reklama

Recenzja książki: Między światami. Moje życie i niewola w Iranie

Recenzuje: jeke5

Roxana Saberi to dziennikarka urodzona w Bellville w stanie New Jersey, a dorastająca w Fargo w Dakocie Północnej. Jej mama - Japonka - jest patologiem, zaś ojciec, Irańczyk, pisze książki filozoficzne i tłumaczy poezję perską na angielski. Roxana w 1997 roku wygrała wybory na Miss Dakoty Północnej i znalazła się w pierwszej dziesiątce Miss Ameryki, a stypendium uzyskane w konkursie przeznaczyła na zdobywanie wykształcenia: studia licencjackie w zakresie komunikacji, studia magisterskie na kierunku dziennikarstwo informacyjne oraz stosunki międzynarodowe.

 

W 2003 roku wyjechała do ojczyzny swojego ojca - Iranu i pracowała tam przez 6 lat jako dziennikarka, aż do momentu, gdy 31 stycznia 2009 roku została porwana przez czterech agentów wywiadu, przesłuchana i oskarżona o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. Przykrywką miała być pisana przez nią książka na temat Iranu i liczne wywiady, jakie przeprowadzała.

 

W Iranie nie jest uznawane podwójne obywatelstwo i sprawy takich osób jak Saberi traktowane są jako wewnętrzne. Mimo, że Saberi urodziła się i wychowała w USA, uznano ją za obywatelkę Iranu. Podczas absurdalnego procesu została skazana na osiem lat więzienia i miała go odbyć w teherańskim więzieniu Evin, niedaleko gór Elbrus.

 

Roxana Saberi opisuje wielogodzinne przesłuchania przez śledczych i swój pobyt w więzieniu. Zmuszono ją do potwierdzenia nieprawdziwych informacji i nagrano przyznanie się do szpiegostwa. Zastosowano tzw. ,,białe tortury", które nie pozostawiają fizycznych śladów, ale niszczą umysł i sumienie. Nie mogła zadzwonić do rodziny, adwokata i poinformować, że znajduje się w więzieniu. Nosiła opaskę na oczach za każdym razem, gdy zabierano ją z malutkiej celi. Straszono śmiercią.

 

Roxana, znając realia panujące w Iranie i mając przed sobą groźbę śmierci, początkowo przyznała się do szpiegostwa, aby tylko odzyskać wolność. Dręczona jednak wyrzutami sumienia i widząc, jak dzielne są towarzyszki z celi, odwołała przyznanie się do winy i rozpoczęła walkę o wolność za pomocą strajku głodowego.

 

Sprawa Roxany Saberi przyniosła międzynarodową solidarność ludzi, poruszonych jej losem i fałszywymi oskarżeniami, którzy organizowali akcje protestacyjne w mediach społecznościowych. Reporterzy bez Granic, liczne organizacje międzynarodowe, Unia Europejska i wiele innych organizacji oraz ludzi poparło starania mające na celu uwolnienie dziennikarki. Dzięki wielkiemu rozgłosowi zwrócono uwagę całego świata na sprawę łamania praw człowieka w Iranie. 

 

Między światami. Moje życie i niewola w Iranie to także zapis codziennego życia w kraju, gdzie nic nie jest tak oczywiste, jak wydawało się na pierwszy rzut oka. (...) kłamstwo w Islamskiej Republice Iranu było nie tylko uzasadnione. Często stanowiło konieczny warunek przeżycia. Dziennikarze, studenci i intelektualiści narażeni są codziennie na naloty irańskich tajniaków. Radykałowie za wszelką cenę starają się odstraszyć Irańczyków od jakichkolwiek kontaktów z Ameryką i nie ma dla nich znaczenia, że kontakty te służą tylko wprowadzaniu postępu. Ludzie trafiają do więzienia z absurdalnych powodów. Wiele takich historii przytacza autorka w książce.

 

Publikacja Roxany Saberi to prawdziwa historia o odwadze - nawet w obliczu zagrożenia życia i o walce o odzyskanie wolności. To przykład na to, jak łamane są prawa człowieka. To także zapis fascynacji krajem, z którego pomimo trudnych warunków życia i prześladowań ludzie nie chcą wyjeżdżać. Po prostu dlatego, że go kochają. 

Tagi: Między światami. Moje życie i niewola w Iranie, Między światami. Moje życie i niewola w Iranie recenzja, Między światami. Moje życie i niewola w Iranie książka, Roxana Saberi Między światami. Moje życie i niewola w Iranie, Roxana Saberi recenzja, Roxana Saberi książka, Roxana Saberi

Kup książkę Między światami. Moje życie i niewola w Iranie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Między światami. Moje życie i niewola w Iranie
Recenzje miesiąca
Człowiek w drodze
Alfred Sosgórnik
Człowiek w drodze
Ślady. Psim tropem
Katarzyna Kielecka
Ślady. Psim tropem
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Femme fatale
Katarzyna Nowakowska
Femme fatale
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Pokaż wszystkie recenzje