Recenzja książki: Lekcje miłości. Wydanie drugie, rozszerzone

Recenzuje: Piotr Piekarski

Lekcje miłości Elizy Anny Falkiewicz to zbiór 90 wierszy, ukazujących różne oblicza tego uczucia, a także bardzo osobista opowieść o dojrzewaniu – emocjonalnym oraz duchowym – i metamorfozie kobiety, będącej ich podmiotem lirycznym. 

Tomik Elizy Anny Falkiewicz – mieszkającej na trzech kontynentach poetki, która swe wiersze przekuwa w poezję śpiewaną – nierozłącznie związany jest z życiem autorki. W przedmowie Eliza Anna Falkiewicz odwołuje się do koncepcji życiopisania Edwarda Stachury, podkreślając, że poezja zawsze była obecna w jej życiu, że swe doświadczenia przelewała na papier od zawsze i przychodziło jej to bardzo naturalnie. Falkiewicz zawsze pisała przede wszystkim w zgodzie z samą sobą, nie troszcząc się o panujące poetyckie mody. „Szczerość” – to pierwsze słowo, doskonale charakteryzujące jej poezję. 

Drugim słowem jest „intymność”. Osobisty charakter tej poezji znać już od lektury pierwszego opublikowanego w tomie wiersza. „Na zawsze” to wiersz dedykowany rodzicom, to próba zmierzenia się z własnym dziedzictwem, z tym, co poetka otrzymała i przejęła od matki i ojca. „Nosiłam Cię w sobie” to z kolei autoportret poetki-matki, która już zawsze nierozerwalnie związana będzie z córką. 

Trzecie określenie, doskonale oddające charakter tej poezji, to „emocjonalność”. W kolejnych częściach tomiku odnajdujemy wiersze młodzieńcze („Dziewczęce rozterki”), doskonale oddające naiwność osoby dopiero wkraczającej w życie, a także te poświęcone romantycznej miłości („Wielka miłość”), w których odbijają się tak uniesienia, jak i smutki, a także liryki o rozstaniu („Smak rozstania”). Autorka opisuje uniesienia cielesne („Ciało i dusza”) i zwrot w stronę metafizyki oraz duchowości („Boski balsam”). Są także inne oblicza miłości – do zwierząt („Zakochana w czterech łapkach”) czy Ojczyzny („Kocham Cię, Polsko”). 

Pod względem formalnym wiersze zebrane w tomiku są bardzo różne. Są liryki z wyraźnym rytmem i rymem, jakby stworzone do śpiewania. Są wiersze białe. Są niezwykłe metafory i frazy niemal gotowe do wynotowania, a także wierszowane odpowiedzi na teksty piosenek.   

Wreszcie – kobiecość. Bo Lekcje miłości to tak naprawdę rozłożona na kilkadziesiąt wierszy opowieść o odkrywaniu własnej tożsamości i kobiecości. Opowieść o dążeniu do życia w zgodzie z samą sobą. Do samoakceptacji i akceptacji tego, co niesie nam życie, jednak bez rezygnacji z walki o własne szczęście i marzenia. Osobiste wyznania autorki składają się na uniwersalną opowieść o dojrzewaniu, w której odnajdzie się z pewnością wiele czytelniczek.  

Tagi:

Kup książkę Lekcje miłości. Wydanie drugie, rozszerzone

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Lekcje miłości. Wydanie drugie, rozszerzone
Książka
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Pokaż wszystkie recenzje