Recenzja książki: Każde twoje słowo

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Mów do mnie jeszcze... Za taką rozmową
tęskniłem lata... Każde twoje słowo
słodkie w mym sercu wywołuje dreszcze –
mów do mnie jeszcze...

– pisał Kazimierz Przerwa-Tetmajer. I to właśnie rozmowa jest osią, wokół której toczy się akcja najnowszej powieści Marty Reich Każde twoje słowo. Rozmowa, której nie przeprowadzono, rozmowa, której scenariusze latami powstawały w głowach dwójki ludzi, których los rozdzielił na piętnaście lat po to, by zrozumieli, że nie mogą bez siebie żyć.

Piękna Karolina, kobieta o artystycznej duszy, prowadzi dział marketingu w dużym przedsiębiorstwie. Jednak sukcesy kreatywnej i pracowitej Karo nie wszystkim przypadają do gustu. Nieoczekiwanie do Warszawy przyjeżdża szef z centrali w Londynie, usiłujący udowodnić inwestorom, że dalsze istnienie działu prowadzonego przez Karolinę nie ma sensu. Pomimo wielu racjonalnych argumentów mężczyzna jest nieugięty. Kiedy wydaje się, że przyszłość zespołu bohaterki jest już przesądzona, w jej obronie staje brytyjski współwłaściciel firmy – Jack. Kłopot w tym, że Jack nie do końca jest tym, za kogo jest uważany. Karolina pamięta go z dawnych lat, gdy była jeszcze studentką ASP. Spotkanie po latach, choć nieoczekiwane, może wzbudzić dawno uśpione emocje – zarówno te dobre, jak i te najgorsze. Aby do tego nie dopuścić, nasza bohaterka postanawia pokazać światu, że z dawnej Karoliny nic już nie zostało. Jest rzetelną, konkretną i bardzo silną kobietą, która nie da się złamać. Tymczasem los ma wobec niej zupełnie inne plany.

Każde twoje słowo to dramatyczna opowieść o tym, że wybierając, każdego dnia zmieniamy swoje życie. Ten, kto jest wierny wyznawanym wartościom, zawsze stanie przed trudnym wyborem, za którym rozpoczyna się droga pełna lęków. Pewność mają tylko ludzie bez wyobraźni. Ci wrażliwi, dostrzegający zagrożenia płynące z codzienności, nigdy nie czują się bezpieczni.

Wybory, których przed laty dokonała Karolina, sprawiły, że jej życie potoczyło się nie tak, jak chciała. Musiała podjąć dramatyczną decyzję, za którą latami pokutowała. Straciła wszystko, ale paradoksalnie z tej straty wyłoniła się nowa osoba – gotowa do walki o siebie, silna, niezależna, konsekwentna. Wystarczył jednak moment, aby kobieta poczuła, że budowany latami wizerunek jest kruchy, a ona sama wciąż myśli o tym, co utraciła. Od tego już tylko krok do marzeń, nadziei, że być może nie wszystko jeszcze stracone.

Marta Reich precyzyjnie buduje świat, w którym miłość i wierność stoją obok siebie. Żadna siła nie może ich pokonać, żadna siła nie zdoła ich zniszczyć. W okrutnym świecie korporacji, w rzeczywistości pełnej tabelek, wykresów i liczb znajduje się miejsce na uczucie, które tliło się przez lata, aby wybuchnąć w zupełnie nieoczekiwanej chwili.

Powieść Każde twoje słowo to pełna ciepła historia o nieporozumieniu, które rozdzieliło ludzi na lata. I o tym, jaką moc mają słowa, które mogą niszczyć, ale mogą także zbudować coś, o czym marzy każdy z nas

Polecam.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Każde twoje słowo

Zobacz opinie o książce Każde twoje słowo
Autor
Morderstwo i cała reszta
Marta Reich0
Okładka ksiązki - Morderstwo i cała reszta

Młoda redaktorka poczytnego pisma dla kobiet „Madame”, Pola Białohorska, niespodziewanie otrzymuje od szefa polecenie przeprowadzenia wywiadu...