Recenzja książki: Mały króliczek i jego magiczna marchewka

Recenzuje: Justyna Gul

Zasady fair play

Kto z nas nie lubi konkursów? Ta adrenalina, świadomość potencjalnej wygranej - od tych emocji można się uzależnić, a już sama rywalizacja, pod warunkiem przestrzegania zasad fair play, może być wspaniałą przygodą.

O tym wszystkim przekonują się Mały Króliczek oraz jego przyjaciel Uchatek, startujący w lokalnych zawodach. Dzięki cudownej i ciepłej bajce Mały Króliczek i jego magiczna marchewka, opublikowanej nakładem wydawnictwa Jedność i my mamy szansę obserwować konkursowe zmagania. Autor, Gunter Segers, oraz Heidi D`Hamers, występująca tym razem w roli ilustratorki, stworzyli niezwykłą historię o zawodach, w których wygrywa każdy. Bajka, choć przeznaczona dla małych dzieci, by te mogły słodko spać, śniąc o króliczkach czy przedszkolaków, uczących się czytać, tak naprawdę przyda się także dorosłym, którzy zbyt często lekceważą zasady zdrowej rywalizacji.

Z Małym Króliczkiem i Uchatkiem spotykamy się ponownie w momencie, kiedy podejmują oni decyzję o uprawie swojego poletka i wysianiu na nim marchewki. Bardzo chcieli wygrać zawody na największe warzywo, nic więc dziwnego, że ostro zabrali się do pracy. Ochoczo oczyszczali ziemię z chwastów, spulchniali ją, by w końcu zasiać małe ziarenka.

Mimo, że wystarczyłoby tylko siedzieć i obserwować jak marchew rośnie, Mały Króliczek i Uchatek postanowili zrobić wszystko, by prześcignąć sąsiada, który doglądał ogromnej dyni, Kasiulkę i jej rzodkiewkę czy Jacusia i jego olbrzymie pory, których starczyłyby na zupę dla królików z całego lasu. - A gdybyśmy jakoś te marchewki zachęcili? - proponuje Uchatek, a słowa te rozpoczynają szereg zabaw, począwszy od śpiewania najpiękniejszych piosenek, aż po radosne tańce na polu. Czy jednak to wystarczy, by ich marchewka zasłużyła na miano najpiękniejszej i największej? Czy Małemu Królikowi i jego wiernemu druhowi uda się wygrać zawody? A może wpadną oni na inny wspaniały pomysł, by w organizowanym konkursie wygranymi byli tak naprawdę wszyscy uczestnicy?

Mały Króliczek i jego magiczna marchewka to niezwykle ciepła i mądra bajka, pokazująca, jak wspaniała może być zdrowa rywalizacja, a także uświadamiająca dzieciom znaczenie pracy, którą należy włożyć, by osiągnąć założony efekt.

Kup książkę Mały króliczek i jego magiczna marchewka

Zobacz opinie o książce Mały króliczek i jego magiczna marchewka