Recenzja książki: Najukochańsza

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Zmiany w życiu rzadko bywają łatwe. Przekonuje się o tym Miłka, nastoletnia bohaterka książki Joanny Jagiełło, zatytułowanej Najukochańsza. Czy przeprowadzka do starego domu, pokonywanie codziennie długiej trasy do przystanku autobusowego, by dojechać do szkoły i wreszcie poznawanie swojej matki zmieni życie Miłki na lepsze? Czego dziewczyna dowie się o swojej mamie, a czego o samej sobie?

recenzja Najukochańsza

Miłka to licealistka, którą po ukończeniu siódmego roku życia wychowywała babcia. Z mieszkania babci Milena miała blisko do szkoły. Babcia była też osobą bardzo praktyczną i zorganizowaną – w przeciwieństwie do matki Miłki, artystycznej duszy, rzeźbiarki, która nikomu nie powiedziała, kto jest ojcem dziewczynki. Jednak po śmierci babci życie Miłki całkowicie się zmienia. Dziewczyna przeprowadza się do matki, która mieszka w Zielonym Domku w środku lasu. By dotrzeć do szkoły, Miłka musi przebyć kilkukilometrową trasę przez las lub Królicze Wzgórze i z przystanku dotrzeć autobusem do placówki edukacyjnej. Kolejnym wyzwaniem jest dogadanie się z matką, której Miłka właściwie nie zna. Matka pozostaje dla dziewczyny obcą kobietą, Etą, a tajemnice skrywane przez lata nie zbliżają Miłki do niej.

Miłka zdaje sobie też sprawę, że jej matka traktowana jest w lokalnej, małomiasteczkowej społeczności jako dziwadło. Mieszkańcy nazywają ją czarownicą, co jeszcze bardziej zawstydza Miłkę. Dziewczyna boi się, że być może ona też ma zadatki na bycie wiedźmą – zwłaszcza, że słyszy tajemnicze głosy i niemal namacalnie uczestniczy w wydarzeniach sprzed lat. A dzieje się to za każdym niemal razem, gdy Miłka zbliża się do Króliczego Wzgórza. Miejsca, gdzie życie straciło wiele kobiet posądzanych o czary.

Najukochańsza to złożona, ale pięknie i z empatią opowiedziana historia o dojrzewaniu do podejmowania własnych decyzji i odważnego życia. Do pozostawienia za sobą wszystkiego, co niewarte jest naszej uwagi: złośliwych kolegów i koleżanek z klasy, nieprzejmowania się docinkami czy wytykania palcami. Joanna Jagiełło pokazuje, że warto żyć na własnych zasadach. Żyć jak najpiękniej, żyć pełnią siebie – niezależnie od tego, jak się wygląda czy z jakiej rodziny się pochodzi. Autorka pokazuje, że każdy ma prawo do szczęścia i tylko od nas (oraz od naszej odwagi) zależeć będzie, czy po nie sięgniemy.

Książka Joanny Jagiełło to znakomita opowieść o zawiłości relacji międzyludzkich. Na początku wydaje się czytelnikowi, że matka Miłki popełniła niewybaczalny błąd, pozbywając się dziecka i zrzucając całą odpowiedzialność za nie na babcię. Wraz z zagłębianiem się w lekturę odkryjemy prawdę, która niejednokrotnie nas zaskoczy i sprawi, że spojrzymy na bohaterów z zupełnie innej perspektywy. Joanna Jagiełło pokazuje, że ocenianie po pozorach jest wielkim błędem i nie powinniśmy go popełniać.

Relacja między Miłką a Etą jest skomplikowana. Od razu jednak zauważymy, że każda z bohaterek robi wszystko, by ją odbudować. Nierozerwalna więź między matką a córką to coś, czemu Joanna Jagiełło poświęca szczególną uwagę i udowadnia, że nie sposób jej tak łatwo zniszczyć. Nawet dziesięć lat rozłąki jej nie zepsuje.

W powieść Najukochańsza znakomicie wplecione zostały wątki dotyczące procesów i palenia czarownic. Autorka tworzy też zdumiewającą analogię pomiędzy tym, co działo się kiedyś a wydarzeniami, jakie współcześnie dotykają Miłkę i jej matkę. Aż chce się powiedzieć, że historia lubi się powtarzać.

Najukochańsza to książka kierowana do nastoletnich czytelników, miłośników literatury young adult, odbiorców, którzy w powieściach szukają czegoś więcej niż tylko dynamicznej akcji i taniej sensacji. Autorka czaruje słowem, delikatnie i z rozwagą mierzy się z trudnymi tematami, niczego nie narzuca, ale prosi czytelników o przemyślenie pewnych kwestii. O to, by nie oceniali, by dawali szansę, by szanowali innych. Tylko tyle – i aż tyle.

Kup książkę Najukochańsza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Najukochańsza
Książka
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Inne książki autora
Oko w oko z diplodokiem
Joanna Jagiełło0
Okładka ksiązki - Oko w oko z diplodokiem

Bruno ma siedem lat, ogromne okulary na nosie i opiętą na brzuchu pasiastą koszulkę. Nie wygląda na bohatera, prawda? Ale nie dajcie się zwieść pozorom...

Wieczór pełen cudów
Joanna Jagiełło0
Okładka ksiązki - Wieczór pełen cudów

A czy Ty wierzysz w cuda? Marcel chciałby, aby Święta w jego domu były takie jak dawniej, gdy żyła mama, a tata zawsze był uśmiechnięty. Nie wierzy już...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy