Recenzja książki: Mój przyjaciel gangster

Recenzuje: Patryk Obarski

Czy człowiek jest kowalem własnego losu? Jak się okazuje, nie zawsze. O kryminalnych intrygach oraz mrocznej stronie każdego człowieka w swojej najnowszej książce Mój przyjaciel gangster pisze Oskar May.

Marek Wysocki był kiedyś pełen ideałów. Praca w mediach uświadomiła mu jednak, że prawdziwe życie mija się z pięknymi sloganami, w które wierzył. Teraz jako wydawca popularnego serwisu internetowego czuje, jak jego życie podporządkowane zostało prawom rządzącym w wielkiej korporacji.

Wkrótce z Markiem kontaktuje się dawny znajomy, który sugeruje mu nietypową współpracę. Okazuje się, że były gangster, a dziś świadek koronny, pragnie rozliczyć się z przeszłością na własnych zasadach i poszukuje osoby, która pomogłaby mu napisać autobiografię.

Chociaż Wysocki jest świadomy, że współpraca z typem takim jak Ratler wiąże się z nieprzyjemnościami, nie spodziewa się wielkich problemów. I chociaż początkowo praca nad książką przebiega wzorowo, szybko okazuje się, że celem gangstera nie jest jedynie zdobycie szczytów list bestsellerów…

Mój przyjaciel gangster to debiutancka powieść Oskara Maya. W swojej książce May opowiada o dziennikarzu uwikłanym w gangsterskie porachunki.

Oskar May wykorzystuje swoje dziennikarskie doświadczenie i mówi o złu, które kiełkuje w każdym z nas. Debiutujący w prozie May pokazuje, że nie istnieje osoba, której intencje byłyby kryształowo czyste. Każdy z nas jest bowiem ograniczany przez ukryte motywacje, które uwarunkowują nasze działania.

To jednak nie wszystko. W powieści Mój przyjaciel gangster autor udowadnia, że często człowiek wcale nie jest kowalem swojego losu. Oskar May – na przykładach swoich bohaterów – pokazuje, że jesteśmy jedynie marionetkami w cudzych rękach i, co najgorsze, najczęściej wcale nie jesteśmy tego świadomi.

Oskar May przekonuje również, że wystarczy jedna decyzja, by nasze życie na zawsze się zmieniło. Wystarczy bowiem chwila, by stracić wszystko, na co pracowało się przez całe życie.

Język powieści Mój przyjaciel gangster pozbawiony jest gładkości i rozbudowanych metafor, przesycony jest za to wulgaryzmami. Połączenie mocnego języka bohaterów z wartką akcją oraz szokującymi wątkami nadaje powieści wiarygodności.

Mój przyjaciel gangster to interesujące połączenie kryminału z thrillerem psychologicznym, które spodoba się wszystkim czytelnikom, poszukującym w literaturze mocnych wrażeń.

Tagi: thriller kryminalny

Kup książkę Mój przyjaciel gangster

Zobacz opinie o książce Mój przyjaciel gangster
Autor