Recenzja książki: Kalendarz adwentowy

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Rozpoczynający rok liturgiczny adwent przepełniony jest pokładami głębokiej wiary, mocnej nadziei, gorącej miłości, ufnych myśli, ukrytych pragnień oraz tęsknot. Refleksyjny charakter tego okresu wynika z oczekiwania na przyjście Chrystusa, pociąga za sobą wezwanie do czuwania oraz wymaga osobistego zaangażowania. Z zachętą do młodych czytelników przychodzi Barbara Garczyńska, oddając do ich rąk pięknie wydaną książeczkę Kalendarz adwentowy. W dwudziestu czterech opowiadaniach autorka zmieściła wszystko to, co – z pomocą dorosłych – pomoże dzieciom jak najlepiej przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia.

Bohaterami książeczki jest mieszkająca w Czekanowie rodzina Nutów: Kasia i Kamil z dziećmi – czteroletnią Małgosią i dwuletnim Pawełkiem. Na każdy z dwudziestu czterech dni adwentu przypada jedno opowiadanie, poprzez które wraz z Małgosią i Pawełkiem młody czytelnik pozna kolejne elementy omawianego okresu liturgicznego: wieniec adwentowy, lampion roratni, kartki świąteczne, opłatek, gwiazda betlejemska, tradycje bożonarodzeniowe. Dowie się, czym udekorować pierniki, zbuduje szopkę z klocków lego, uprzątnie swój pokój oraz własnoręcznie wykona piękne ozdoby świąteczne. Radość sprawi mu ubieranie choinki, pomoc w przygotowaniu wigilijnego stołu oraz śpiew kolęd. Adwentowa symbolika (świece, gwiazda, aniołowie, dary, jasełka, czyste serce, wolne miejsce dla gościa) została przez autorkę sprawnie wkomponowana w poszczególne czynności wykonywane przez dzieci.

Na końcu każdego opowiadania znalazły się pytania do rozmowy z dzieckiem, co pomoże w zapamiętaniu i utrwaleniu nowych treści. Pomocą służy również ułożony w porządku alfabetycznym Słowniczek pojęć. Piękne ilustracje autorstwa Eweliny Jaślan-Klisik są duże, kolorowe, wyraźne, niejednokrotnie zajmujące całą stronę, adekwatne do omawianych zagadnień. Zachęcająca do sięgnięcia po lekturę jest także okładka: mieniąc się kolorami i brokatem, na długo zatrzymuje dziecięcy wzrok. Wszystko to sprawia, że opublikowany nakładem Wydawnictwa PROMIC Kalendarz adwentowy bez wątpienia stanie się ulubioną lekturą młodych czytelników, związaną z radosnym okresem oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Kalendarz adwentowy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Kalendarz adwentowy
Książka
Kalendarz adwentowy
Barbara Garczyńska
Inne książki autora
Kalendarz wielkopostny
Barbara Garczyńska0
Okładka ksiązki - Kalendarz wielkopostny

Książka, jakiej jeszcze nie było! Kalendarz, przewodnik, kompendium wiedzy dla dzieci i znakomita pomoc dla rodziców. Od Środy Popielcowej do Wielkanocy...

Daleko-Blisko
Barbara Garczyńska0
Okładka ksiązki - Daleko-Blisko

Marzenia się spełniają... Ale czasem w przewrotny sposób. Pechowa studentka pedagogiki pragnąca się wreszcie usamodzielnić. Samotna wdowa w podeszłym...

Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje