Recenzja książki: Koszmarny Karolek i bestia boiska

Recenzuje: kalina

W książce tej poznajemy kolejne przygody Koszmarnego Karolka i jego wypróbowanej paczki przyjaciół- Wrednej Wandzi, Bezwzględnego Bola, Ordynarnego Ola, Chciwego Henia i Muskularnego Miecia. Nie zabrakło też oczywiście wspaniałego brata Karolka- Damianka czy postrachu wszystkich uczniów- groźnej nauczycielki Kat- Toporskiej. Jakie tym razem przygody przeżyją? Jakie koszmarne pomysły przyjdą do głowy Karolkowi? Jaki znów dramat czeka rodziców, którzy wciąż marzą, żeby ich synalek z piekła rodem stał się w końcu grzecznym dzieckiem?

Ten dramat rozgrywa się w czterech aktach. Streszczę je pokrótce, nie zdradzając jednak celowo zakończenia.
W odsłonie pierwszej, zatytułowanej "Koszmarny Karolek i dziennik Damianka", Karolek dowiaduje się, że jego wspaniały i grzeczny brat Damianek będzie czytał na szkolnym spotkaniu z rodzicami swój dziennik. Dla Karolka to przerażająca wiadomość. Jak to? Wszyscy mogą się dowiedzieć o jego różnych grzeszkach, i to na forum publicznym. Do tego nie można dopuścić. Gdy więc jego brat idzie odwiedzić Przedobrego Pawełka, a rodzice są daleko, Karolek zakrada się do pokoju Damianka i usiłuje odnaleźć nieszczęsny dziennik. Gdy go w końcu znajduje, zawartość wprawia go w osłupienie. Zresztą przyjrzyjmy się paru zapiskom:

"Wtorek.
Dziś powiedziałem proszę i dziękuję 236 razy.
Środa.
Dziś zjadłem wszystkie jarzynki, jakie dostałem.
Czwartek.
Dziś naostrzyłem wszystkie moje ołówki. Zjadłem całą brukselkę i dostałem dokładkę."

Przecież porządny dziennik nie może tak wyglądać! Karolek postanawia go więc ulepszyć, dopisując własne notatki. Jak to się skończy? Przeczytacie Państwo sami.

W "Koszmarnym Karolku i bestii boiska" przed naszym bohaterem otwiera się wyjątkowa szansa. Pani Kat- Toporska oznajmia klasie, że ma dwie wejściówki na bardzo ważne spotkanie piłki nożnej. Dostanie je bohater wewnątrzklasowego meczu. Problem jest jeden. Karolek zupełnie do tej pory nie radził sobie na boisku. Jako piłkarz zawsze był bardzo kiepski. Jednak chce się wznieść na wyżyny, by dostać wymarzone bilety. Sytuacja jest jednak bardzo trudna, szczególnie że kapitanem przeciwnej drużyny została wybrana najlepsza zawodniczka- Wredna Wandzia. Jak wyglądał ten pasjonujący mecz? Czy Karolek dopnie celu i zostanie bohaterem, czy bilety dostanie kto inny? Nie zdradzę tajemnicy.

W "Koszmarnym Karolku i wielkich zakupach" Karolek usiłuje się ubrać, lecz okazuje się, że wyrósł ze wszystkich strojów. Na przywdzianie ubrania nielubianego kuzyna nie chce się za nic zgodzić. Wyjście jest jedno- rodzice muszą z nim jechać do supermarketu. To oczywiście niewyobrażalny koszmar. Jedyne sklepy, jakie lubił, to te, gdzie sprzedają telewizory, gry komputerowe i słodycze. Tam jego rodzice z niezrozumiałych powodów nie chcą go już od dawna zabierać. A sklepy odzieżowe? Coś strasznego! Trzeba przymierzać pięćdziesiąt bluzek pod rząd (i oczywiście żadna Karolkowi nie pasuje). Nasz bohater protestuje więc z całej siły, ale rodzice są nieubłagani. Jak się skończą te niechciane zakupy? Czy Karolkowi coś będzie odpowiadało? I czy kupią tylko ubranie? Ciekawych zapraszam do lektury.

Ostatni akt dramatu rodziców nosi nazwę "Koszmarny Karolek i jego arcywróg". Tutaj Karolek znajduje się nieoczekiwanie w prawdziwych opałach. Do klasy przybywa bowiem niecierpiany przez niego Władczy Władzio- zarozumiały i wredny synalek szefa taty. Jak na złość nauczycielka sadza Władzia w jednej ławce z nim. Odtąd życie Karolka zamienia się w piekło. Nowy uczeń nie tylko rozsiewa o nim nieprawdziwe pogłoski, ale również donosi o każdym jego złym zachowaniu swemu ojcu. Ten z kolei informuje podwładnego, czyli ojca nieszczęsnego Karolka, który zbiera za to cięgi. Sytuacja wydaje się być bez wyjścia. A może zdarzy się jakaś szansa wyjścia z tego dramatu? Ciekawych odpowiedzi na powyższe pytanie odsyłam do książki.
Jak wszystkie pozycje o Koszmarnym Karolku, lektura jest świetną zabawą dla dzieci i młodzieży. Rodzicom i nauczycielom pewnie wydaje się ona mniej zabawna. Ciekawe dlaczego?

Kalina Beluch

Kup książkę Koszmarny Karolek i bestia boiska

Zobacz opinie o książce Koszmarny Karolek i bestia boiska
Koszmarny Karolek. Arcydożarte żarty
Francesca Simon0
Okładka ksiązki - Koszmarny Karolek. Arcydożarte żarty

Zbyt ordynarne dla rodziców! Koszmarny Karolek pobiera od przyjaciół i wrogów opłaty za umieszczenie ich kawałów w swoim najnowszym zbiorze. Czy to się...

Koszmarny Karolek i prześwietne święta
Francesca Simon0
Okładka ksiązki - Koszmarny Karolek i prześwietne święta

Uwaga! Koszmarny Karolek grasuje w czasie Świąt! Czy chcesz się dowiedzieć: - Jak zastawić pułapkę na Świętego Mikołaja? - Jak podmienić prezenty pod choinką...