Recenzja książki: Na zawsze

Recenzuje: Patryk Obarski

By móc z nadzieją patrzeć w przyszłość, trzeba najpierw pogodzić się z przeszłością. Przekonują się o tym bohaterowie najnowszej powieści Karoliny Winiarskiej, zatytułowanej Na zawsze.

W nowej powieści czytelnicy po raz kolejny spotykają się z Olgą. Po śmierci Michała kobieta stara się nie załamać. Pozornie udaje jej się ułożyć życie, jednak w istocie wciąż przeżywa odejście ukochanego mężczyzny. Czuje, że prowadzenie pensjonatu bez Michała nie jest tym, czego pragnie i podświadomie robi wszystko, by utrudnić hotelowi przetrwanie. Olga jest przekonana, że to miejsce należy do Michała, nie do niej.

Wkrótce za sprawą odnalezionego listu oraz biletu lotniczego kobieta decyduje się na radykalny krok. Postanawia odciąć się od złych wspomnień i wyjeżdża… na Sri Lankę. Nie wie, że podróż ta nie tylko stanie się początkiem drogi do wewnętrznego oczyszczenia, ale także pomoże pogodzić się ze śmiercią Michała.

Na zawsze Karoliny Winiarskiej to ciepła powieść o stracie ukochanej osoby, ale także o konieczności pogodzenia się z jej śmiercią i o wychodzeniu z żałoby.

Karolina Winiarska tworzy opowieść o ludziach, którzy czują się zagubieni we własnym życiu. Autorka podkreśla, że chociaż nie ma niczego złego w smutku, nie możemy dopuścić, by to właśnie on zdominował nasze życie. Za sprawą bohaterów powieści pisarka pokazuje, że nie powinniśmy odrzucać pomocy ze strony tych, którym najbardziej na nas zależy. Z drugiej strony jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że w razie konieczności udzielania pomocy komuś innemu nie wolno być zbyt natarczywym.

Karolina Winiarska pokazuje również, że każdy w zupełnie inny sposób godzi się ze stratą bliskiej nam osoby. Różne są sposoby wychodzenia z żałoby. W przypadku Olgi oznaczna to nie tylko zerwanie z pensjonatem, który prowadziła z Michałem, ale także dość zaskakujący wyjazd na Sri Lankę.

Podczas swojej podróży bohaterka poznaje zupełnie nowe osoby, które pomagają jej lepiej zrozumieć, kim jest. Tym samym Olga na nowo definiuje swoją tożsamość. Kobieta przekonuje się, że by zacząć nowy rozdział, najpierw musi zamknąć poprzedni. Pomaga jej w tym przełamanie początkowej zachowawczości – okazuje się, że rozwiązaniem części problemów jest po prostu bycie otwartym na innych.

Karolina Winiarska pokazuje, że pomoc może przyjść z najmniej oczekiwanej strony. Co więcej, podkreśla, że każdy z nas – niezależnie od tego, czego doświadczył w życiu – powinien dać sobie samemu szansę na bycie szczęśliwym. Bo – jak przekonujemy się za sprawą „Na zawsze” – w szczęściu nie ma nic złego!

Jednocześnie autorka równoważy trudne problemy i typowe dla literatury obyczajowej wątki. Istotne w najnowszej powieści Winiarskiej stają się zwierzęta, mają one bowiem ogromny wpływ na ludzi, którzy się nimi opiekują czy którzy mają z nimi kontakt.

Na zawsze to sprawnie napisana historia, która spodoba się miłośnikom powieści obyczajowych. To opowieść o tym, że chociaż każde życiowe wydarzenie nas zmienia, nie powinniśmy tkwić w przeszłości. Wreszcie – to historia o miłości, która zostanie w nas na zawsze.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Na zawsze

Zobacz opinie o książce Na zawsze
Na zawsze
Karolina Winiarska
Nie jesteś sama
Karolina Winiarska0
Okładka ksiązki - Nie jesteś sama

,,Nie jesteś sama" to powieść obyczajowa w klimacie komedii familijnej: ciepłej, wzruszającej i zabawnej. Trzy główne bohaterki- dwie siostry: Kingę i...

W twoją stronę
Karolina Winiarska0
Okładka ksiązki - W twoją stronę

Dwie siostry i jedna wspólna historia, która udowadnia, że życie, pomimo że trudne, bywa także zaskakująco łaskawe... Łucję i Felicję dzieli...