Recenzja książki: Księga ortografii Lamelii Szczęśliwej

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ortografia, będąca zbiorem konkretnych zasad, regulujących sposób zapisu słów za pomocą liter alfabetu lub innych symboli, tylko na pozór jest niemożliwa do opanowania. To, co podczas nauki szkolnej wydaje się niezwykle trudne i nudne, z lekturą Joanny Krzyżanek bez wątpienia okaże się łatwe i przyjemne. Powód jest prosty, bowiem Księga ortografii Lamelii Szczęśliwej daje czytelnikowi nie tylko mnóstwo radości, ale przede wszystkim - wskazówek praktycznych.

 

Przebywająca od dziesięciu lat na emeryturze tytułowa Lamelia Szczęśliwa czyni z Gabrysi Gałki i Kajtka Kurka mistrzów ortografii. Każdemu z dwudziestu dziewięciu rozdziałów autorka przyporządkowała jedną lekcję, podczas której Gabrysia i Kajtek poznają podstawowe zasady ortograficzne. Wszystkie lekcje zostały poprzedzone opowiadaniami, ściśle związanymi z tematem.

 

Po przeanalizowaniu podanych treści, czytelnik (wraz z dziećmi oddanymi pod opiekę Lamelii Szczęśliwej), z pewnością nie popełni rażących pomyłek. Bezbłędnie odróżni samogłoskę od spółgłoski; prawidłowo podzieli wyrazy na sylaby; pozna dwuznaki oraz litery wymienne i niewymienne. Nauczy się pisać „nie” z różnymi częściami mowy, a także „by” - razem i oddzielnie. Przestaną być dla niego tajemnicą wyrazy pochodzenia obcego oraz te, które koniecznie trzeba zapamiętać.

 

Księga ortografii Lamelii Szczęśliwej nie tylko bawi, ale przede wszystkim - uczy. Wszystkie zaprezentowane zasady poparte są konkretnymi przykładami, które - wielokrotnie powtarzane - sprzyjają lepszemu zrozumieniu i zapamiętaniu. Dodatek stanowią odręczne zapiski z zeszytu Gabrysi, będące odzwierciedleniem systematycznego wysiłku włożonego w poznawanie trudnych zasad ortograficznych (niestety, kartki z zeszytu Kajtka „zaginęły” w niewyjaśnionych okolicznościach).

 

Elementem ułatwiającym przyswajanie koniecznych do zapamiętania treści są kolorowe ilustracje autorstwa Zenona Wiewiurki. Duże, zabawne i sympatyczne, natychmiast wpadają w uważne oko czytelnika. Pod każdą z nich znajduje się podpis, adekwatny do przekazywanej i utrwalanej zasady. Gruba okładka jest odporna na zabrudzenie i zniszczenie. Format książki, większy od przeciętnego, pozwala na zastosowanie dużych liter.

 

Opublikowana nakładem wydawnictwa Święty Wojciech Księga ortografii Lamelii Szczęśliwej przeznaczona jest zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla rodziców oraz nauczycieli. Korzystający z niej będą mieli możliwość poznania trudnych zasad, regulujących sposób zapisu poszczególnych słów, co znajdzie odzwierciedlenie w codziennym życiu.

Tagi: Księga ortografii Lamelii Szczęśliwej, Księga ortografii Lamelii Szczęśliwej recenzja, Księga ortografii Lamelii Szczęśliwej książka, Joanna Krzyżanek Księga ortografii Lamelii Szczęśliwej, Joanna Krzyżanek recenzja, Joanna Krzyżanek książka, Joanna Krzyżanek

Kup książkę Księga ortografii Lamelii Szczęśliwej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Księga ortografii Lamelii Szczęśliwej
Książka
Inne książki autora
Czytamy bez mamy. Kot Papla i babeczka
Joanna Krzyżanek0
Okładka ksiązki - Czytamy bez mamy. Kot Papla i babeczka

Kot Papla i babeczka to opowiastka o kocie, który postanawia rozwikłać tajemnicę znikających babeczek z cukierni pani Bezy. Co się z nimi stało? Czy...

Boże Narodzenie w Kisielicach Małych
Joanna Krzyżanek0
Okładka ksiązki - Boże Narodzenie w Kisielicach Małych

Kulinarna książka świąteczna! Znajdziesz w niej opowiastki o babci Antoninie, dziadku Antonim, adwentowej choince, panu Anatolu, Świętym Mikołaju, zielonym...

Recenzje miesiąca
Człowiek w drodze
Alfred Sosgórnik
Człowiek w drodze
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Christian Albini, Asunta Steccanella
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Pokaż wszystkie recenzje