Recenzja książki: Kilka myśli o różańcu

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Znana pierwotnie pod nazwą Psałterza Najświętszej Maryi Panny i kultywowana od czasów średniowiecznych modlitwa różańcowa obdarzana jest przez wiernych szczególną czcią. Wypowiadając jej słowa (tylko na pozór monotonne), wierni jednoczą się z duchowym macierzyństwem Marii. Ponieważ dla chrześcijanina matka Jezusa jest najlepszą pośredniczką na drogach wiary, Kościół zaleca wraz z nią kontemplować Bożego Syna. Potrzebę odmawiania modlitwy różańcowej doskonale rozumiał ksiądz Jan Twardowski, który Kilka myśli o Różańcu zadedykował każdemu czytelnikowi. W jego rozważaniach znaleźli miejsce wszyscy, którzy - przesuwając pomiędzy palcami delikatne paciorki - odnajdują w kontakcie z Marią pocieszenie, ukojenie i nadzieję.

W prosty i całkowicie zrozumiały sposób autor „rozwiązuje zagadkę” różańca: widzi w nim modlitwę rozbudzającą wyobraźnię i serce, nadającą się do odmawiania zawsze i wszędzie, odrywającą od złych myśli, znaczącą początek naszego zbawienia, uczącą rozmowy z Bogiem na drodze prób i doświadczeń, a także szukającą wraz z Matką Bożą Jezusa, ukrytego w Ewangelii. Zachęcając czytelnika do sięgnięcia po różaniec, ksiądz Jan Twardowski zagłębia się w księgi Pisma Świętego, odszukując w nich tajemnice przedróżańcowe: starotestamentalnym wydarzeniom biblijnym przyporządkowuje fakty stanowiące treść tajemnic pierwszej części różańca.

W kolejnych rozdziałach autor skupia się na poszczególnych tajemnicach. W pięknych słowach zachwyca się tym, co tak bardzo radowało Marię. Towarzyszy Chrystusowi podczas jego publicznej działalności. Odczuwa ból męki i ciężar krzyża. Wreszcie: wpatruje się w Zmartwychwstałego Pana oraz ukoronowaną na Królową nieba i ziemi Najświętszą Matkę. Do przemyśleń związanych z kolejnymi tajemnicami autor przyrównał życiowe tajemnice każdego z nas. Wszystko to pokazuje, że modlitwa różańcowa, której istotą jest przyjęcie woli Pana Boga, do dnia dzisiejszego niczego nie straciła ze swej aktualności.

Nieżyjący już dzisiaj ksiądz Jan Twardowski znany jest z niezwykłej trafności spostrzeżeń. Tym razem również nie zawiódł. Jego Kilka myśli o Różańcu okazało się pomocnymi w zrozumieniu, jaki wpływ na teraźniejszość i wieczną przyszłość ma złożenie radości i smutków w ręce Marii. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Święty Wojciech niewielka książeczka z pewnością pomoże czytelnikowi pokochać i naśladować Marię. Ten, kto z ufnością pozwoli się jej prowadzić, nie zawiedzie się. Rozważania księdza Jana Twardowskiego z pewnością przyczynią się do tego, że ludzie wierzący z radością sięgną po różaniec.

Tagi: Kilka myśli o różańcu, Kilka myśli o różańcu recenzja, Kilka myśli o różańcu książka, Jan Twardowski Kilka myśli o różańcu, Jan Twardowski recenzja, Jan Twardowski książka, Jan Twardowski

Kup książkę Kilka myśli o różańcu

Zobacz opinie o książce Kilka myśli o różańcu
Książka
Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego
Jan Twardowski0
Okładka ksiązki - Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego

Elementarz księdza Twardowskiego - pełen ciepła i humoru przewodnik, skupiony wokół cyklu życia: dzieciństwa, dojrzewania, nawrócenia, modlitwy, miłości...

Większa od obrazu. Myśli o Matce Bożej Częstochowskiej
Jan Twardowski0
Okładka ksiązki - Większa od obrazu. Myśli o Matce Bożej Częstochowskiej

,,Czym jest cudowny obraz jasnogórski? Dlaczego jest on cudowny? Czy dlatego, że jest piękny? Dla mnie jest on piękniejszy od Matki Bożej w Tuchowie...

Sekret Heleny
Lucinda Riley;