Lekcje miłości. Wydanie drugie, rozszerzone

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Data wydania: 2020-03-07
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-8011-974-1

Lekcje miłości Elizy Anny Falkiewicz to bardzo intymny i osobisty zbiór emocji oraz odczuć zamkniętych w formie poetyckich, lirycznych wyznań. Wiersze będące zapisem różnych doświadczeń przedstawiają mentalność i wrażliwość jednostki: jej pragnienia, oczekiwania i tęsknoty, postawę wobec rzeczywistości nierzadko brutalnie weryfikującej ambicje i marzenia, a także sposoby na przezwyciężanie wszelkich napotykanych trudności i odnajdywanie szczęścia w najdrobniejszych gestach i chwilach. W codzienności.

To poezja bardzo intymna, a jednocześnie dojrzała i uniwersalna, wyznaczająca duchowo-emocjonalną perspektywę postrzegania świata, na którą oddziałuje przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość, i która pozwala utrwalać w pamięci ulotne doznania, zatrzymywać momenty tak ważne dla człowieka, bo kształtujące jego tożsamość.

Utwory zawarte w zbiorze, oscylujące na pograniczu snu i jawy, są subtelne i szczere: stanowią odzwierciedlenie różnych emocji, z których najważniejsza zdaje się miłość. Miłość nieoczywista, nieprzejrzysta i wielowymiarowa… Wszechobecna. Unaoczniająca się w zachowaniu względem drugiego człowieka, ojczyzny, Boga, zwierząt… a nawet – siebie samego. Miłość, która – jak podkreśla Autorka – mimo przeciwności losu nigdy nie przemija.

Lekcje miłości to wyjęty po latach z szuflady zapis emocjonalnej i duchowej ewolucji kobiety od nastolatki po wiek dojrzały, oparty na przeżyciach i wyobraźni poetki. Wybrane teksty, wzbogacone melodiami autorki, stały się poezją śpiewaną w jej wykonaniu.

Eliza Anna Falkiewicz ‘Falk’ ur. w Warszawie, śpiewająca poetka, orędowniczka filozofii i inteligencji serca, entuzjastka jogi i pozytywnego myślenia. Związana z waszyngtońskim Ambassador Theater jako współpracownik literacki;  autorka recenzji teatralnych dla DCMetroTheatreArts i książki poetyckiej The Power Within. A Poetic Guide info Self-Power, Ancient Wisdom and Quantum Reality. Absolwentka Dwujęzycznego LO im. M. Kopernika, Instytutu Anglistyki UW oraz Wydziału Pracy i Nauk Społecznych Uniwersytetu Sydnejskiego.

Kup książkę Lekcje miłości. Wydanie drugie, rozszerzone

Avatar użytkownika - redaktor
redaktor
Lekcje miłości Elizy Anny Falkiewicz to zbiór 90 wierszy, ukazujących różne oblicza tego uczucia, a także bardzo osobista opowieść o dojrzewaniu – emocjonalnym oraz duchowym – i metamorfozie kobiety, będącej ich podmiotem lirycznym.  Tomik Elizy Anny Falkiewicz – mieszkającej na trzech kontynentach poetki, która swe wiersze przekuwa w poezję śpiewaną – nierozłącznie związany jest z życiem autorki. W przedmowie Eliza Anna Falkiewicz odwołuje się do koncepcji życiopisania Edwarda Stachury, podkreślając, że poezja zawsze była obecna w jej życiu, że swe doświadczenia przelewała na papier od zawsze i przychodziło jej to bardzo naturalnie. Falkiewicz zawsze pisała przede wszystkim w zgodzie z samą sobą, nie troszcząc się o panujące poetyckie mody. „Szczerość” – to pierwsze słowo, doskonale charakteryzujące jej poezję.  Drugim słowem jest „intymność”. Osobisty charakter tej poezji znać już od lektury pierwszego opublikowanego w tomie wiersza. „Na zawsze” to wiersz dedykowany rodzicom, to próba zmierzenia się z własnym dziedzictwem, z tym, co poetka otrzymała i przejęła od matki i ojca. „Nosiłam Cię w sobie” to z kolei autoportret poetki-matki, która już zawsze nierozerwalnie związana będzie z córką.  Trzecie określenie, doskonale oddające charakter tej poezji, to „emocjonalność”. W ...

Opinie o książce - Lekcje miłości. Wydanie drugie, rozszerzone

To wiersze do których będę często powracać, szczególnie do tych, w których rozpoznałam siebie i swoją historie, i które wzruszyły mnie do łez. To poezja subtelna i w większości osobista, lecz niezwykle prawdziwa, siegająca do pierwotnych emocji, wspólnych nam wszystkim.

Dzieci, których nie ma
Renata Piątkowska;