Recenzja książki: Komandosi Hitlera. Niemieckie siły specjalne

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ponieważ okres II wojny światowej, mimo upływu lat, zawiera, wciąż jeszcze niesie tajemnic, każda publikacja związana z tym tematem jest na wagę złota. W serii Sekrety historii ukazała się książka Komandosi Hitlera. Niemieckie siły specjalne, w której James Lucas ukazuje wojenną rzeczywistość z nowej perspektywy.

Publikacja przedstawia dzieje jednostek specjalnych niemieckich wojsk lądowych, marynarki wojennej oraz sił powietrznych. By przedstawione fakty były wiarygodne, autor sięgnął do początków utworzenia jednostek, przyjrzał się dowództwu (podając imiona, nazwiska, pełnione funkcje i zakres obowiązków), omówił działania (również potajemne) agencji wywiadowczych oraz struktur dowódczych w SS i policji. W serii brutalnych ataków na niemieckie posiadłości dostrzegł sfabrykowany pretekst do rozpętania II wojny światowej. Ze szczegółami opisał akcje formacji Brandenburg w Holandii, Belgii i Afryce Północnej oraz desant na twierdzę Eben Emael. Przeanalizował przebieg operacji „Barbarossa” (kampania przeciwko sowieckiej Rosji), a także przybliżył szczegóły brawurowej akcji uwolnienia Mussoliniego i ataku na kwaterę główną Tity.

Równie drobiazgowy sposób przekazu dotyczy analizy wpływu pancerników, krążowników i innych niszczycieli, działań oddziałów „K”, „żywych torped”, miniaturowych łodzi podwodnych, łodzi motorowych, oddziałów płetwonurków, a także zmasowanych powietrznych nalotów na bazy alianckiego lotnictwa w Belgii, Holandii i Wschodniej Francji (wkład pilotów-samobójców z jednostek taranujących alianckie samoloty), prób rozbijania wielkich formacji amerykańskich bombowców oraz działań pułku bombowego KG 200. Znaczący udział miały również „polityczne” formacje specjalne, z armią partyzancką na czele.

Treść publikacji Wydawnictwa RM oparta jest na faktach, o czym świadczą konkretne nazwiska, daty i opisy wydarzeń, a także bogactwo historycznych źródeł, na jakich oparł się autor: plany operacyjne, dzienniki wojenne, stenogramy przesłuchań i złożonych pod przysięgą oświadczeń, wypowiedzi Adolfa Hitlera oraz wysokich rangą dostojników państwowych, notatki władz gestapo, teksty wywiadów, protokoły, raporty specjalistyczne oraz korespondencja oficerska. W przyswojeniu treści pomocne okazują się zestawienia, wykresy, rysunki, tematyczne cytaty, dobrze opisane czarno-białe zdjęcia, zamieszczone na końcu książki dodatki (Glosariusz i Działania formacji Brandenburg 1939-1945) oraz wybrana bibliografia wraz ze źródłami niepublikowanymi (niestety, zaledwie kilka wydań dostępnych jest w języku polskim).

Po książkę Komandosi Hitlera. Niemieckie siły specjalne z chęcią sięgną zainteresowani historyczną tematyką czasów II wojny światowej. Dla nich specjalistyczny język oraz drobiazgowość przekazu nie będą żadną przeszkodą.

Kup książkę Komandosi Hitlera. Niemieckie siły specjalne

Zobacz opinie o książce Komandosi Hitlera. Niemieckie siły specjalne
Autor
Komandosi Hitlera
James Lucas0
Okładka ksiązki - Komandosi Hitlera

Ta pasjonująca książka przedstawia niezwykłą historię niemieckich sił specjalnych – lądowych, morskich i powietrznych – z lat drugiej wojny...