Recenzja książki: Kraków i okolice

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Kraków, będący dawną stolicą Polski oraz siedzibą władców państwa polskiego, znany z ponad tysiącletniej historii, niepowtarzalnej urody bezcennych zabytków, niepodważalnej świetności oraz magicznej atmosfery, nie bez powodu nazywany jest Stołecznym Królewskim Miastem. Postrzegany jako „duchowe i naukowe serce Polski”, jest siedzibą wielu placówek kulturalnych o znaczeniu i statusie narodowym. Pięknie wydana książka Kraków i okolice jest doskonałym przewodnikiem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Rolę narratora pełni krakowski skrzat. To właśnie on zaprasza młodszych i starszych turystów na pełną wrażeń, niezapomnianą wycieczkę po mieście. Podczas dziesięciu spacerów skrzaci informator prowadzi czytelników w najciekawsze miejsca. Począwszy od doskonale znanego Barbakanu i Bramy Floriańskiej, poprzez niezliczoną ilość przepięknych kościołów, klasztorów, muzeów, kamieniczek, uliczek, pomników, baszt, nagrobków, aż do Wawelu i Smoczej Jamy. Kolejne spacery pozwolą zwiedzić również cuda najbliższej okolicy: Czerną, Łagiewniki, Mogiłę, Wieliczkę, Niepołomice oraz Ojców. To miejsca, których po prostu nie wolno ominąć.

Zastosowany przez autorki sposób przekazu bez wątpienia spotka się z aprobatą odbiorców. Obok informacji typowo historycznych znalazły się krakowskie legendy, zagadki i wierszyki, nowinki, rysunki, wspomnienia, wizerunki świętych oraz ludzi zasłużonych dla krakowskiego grodu. Każdy z dziesięciu spacerów poprzedzony został szczegółową mapką z zaznaczonymi i dokładnie opisanymi miejscami wartymi zwiedzania.

Wszystko zostało pięknie zilustrowane (zaledwie pięć stron pozbawionych jest kolorowych rysunków bądź fotografii). W przewodniku zamieszczono także słowniczek wraz z ilustracyjnymi objaśnieniami poszczególnych haseł. Dodatek stanowi scenariusz Szopki krakowskiej (z podziałem na role), a także informacje dotyczące Muzealnych zajęć edukacyjnych (wyszczególnione są poszczególne muzea Krakowa oraz Kopalnia Soli w Wieliczce). Do książki została dołączona pomysłowa wkładka z krzyżówkami, pozwalającymi sprawdzić poziom wiedzy zdobytej i zapamiętanej podczas zwiedzania. Twarda okładka oraz kartki nieco grubsze od przeciętnych pozwalają korzystać z lektury bez ograniczeń.

Wydawnictwo Skrzat oddało do rąk czytelników publikację naprawdę godną polecenia. Po zapoznaniu się z nią, ci, którzy odwiedzą Kraków po raz pierwszy, będą mieli okazję podziwiać to, co w nim najpiękniejsze. Wiedza pozostałych zostanie wzbogacona o nowe szczegóły dotyczące historii, kultury i sztuki Stołecznego Królewskiego Miasta.

Kup książkę Kraków i okolice

Zobacz opinie o książce Kraków i okolice
Kraków i okolice
Stadtmuller Ewa, Chachulska Anna