Recenzja książki: Loteria

Recenzuje: monique-old

Loteria to debiutancka powieść Patricii Wood o ludzkim szczęściu i spełnianiu marzeń. To historia, która może uzmysłowić czytelnikowi, że człowiek nie jest „cyckiem”, którego inni „wycyckają” (parafrazując wypowiedź Keitha – przyjaciela Perry’ego). Wystarczy tylko w odpowiednim momencie swojego życia, odważyć się i wziąć los w swoje ręce. Mieć nadzieję na odnalezienie szczęścia. Pokazać całemu światu, że choćby nazywano mnie głupcem, jestem mądrym człowiekiem, bo potrafię godnie żyć.

Perry L. Crandall ma trzydzieści dwa lata, uwielbia jesień, czyta Reader’s Digest i je czekoladki Hershey’s Kisses. Mężczyzna mieszka w Everett razem z babcią, która jest jego najbliższą osobą na świecie. Nie tylko pomaga mu codziennie zmierzać się z przeciwnościami losu, ale także jest powiernikiem jego myśli i skarbnicą życiowej wiedzy. Gdy babcia umiera, Perry sam musi zmierzyć się z, często okrutną, otaczającą go rzeczywistością. Los zmusza go do pokazania całemu otoczeniu, że nie jest niedorozwinięty (mimo że jego iloraz inteligencji wynosi zaledwie 76 punktów). Ponadto, bohater musi nauczyć się sam podejmować decyzje, które zaważą o jego losie, a także odróżnić dobrych ludzi od złych. Tym bardziej, że wygrywa na loterii dwanaście milionów dolarów…

Perry to nie tylko bohater Loterii, ale także narrator przedstawionej w powieści historii. Dzięki takiemu zabiegowi, czytelnik może wczuć się w rolę głównego bohatera i zastanawiać się, jak sam postąpiłby, gdyby znalazł się w podobnej sytuacji. Na kartach powieści możemy razem z Perrym przeżywać przedstawione wydarzenia, które nie tylko śmieszą, ale także wzruszają. Na szczególną uwagę zasługuje również prosty język, jakim została napisana książka, a także dynamiczna akcja, która sprawia, że czytelnik wręcz „pożera” książkę w całości. Należy także wyróżnić fakt, że autorka stworzyła portret Perry’ego w taki sposób, że bohater sam broni się przed banalnością i zaszufladkowaniem. Chęć stworzenia jak najbardziej realnej postaci tłumaczyć może, ukazane w powieści, zbytnie przywiązanie autorki do markowych produktów. Wszystkie zabiegi zastosowane w książce sprawiają, że może ona trafić w gusta nawet najbardziej wybrednego czytelnika.

Loteria to niezwykła powieść, traktująca o roli przypadku i szczęścia w życiu zwykłego człowieka. To także historia prawdziwej przyjaźni – tej, która przetrwa wzloty i upadki, przyjaźni nieuzależnionej od zawartości portfela i ilości zer na bankowym koncie. To wreszcie opowieść o nadzwyczajnej sile miłości, wiary i nadziei.

Monika Kałuża

Kup książkę Loteria