Recenzja książki: Kurs rysowania zwierząt z kreskówek

Recenzuje: Damian Kopeć

Stwórz swój komiksowo-kreskówkowy zwierzyniec‭!

Zrzędliwy niedźwiedź, piesek-słodziak, niedźwiedź-geniusz zła, głupkowaty pingwin... Nie wiesz, jak je narysować? Trudne zadanie? Z pewnością niełatwe – zwłaszcza dla początkującego. Ale jest pomoc na wyciągnięcie ręki. Poradnik Kurs rysowania zwierząt z kreskówek.

Zwierzęta są‭ ‬w kreskówkach‭ ‬jednymi z najważniejszych bohaterów.‭ ‬Jakże często to właśnie one i ‬ich szalone przygody przykuwają uwagę widzów nie tylko produkcji telewizyjnych,‭  ale‬również kinowych.‭ ‬W kreskówkach nie chodzi o to,‭ ‬by‭ ‬wiernie oddawać realia,‭ a ‬raczej o to,‭ ‬by w wyrazisty,‭ ‬niejednokrotnie przerysowany sposób opowiadać historie‭ – ‬wciągające historie.‭ ‬By stworzyć galerię osobowości,‭ ‬które się dobrze zapamiętuje. Takich jak piesek Pluto, myszka Miki, pingwiny z Madagaskaru, Reksio, miś Yogi.

Zwierzęta z kreskówek muszą, podobnie jak postaci, wywoływać emocje.‭ ‬Nie mogą być zatem nudne,‭ „‬płaskie‭”‬,‭ ‬nijakie.‭ ‬Jak to osiągnąć‭? ‬Przede wszystkim treningiem‭ (‬wszak on czyni mistrza‭) oraz‬ wiedzą opartą na doświadczeniu tych,‭ ‬którzy są ekspertami w tym temacie.‭ ‬Źródłem takiej praktycznej wiedzy dla rysowników może być‭ ‬Christopher Hart autor wielu poradników poświęconych rysowaniu.‭ ‬W kolejnej swojej książce, zatytułowanej po prostu‭ ‬Kurs rysowania zwierząt z kreskówek, na warsztat bierze on sposoby rysowania zwierząt.‭ ‬To praktyczny i kompletny poradnik w tym zakresie.‭ ‬Na świetnie opisanych i rozrysowanych przykładach autor wyjaśnia tajniki warsztatu.‭ ‬Pokazuje, jak osiągnąć zamierzony efekt,‭ ‬na co szczególnie zwracać uwagę.‭ ‬Książkę wypełniają rysunki zwierząt w przeróżnych pozach,‭ ‬z‭ ‬zabawnymi‭ ‬minami.‭ Autor nierzadko pokazuje różne fazy tworzenia rysunku. W galerii pojawiają się niedźwiedzie,‭ ‬pingwiny,‭ ‬psy,‭ ‬lwy,‭ ‬konie,‭ ‬słonie,‭ ‬krowy,‭ ‬świnie,‭ ‬kangury.‭ ‬Pokazano, jak uzyskać konkretny efekt rysunkowy,‭ ‬chociażby taki, jak uroczy maluch czy geniusz zła.‭ ‬Wszystko wyjaśniono prosto i jasno, konkretnie.‭ ‬Christopher Hart dzieli się swoją bardzo rozległą wiedzą w‭ ‬klarowny sposób.‭ ‬Wyjaśnia, jak za pomocą kilku kresek uzyskiwać pożądany efekt komiczny czy dramatyczny.‭

Rysowanie wymaga treningu i eksperymentowania.‭ ‬Początkowo, być może, warto korzystać z‭ ‬(twórczego‭) ‬naśladownictwa.‭ P‬otem trzeba już stopniowo wypracowywać swój własny,‭ ‬unikalny styl.‭ ‬Jeśli poznamy odpowiednie techniki i triki i ‬o ile mamy uzdolnienia w tej dziedzinie, nie będzie to bardzo trudne.‭ ‬Kreskówkowe zwierzęta to temat bardzo wdzięczny,‭ ‬a wyjaśniony przez takiego autora jak Hart‭, ‬nie wydaje się nadmiernie skomplikowany.‭ ‬Zaletą dobrego nauczyciela jest umiejętność prostego wyjaśniania nawet rzeczy skomplikowanych.‭ I‬ to właśnie czyni Hart.‭ ‬Warto przy okazji polecić inne książki autora związane z kreskówkami: Kurs rysowania kreskówek‭ oraz ‬Kurs rysowania bohaterów kreskówek.‭ ‬Nauka z takimi poradnikami może być czystą przyjemnością.

Kup książkę Kurs rysowania zwierząt z kreskówek

Zobacz opinie o książce Kurs rysowania zwierząt z kreskówek
Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz