Recenzja książki: Jutro: Kiedy zaczęła się wojna

Recenzuje: natkawes

Czy zastawiałeś się, co będzie jutro? Czy zmieni się świat? Jakie decyzje podejmiesz? Książka „Jutro” opowiada o grupce znajomych, którzy wybrali się na wyprawę do Piekła, niedostępnego miejsca w górach. Zostawili rodzinę na kilka dni. Nikt nie przewidziałby, co się wydarzy. Na wycieczce spędzali miło czas, poznawali się lepiej. Wracając, Ellie - główna bohaterka, czuje niepokój. Przyjaciele wrócili do domu, który okazał się piekłem. Znaleźli martwe zwierzęta, a ich rodziny, mieszkańcy miasta, zniknęli. Nie wiadomo, co się stało. Nie działają radio, telewizja... Panuje wszechobecna cisza. Nie ma prądu. Bohaterowie są w szoku i rozpaczy. Nie wiedzą, co mają począć. Jeszcze parę godzin wcześniej byli grupką młodzieży, która chciała odpocząć od dorosłych. Teraz pragną dowiedzieć się, gdzie jest ich rodzina, co mogło stać się ich bliskim...

 

Autor książki, John Marsden, przeszedł wiele w życiu, zanim trafił na odpowiednią drogę. Uczęszczał do szkoły wojskowej The King’s School w Parramatta. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia na uniwersytecie w Sydney na wydziale prawa, jednak poczucie niezadowolenia spowodowało, że zrezygnował z nauki. Trafił do szpitala psychiatrycznego, po leczeniu pracował w kostnicy, rzeźni, na farmie. W końcu zapisał się na kurs pedagogiczny i tam znalazł swoje powołanie. Został nauczycielem języka angielskiego. Przez uczniów, którzy niechętnie czytali, napisał pierwszą książkę So Much To Tell You ("Tak wiele do powiedzenia"). Ma na swoim koncie wiele publikacji. W 1993 roku australijski pisarz napisał „Jutro”, które w Polsce miało premierę w kwietniu tego roku.

 

„Jutro” jest książką, która mówi o odwadze, dojrzewaniu, zaufaniu i miłości. Bohaterowie z dnia na dzień stali się dorosłymi, którzy muszą się usamodzielnić i poradzić z trudnościami. Sytuacje, w których się znajdują, wystawiają ich na niełatwą próbę. Muszą sobie zaufać i pomóc, aby przetrwać. W świecie Ellie pojawia się miłość i trudne wybory. Musi podjąć decyzje, które mogą zmienić jej całe życie. W powieści przeplata się wiele wątków, nuda nie trafia się ani przez chwilę, więc "Jutro" czyta się z zapartym tchem. Pochłonęłam ją w jeden dzień i czuję niedosyt. Akcja ze strony na stronę coraz bardziej się rozpędzała. Zakończenie okazuje się wielkim zaskoczeniem.

 

Powieść warto polecić wszystkim miłośnikom naprawdę porywających historii - zarówno tym starszym, jak i młodszym. Czytając książkę Marsdena, warto pomyśleć o swoim życiu. Zastanowić się, co możemy w nim zmienić, jak je ulepszyć? „Jutro” jest arcydziełem. Autor posługuję się w wyjątkowy sposób językiem. W pełni potrafi zaprezentować czytelnikowi obraz uczuć, których doświadczają bohaterowie.

 

Seria ta jest fenomenem na całym świecie. Otrzymała kilkadziesiąt nagród w Australii, Szwecji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Na jej podstawie powstał film „Tomorrow, When The War Began”. Nie bez powodu cieszy się tak dużą popularnością.

 

Tagi: Jutro, Jutro recenzja, Jutro książka, Marsden John Jutro, Marsden John recenzja, Marsden John książka, Marsden John

Kup książkę Jutro: Kiedy zaczęła się wojna

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Jutro: Kiedy zaczęła się wojna
Książka
Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Monika Kowalska (I)
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Na zawsze
Karolina Winiarska
Na zawsze
Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney
Maja Orety i skarb Szkocji
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Magik i złodziejka
Anniina Mikama
Magik i złodziejka
Pokaż wszystkie recenzje