Recenzja książki: Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Wyprawy wysokogórskie dla kogoś niezwiązanego z tą tematyką są absolutną abstrakcją. Oczywiście, w jakiś sposób wyobrażamy sobie trudy zorganizowania dalekiej i wymagającej wyprawy, ogromne nakłady finansowe, z jakimi taki wyjazd się wiąże oraz ryzyko, jakie przy każdym stawianym kroku podejmują himalaiści. Jednak nasze wyobrażenia obejmują tylko niewielki wycinek tego, jak poważne wyprawy naprawdę wyglądają. O tym, jak rozwijał się polski zimowy himalaizm, o prekursorskiej pracy charyzmatycznego wspinacza i jego wielkich w tym zakresie osiągnięciach przeczytamy w znakomitej, przygotowanej z reporterską dokładnością publikacji Ewy Matuszewskiej Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze.

W książce Ewy Matuszewskiej - z jednej strony: biograficznej, z drugiej: stanowiącej zbiór bardzo ciekawych i niezwykle szczerych w swej wymowie wywiadów z samym Liderem bądź jego rodziną czy też przyjaciółmi - znaleźć można informacje także o dzieciństwie i najmłodszych latach życia Andrzeja Zawady. Dzięki temu – wydawać by się początkowo mogło nad wyraz dokładnemu wstępowi do właściwej, górskiej opowieści – czytelnik ma okazję zrozumieć i poznać czynniki jakie ukształtowały i jakie w dalszych latach kierowały Andrzejem Zawadą. Owe czynniki to nade wszystko wychowanie, kindersztuba, edukacja. Śledzimy losy Andrzeja Zawady na studiach i towarzyszymy mu podczas pierwszych wypraw w Wysokie Tarty. Dalsza – można by rzec „właściwa” – część książki obejmuje liczne, bardzo poważne wyprawy w coraz wyższe góry – Alpy, Hindukusz, Karakorum i - wreszcie - Himalaje. 

Czytając relacje z kolejnych zimowych wypraw – w tym z pierwszej, zakończonej sukcesem zimowej wyprawy na Mount Everest – którymi kierował Andrzej Zawada, czytelnik ma wrażenie, jakby sam w nich uczestniczył – tak wartka i tak ciekawa jest narracja. Tu nie ma miejsca na przestoje. Nawet opisy zakładania kolejnych obozów na coraz wyższych wysokościach trzymają w napięciu niczym najlepszy thriller. Zapadający zmierzch, gwałtowne zmiany temperatury, odmrożenia, skrajne wyczerpanie himalaistów – wszystko to opisano tak barwnie, że nie sposób oderwać się od lektury.

Opisom wypraw i działalności Andrzeja Zawady towarzyszą początkowo czarno-białe, a później także i kolorowe fotografie. Na zdjęciach zobaczymy, jak wyglądało wyposażenie i ubiór himalaistów w latach siedemdziesiątych XX wieku i jak wielkim wyzwaniem było dla wspinaczy zachowanie bezpieczeństwa w niezwykle trudnych, zimowych warunkach w najwyższych górach świata. Ten świetny materiał archiwalny przemawia do wyobraźni czytelnika i sprawia, że tym większym szacunkiem darzymy dokonania Lidera i jego drużyny. 

Oczywiście pierwszoplanowym bohaterem książki Ewy Matuszewskiej jest Andrzej Zawada. Lidera poznajemy w przeróżnych sytuacjach, często skrajnych, wymagających natychmiastowej i jednoznacznej decyzji. Andrzej Zawada zawsze – zarówno w relacji członków wypraw, którymi kierował, czy też dalszych znajomych – był człowiekiem kulturalnym, doskonale wychowanym, patriotą, gawędziarzem o ogromnej charyzmie, który potrafił jednoczyć ludzi, sprawiać, że stawali się jedną, odpowiedzialną za siebie i gotową do wzajemnych poświęceń drużyną. To właśnie osobowość Andrzeja Zawady i jego ogromny dar przekonywania sprawiły, że tak wiele ekstremalnie trudnych, zimowych wypraw doszło do skutku i - co najważniejsze - zakończyło się niebywałymi sukcesami na arenie międzynarodowej.

Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze to książka, którą czyta się z ogromnym zainteresowaniem. Publikacja ta dla kogoś, kto nie jest obeznany z tematyką górską, stanowić będzie kopalnię wiedzy tak zaskakującej, że trudno mu będzie oderwać się od książki. Książka Ewy Matuszewskiej to solidna pozycja, to świetnie zebrany, opracowany i opatrzony komentarzami materiał dotyczący samego Andrzeja Zawady, Lidera i prekursora zimowego himalaizmu, jak również opisujący zimowe, polskie, górskie podboje w drugiej połowie XX wieku.

Tagi: Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze, Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze recenzja, Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze książka, Ewa Matuszewska Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze, Ewa Matuszewska recenzja, Ewa Matuszewska książka, Ewa Matuszewska

Kup książkę Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzowisko
Aleksandra Katarzyna Maludy;
Gruzowisko
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Pokaż wszystkie recenzje