Recenzja książki: Muzyka Pana Chopina

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Jeśli w konkursowym zadaniu mielibyśmy wymienić nazwisko tylko jednego polskiego kompozytora, to z dużą dozą prawdopodobieństwa padłoby wtedy: „Fryderyk Chopin". O Chopinie uczymy się od najmłodszych lat. Nazwisko tego wybitnego kompozytora pojawia się już w pierwszych klasach szkoły podstawowej, a czasami nawet w przedszkolach. Z nazwiska (gorzej bowiem bywa z przytoczeniem choćby kilku utworów) znają Chopina także chyba wszyscy dorośli. Fryderyk Chopin towarzyszy Polakom od najmłodszych lat. Jest naszą dumą i skarbem, postacią, dzięki której wielu obcokrajowców w ogóle dowiedziało się o Polsce.

Muzyka Pana Chopina Wandy Chotomskiej to kolorowa, starannie wydana opowieść biograficzna o Fryderyku Chopinie. Historia kierowana jest do dzieci uczęszczających do pierwszych klas szkoły podstawowej (9+), zatem w krótkiej biografii znalazło się sporo uproszczeń. Wanda Chotomska przytacza najważniejsze wydarzenia z życia kompozytora. W kilku zdaniach opowiada o rodzicach i siostrach Frycka, pisze, gdzie i kiedy Chopin się urodził, jak wyglądało jego dzieciństwo i młodość. Autorka dba o to, by pokazać, z jak wielkim geniuszem współcześni Chopinowi mieli do czynienia. Jak młody kompozytor zachwycał i zdumiewał swoimi ponadprzeciętnymi umiejętnościami. Jak wielki ból wywołała w Polakach wiadomość o przedwczesnej śmierci Chopina.

W Muzyce Pana Chopina opowieść o kompozytorze przeplatana jest wierszami nawiązującymi do omawianego właśnie wydarzenia z życia Chopina. Bez trudu dostrzeżemy kunszt wierszowanych opowieści Wandy Chotomskiej, ich melodyjność i rytm. Wiersze te pełne są dumy i podziwu, zachwytu i szacunku wobec genialnego polskiego kompozytora.

Przez fabularyzowaną historię płynie się równie warto jak przez wiersze. W opowieść wplecione zostały kolorowe ilustracje, zdjęcia pamiątek i przedmiotów należących do Fryderyka Chopina, portrety i obrazy, na których przedstawiono kompozytora lub jego rodzinę. Na stronach książki znajdują się też przedruki dziecięcych laurek Frycka oraz jego listów i cytaty z nich.

Do książki Muzyka Pana Chopina dołączona została płyta CD z wybranymi szesnastoma kompozycjami Fryderyka Chopina, wśród których znajdziemy koncerty, polonezy, nokturny czy walce. Utwory te wspomina, oczywiście, Wanda Chotomska w swojej opowieści.

Muzyka Pana Chopina to książka, która znakomicie przybliży najmłodszym czytelnikom postać wybitnego polskiego kompozytora. Przystępny język, prosty przekaz i liczne kolorowe ilustracje sprawiają, że książkę z przyjemnością czyta się i przegląda. To lektura na jeden dłuższy wieczór albo ciekawa propozycja, gdy zostanie uzupełniona o odtwarzanie utworów z płyty, na spędzenie wspólnego z dzieckiem edukacyjno-patriotycznego popołudnia.

Tagi:

Kup książkę Muzyka Pana Chopina

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Muzyka Pana Chopina
Książka
Muzyka Pana Chopina
Wanda Chotomska
Inne książki autora
Panna Kreseczka
Wanda Chotomska0
Okładka ksiązki - Panna Kreseczka

55 lat temu duet autorski: Wanda Chotomska i Bohdan Butenko otrzymali od Świerszczyka zlecenie na stworzenie cyklu historyjek. Co tydzień w latach 1958...

Flipek Znajduje przyjaciół
Wanda Chotomska0
Okładka ksiązki - Flipek Znajduje przyjaciół

Seria Flipek opisuje losy króliczka, który porwany przez wiatr stracił kontakt ze swoimi rodzicami. Jedyne co mu pozostało to zajączek Przytulaczek...

Zobacz wszystkie książki tego autora