Recenzja ksi捫ki: Najpi瘯niejsza historia cz這wieka

Recenzuje: kalina

Wyobra幟y sobie, 瞠 wsiedli鄉y do wehiku逝 czasu. Cofnijmy si nim o siedem milionów lat. Jeste鄉y w Afryce Wschodniej. Za chwil b璠ziemy 鈍iadkami historycznej chwili. Przyjdzie na 鈍iat nasz praprzodek- australopitek. Wygl康a podobnie do ma逍 (cho stoi na dwóch nogach). Ró積i si jednak od nich dwiema istotnymi cechami. Po pierwsze, jest zdolny do stworzenia j瞛yka z gramatyk. Oddajmy g這s jednemu ze wspó豉utorów ksi捫ki (jest ona zapisem rozmów mi璠zy uczonymi):

"Tym, co naprawd nas ró積i od innych gatunków, jest mowa: jeste鄉y zdolni 陰czy s這wa zgodnie z zasadami gramatyki i budowa z nich zdania, które uzyskuj w ten sposób sens wy窺zy od sensu prostej sumy poszczególnych sów. Jest to j瞛yk o "podwójnej artykulacji" sów i znacze. Tylko mózg cz這wieka jest zdolny do przekazywania informacji w ten sposób."

Wprawdzie ma逍y mog si nauczy rozumie sens nawet kilkuset sów, ale nie stworz z nich zdania. Potrafi kojarzy ze sob najwy瞠j dwa znaczenia wyrazów i oczywi軼ie ich nie odmieni. Co najwy瞠j zasygnalizuj jak Kali: "Chcie banan".

Drug specyficznie ludzk cech jest zdolno嗆 do ró積icowania. Zwierz od lat 篡je tylko w okre郵onym 鈔odowisku, zachowuj帷 si w nim od pokole tak samo. Cz這wiek natomiast mo瞠 mieszka prawie wsz璠zie i stworzy tysi帷e ró積ych wzorców zachowa (tak瞠 w podobnych warunkach).
Wehiku czasu powoli toczy si dalej. Patrzymy przelotnie na kolejnych potomków australopiteka: Homo habilis, Homo erectus i pierwszego Homo sapiens, który pojawi si sto tysi璚y lat temu. Prze郵ed幟y pokrótce losy cz這wiekowatych. Z pocz徠ku przodkowie ludzi nie wychylali nosa poza Afryk. Jednak warunki klimatyczne by造 jednak w tym czasie bardzo zmienne, wi璚 strefy ro郵inne przemieszcza造 si nawet o kilka tysi璚y kilometrów. Ju Homo erectus zosta wi璚 zmuszony do emigracji za potrzebnymi do 篡cia ro郵inami i zwierz皻ami. Podboje nowych ziem kontynuowa jego potomek- Homo sapiens. Po zasiedleniu pi璚iu kontynentów ludzie zaczynaj si ró積icowa. Wygl康 zewn皻rzny przystosowuje si do warunków 鈔odowiska, wyodr瑿niaj si j瞛yki. Ludzi jest coraz wi璚ej, wi璚 zaczynaj si kontaktowa mi璠zy sob (oczywi軼ie w pewnych granicach- trudno sobie wyobrazi Eskimosa emigruj帷ego do Afryki!).

Mijaj lata. Ludzie zd捫yli ju uwi swe gniazdka (cho nietrwa貫- wci捫 s koczownikami) na ró積ych kontynentach. Teraz decyduj si na kolejny krok oddzielaj帷y ich od 鈍iata zwierz徠. Powstaje mianowicie sztuka- pierwsze rze嬌y, a przede wszystkim rysunki naskalne. Zaskakuj帷e, 瞠 ju wtedy wynaleziono wspó販zesne techniki malarskie! Modelami s tu przede wszystkim zwierz皻a. Ludzie albo nie pojawiaj si wcale, albo s narysowani zaledwie kilkoma szkicowymi kreskami. Nie ma te przedstawie nieba i ro郵in.
W pewnym momencie nasi arty軼i zadali sobie pytanie: "Sk康 si wzi瘭i鄉y?" Powsta造 ca貫 systemy mitów. Zacz皻o wierzy w si造 nadprzyrodzone. Pojawi造 si pierwsze religie.

Ten jak瞠 ju bogaty duchowo cz這wiek by jednak wci捫 niezwykle kruchy (篡 maksymalnie 30 lat) i zale積y od si przyrody. By ich igraszk. Wszystko zmieni這 si, gdy odkry najpierw upraw, a nast瘼nie hodowl. Zapanowa nad natur, przesta by tylko jej cz御tk. Sta si zdobywc. Móg ju bezpiecznie osiedla si w dowolnym miejscu. Zacz窸y si tworzy spo貫cze雟twa. Reszt ju znamy. Mo瞠my wjecha wehiku貫m we wspó販zesne czasy. Podró dobiega ko鎍a.

Tym magicznym wehiku貫m czasu jest recenzowana przeze mnie ksi捫ka. Mo積a j czyta na ró積e sposoby. Dla wielu b璠zie to po prostu fascynuj帷a, napisana 篡wym i barwnym j瞛ykiem historia ludzko軼i. Niektórzy odczytaj w niej argumenty przeciw rasizmowi. Szczególnie mocno i urzekaj帷o brzmi s這wa:

"Nie istniej ani cztery, ani pi耩 ras ludzkich, ludy przenikaj si nawzajem i maluj odcienie jednego wielkiego obrazu, który si rozci庵a na wszystkie czasy i wszystkie kontynenty".

Innych z kolei ksi捫ka mo瞠 sk這ni do refleksji. Wyobra幟y sobie, 瞠 za tysi帷e lat nasz potomek b璠zie chcia dopisa ci庵 dalszy. Dla czytelników nasza wspó販zesno嗆 b璠zie ju prehistori. Jak opowie嗆 przeczytaj? To zale篡 ju tylko od nas.

Kalina Beluch

Tagi: Najpi瘯niejsza historia cz這wieka, Najpi瘯niejsza historia cz這wieka recenzja, Najpi瘯niejsza historia cz這wieka ksi捫ka, Langanej Andre Clottes Jean Guilaine Jean Simonnet Dominique Najpi瘯niejsza historia cz這wieka, Langanej Andre Clottes Jean Guilaine Jean Simonnet Dominique recenzja, Langanej Andre Clottes Jean Guilaine Jean Simonnet Dominique ksi捫ka, Langanej Andre Clottes Jean Guilaine Jean Simonnet Dominique

Kup ksi捫k Najpi瘯niejsza historia cz這wieka

Zobacz tak瞠

Zobacz opinie o ksi捫ce Najpi瘯niejsza historia cz這wieka
Ksi捫ka
Najpi瘯niejsza historia cz這wieka