Recenzja książki: Modlitewnik dla dzieci

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Modlitwa, będąca jedną z podstawowych form kultu religijnego, kieruje myśli człowieka w stronę Pana Boga. Jest więc elementem, którego absolutnie nie może zabraknąć w życiu człowieka wierzącego. By zachęcić do trwania w Bożej obecności już od najmłodszych lat, Wydawnictwo Promic opublikowało Modlitewnik dla dzieci, który w prosty sposób akcentuje moc przejawiającą się w bezpośredniej relacji z Bogiem.

Książeczka jest niewielka, ale za to bogata w treść. W czterech rozdziałach Barbara Garczyńska zmieściła modlitwy podzielone tematycznie: na różne okazje, do świętych, eucharystyczne oraz codzienne. Trzy pierwsze rozdziały są osobistymi refleksjami autorki, którym nadała ona formę modlitwy. Zawarte w nich nowoczesne sformułowania przypadną do gustu wyznawcom mniej gorliwym, natomiast to, czego dotyczą, pozwoli dzieciom nabrać przekonania o słuszności oraz skuteczności wypowiadanych przez nie w poszczególnych modlitwach słów. Obok intencji powszechnie znanych (modlitwa poranna, wieczorna, przed i po posiłku), w swoim praktycznym przewodniku Barbara Garczyńska zamieściła ujęte w piękne słowa dziecięce przemyślenia, emocje i prośby. Warto wymienić choć niektóre: o dobre wykorzystanie czasu, w trudny dzień, po kłótni z rodzicami, radość z udanego dnia czy do dzieci z Fatimy. Jest i modlitwa, którą z powodzeniem można zaliczyć do zespołowych – z tym, że zespół tworzy zatroskane o swój osobisty rozwój dziecko wraz z Aniołem Stróżem, a w zespole obowiązkowa jest współpraca (nie tylko Anioł zamiast stać, chodzi za dzieckiem wszędzie, ale również dziecko stara się być jak najbliżej Pana Boga). Rozdział czwarty z kolei jest zbiorem modlitw powszechnie znanych i odmawianych indywidualnie oraz wspólnotowo.

Wszystkie rozważania zostały dopasowane do wieku dziecka, kierując je, w sposób rzeczowy i prosty na właściwą drogę. Ucząc dokonywania właściwych wyborów i podejmowania odpowiednich decyzji, akcentują wiarę w moc modlitwy oraz konieczność pokonywania przeszkód, zalecają odpowiednie postawy i gesty, a także zachęcają do liturgicznej celebracji Eucharystii. Tekst uzupełniony został pięknymi ilustracjami autorstwa Eweliny Jaślan-Klisik (ich adekwatność do treści odgrywa pomocną rolę w chrześcijańskim ukierunkowaniu).

Po książeczkę Modlitewnik dla dzieci warto sięgnąć jak najprędzej. Stanowiąc zachętę dla najmłodszych, ułatwia im zwracanie się w różnych intencjach do Ojca.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Modlitewnik dla dzieci

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Modlitewnik dla dzieci
Książka
Modlitewnik dla dzieci
Barbara Garczyńska
Inne książki autora
Kalendarz adwentowy
Barbara Garczyńska 0
Okładka ksiązki - Kalendarz adwentowy

Radosne przygotowania do świąt ujęte w formę krótkich historii z życia pewnej sympatycznej rodziny. Kalendarz adwentowy staje się pretekstem do...

Daleko-Blisko
Barbara Garczyńska 0
Okładka ksiązki - Daleko-Blisko

Marzenia się spełniają... Ale czasem w przewrotny sposób. Pechowa studentka pedagogiki pragnąca się wreszcie usamodzielnić. Samotna wdowa w podeszłym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Christian Albini, Asunta Steccanella
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Pokaż wszystkie recenzje