Recenzja książki: Kurier z Toledo

Recenzuje: Piotr Piekarski

Wojna i pożądanie

Hrabia Antoni Mokrzycki wierzy, że jest lepszy od innych. Obyty i wykształcony, wiedzie życie, skupiając się na zaspokajaniu własnych potrzeb. Narzeczonej potrzebuje jedynie do tego, by zagwarantowała mu odpowiednią pozycję społeczną. Poza tym nie liczy się z jej potrzebami, bez litości okłamuje ją i zdradza. Nie ma też oporów przed pozostawieniem dziewczyny w kraju i wyjazdem do Hiszpanii, gdzie pracować ma dla polskiego wywiadu. To jego misja, dla której gotów jest poświęcić wszystko. Nie wie tylko, że to w Hiszpanii znajdzie prawdziwą miłość. Tam da też ujście głęboko skrywanym namiętnościom i odkryje, czego naprawdę pragnie.

Głównego bohatera Kuriera z Toledo tak naprawdę początkowo trudno chyba będzie czytelnikom polubić, wydaje się bowiem skończonym egoistą. To jego potrzeby są najważniejsze, a wszyscy, którzy usiłują w jakikolwiek sposób go ograniczać, którzy nie podzielają jego zdania, zasługują w jego mniemaniu wyłącznie na pogardę. Mokrzycki wykorzystuje innych bez litości. Kocha, gdy tego pragnie. Zdradza, gdy tak mu wygodnie. Odpowiednią uwagę poświęca poza tym jedynie misji, którą mu zlecono. Do czasu, gdy pozna młodego hiszpańskiego anarchistę, Teo.

To właśnie miłość, która nie powinna mieć miejsca, a także związane z nią namiętności wychodzą na plan pierwszy w nowej powieści Wojciecha Dutki. Emocje są tu mocne, wyraźne, namacalne. Pożądanie – bezgraniczne. Budzi się ono w bohaterach Kuriera z Toledo, a ci potem spalają się w jego ogniu.

W tle mamy Hiszpanię lat trzydziestych XX wieku. Kraj u progu wojny domowej, w którym zachodzą gwałtowne zmiany i w którym wielu ludzi, stronnictw, frakcji walczy jedynie o władzę. Wiele tu odniesień do autentycznych wydarzeń historycznych, na stronach powieści pojawiają się zresztą postaci, które znamy z lekcji historii: od Świerczewskiego po Nerudę. Jest też w powieści ciekawy, mało znany wątek Ernesta Hemingwaya, który działa jako… agent NKWD. Choć może się to wydać zaskakujące, zgadza się z faktami historycznymi. Trzeba jednak pamiętać, że choć Wojciech Dutka jest historykiem i wątki historyczne stara się poruszać w swej twórczości, to Kurier z Toledo jest powieścią, a nie pracą popularnonaukową. Nie jest to więc chłodna praca naukowca czy badacza, ale opowieść rozrywkowa, najważniejsza jest więc wyrazistość postaw bohaterów, to, by postawy te budziły mocne emocje. Dzięki temu czytelnicy bardziej angażują się w lekturę. Warto więc – jeśli czytelnika ten temat intryguje – zacząć poznawanie dziejów Hiszpanii od powieści Wojciecha Dutki, ale zdecydowanie nie powinno się na tej książce poprzestać. Natomiast czytelnicy mniej zainteresowani historią nie powinni się zrażać – autor cały czas pamięta o tym, że tworzy literaturę popularną. Przybliża problem, ale nie przytłacza czytelnika. Pisze w sposób bardzo przystępny i atrakcyjny dla odbiorcy.

Jest więc w powieści Wojciecha Dutki wielka Historia i wielkie pożądanie, zakazana miłość, romans i zdrada, bardzo wyraziści bohaterowie, jest rewolucja i wojna domowa, są wątki szpiegowskie i sensacyjne. Miłośnicy potężnych emocji z pewnością będą usatysfakcjonowani.

Tagi: powieść historyczna literatura piękna powieść szpiegowska powieść sensacyjna

Kup książkę Kurier z Toledo

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Kurier z Toledo
Książka
Kurier z Toledo
Wojciech Dutka
Recenzje miesiąca
Manhattan Babilon
Lech Majewski
Manhattan Babilon
Orangeboy. Masz u nas dług
Patrice Lawrence
Orangeboy. Masz u nas dług
Nigdy nie będziesz mną
Anna M. Brengos;
Nigdy nie będziesz mną
Mały manipulator
Bartosz Sztybor;
Mały manipulator
Westerplatte
Jacek Komuda
Westerplatte
Harem
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk
Harem
Zabójstwo na cztery ręce
Karolina Morawiecka;
Zabójstwo na cztery ręce
Noc, kiedy umarła
Jenny Blackhurst
Noc, kiedy umarła
Pokaż wszystkie recenzje