Recenzja książki: Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę

Recenzuje: Zosia Czyńska

Po wydanym w 2020 roku pierwszym tomie zbioru ciekawostek, porad i ważnych informacji o wszystkich bohaterach Jeżycjady Małgorzata Musierowicz wraz z córką Emilią Kiereś przygotowały kolejny tom, zatytułowany Na Jowisza! 2. Nadal uzupełniam Jeżycjadę. Dla miłośników zabawnych losów poznańskich rodzin zapowiada się niezła gratka.

Tak jak poprzedni, drugi tom Na Jowisza… nie rozczarowuje. Autorka oprowadza czytelników po mniej i bardziej znanych miejscach, w których bohaterowie jej historii mieszkali, spotykali się i przeżywali pierwsze zauroczenia. Na prawie trzystu stronach przewodnika po Jeżycjadzie nie zabraknie uroczej Genowefy Sztompke i całej rodziny Lewandowskich, Kondzia i tajemniczej, ale bardzo ważnej dla całej historii Arlety Kopiec. Jednak prawdziwym bohaterem tej książki jest Poznań i okolice, czyli miejsca, w których toczy się fabuła tej chyba najdłuższej sagi w polskiej literaturze dla dzieci i młodzieży. Jeśli dołożyć do tego jeszcze szereg wspomnień Małgorzaty Musierowicz, obejmujących jej dzieciństwo i wczesny okres twórczy, Jeżycjada to już spory kawał polskiej historii najnowszej.

A historia ta rozpoczęła się w 1975 roku powieścią dla młodzieży Małomówny i rodzina. Autorka nie tylko pisze, ale także ilustruje swoje powieści. Każdy, kto zetknął się kiedykolwiek z przygodami Żaków, Borejków, Nowackich, Pyziaków i innych rodzin, które tłumnie zapełniają strony powieści Małgorzaty Musierowicz, przyzna, że nie potrafiłby sobie lepiej wyobrazić bohaterów sagi. Są właśnie tacy, jak cała ta historia: ciepli, trochę staromodni, dalecy od koturnowości i obdarzeni niezwykłym poczuciem humoru, bez którego nie przetrwaliby w trudnych czasach.

Małgorzata Musierowicz, pisząc przez lata kolejne tomy opowieści o dzieciach i wnukach (już) swoich bohaterów, ukazuje wiele problemów społecznych. W jej książkach nie brak akcentów politycznych i komentujących sytuację polityczną w kraju. Autorka odtwarza świat, który mija wraz z czasem. Setki komentarzy i opinii czytelników, zachwyconych i zaskoczonych losami bohaterów Jeżycjady, dowodzą nieustającej popularności cyklu.

Na Jowisza! 2. Nadal uzupełniam Jeżycjadę to około setki kolejnych haseł, odkrywających zagadki sagi, przybliżających okoliczności jej powstawania, zachęcających do uważnego czytania wydanych i zaplanowanych kolejnych części historii poznańskich rodzin. Pełna humoru, żartobliwa podróż przez świat, który od 1975 roku towarzyszy czytelnikom szukających ciepłych opowieści o życiu, które zdarza się każdemu z nas. Polecam uwadze.

Kup książkę Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę

Zobacz opinie o książce Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz0
Okładka ksiązki - Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę

Gratka dla wszystkich miłośników Borejków i Jeżycjady – bez względu na wiek i płeć!  W tej międzypokoleniowej książce znajdziecie...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz