Recenzja książki: Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie

Recenzuje: Justyna Gul

Reks, Azor i spółka

Frantz Kafka mówił, że cała wiedza, suma wszystkich pytań i odpowiedzi zawarta jest w psie. Powszechnie wiadomo, że pies jest najwierniejszym i najlepszym przyjacielem człowieka, nigdy nas nie zdradzi, nigdy nie zwątpi w to, że jesteśmy dla niego najlepszymi właścicielami. Ta łagodność, przywiązanie, a także chęć niesienia pomocy przez czworonoga wykorzystuje się nawet w medycynie, a dokładnie w dogoterapii, psy towarzyszą również policjantom czy ratownikom górskim, angażując swoje siły w ratowanie zdrowia i życia człowieka.

O psach, przejawach ich niezwykłego wprost przywiązania czy odwagi, krąży wiele opowieści. Losy Baltica, psa, który płynął Wisłą na kawałku kry, śledził cały świat. Z kolei historia Dżoka jest uważana za jedną z legend Krakowa. Opowiada ona o czarnym mieszańcu, którego właściciel zmarł na atak serca w pobliżu Ronda Grunwaldzkiego. Pies czekał tam wiernie na swojego pana całymi miesiącami, a dokarmiany przez mieszkańców Krakowa, zjednał sobie serca wszystkich do tego stopnia, że postawiono na jego cześć pomnik.

Takie właśnie historie – wyjątkowe, jak i sami czworonożni bohaterowie - zebrała Renata Piątkowska w pięknej i mądrej książce Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie. Opublikowana nakładem wydawnictwa BIS książka, z niezwykłymi ilustracjami Katarzyny Bukiert, będzie nie tylko wyjątkowym prezentem dla dzieci, ale dla wszystkich miłośników zwierząt – nie tylko psów. Prosty język tych opowieści, dostosowany nawet do młodszych odbiorców, tylko podkreśla prawdziwe znaczenie zebranych tekstów – niezwykłość naszych braci mniejszych.

Autorka przybliża czytelnikom historię psa-ratownika o imieniu Barry i jego niezwykłą determinację. Przez dwanaście lat czynnej służby pomagał każdemu, kto zagubił się w górach. Ten szkolony do wyciągania ludzi spod śniegu wielki bernardyn jest prawdopodobnie jedynym psem, który na własnym grzbiecie przyniósł do schroniska uratowane dziecko. Na pamiątkę tego zdarzenia postawiono przez schroniskiem niezwykłą rzeźbę – wyciosanego w kamieniu psa i małego chłopczyka, który na nim siedzi, mocno trzymając się obroży.

Poznamy również Reksa, psa wyszkolonego w łowieniu ryb, Hachiko, który całe tygodnie czekał bezskutecznie na swojego zmarłego pana na dworcu oraz Imkę, niezwykłą psią mamę, która opiekowała się nie tylko swoimi dziećmi, ale także osieroconymi jeżykami. Niezwykle wzruszająca jest historia wielkiej przyjaźni Dunaja i Azora oraz poświęcenie, do jakiego był zdolny ciekawski Dunaj, by sprowadzić pomoc – kilka dni ogrzewał swoim ciałem towarzysza, lizał jego rany i próbował zainteresować leżącym w rowie futrzakiem kierowców przejeżdżających samochodów.

Zauroczy nas Czaruś, który uratował życie małej, zabłąkanej w lesie Hani, a także Saba – jedyny pies-oszust, a przy tym doskonały aktor, który zrobi wszystko, by otrzymać porcję pieszczot i współczucia od swojego pana. Przywita się z nami również Bratek, pies terapeuta, któremu udało się przywrócić radość życia kontuzjowanej Julce oraz Basko – pies obronny, który ocalił mienie, a może nawet życie swojej nowej właścicielce.

Wszystkie te historie są niezwykle emocjonalne, proste i piękne w swojej wymowie. Są też dowodem na to, że pies jest przyjacielem, który nigdy nas nie zawiedzie, na którego zawsze można liczyć. Książka Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie to nie tylko wspaniały zbiór opowieści o psach, starannie wydany i pięknie ilustrowany. To także okazja, by uwrażliwić dzieci na krzywdę wyrządzaną nie tylko psom, ale i wszystkim zwierzętom. Książka jest doskonałą bazą do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, na jej podstawie można bardzo łatwo skonstruować scenariusze zajęć z biblioterapii czy zajęć lekcyjnych, zakończonych na przykład opowieściami o własnych zwierzakach, zbiórką darów dla bezdomnych piesków czy wizytą w pobliskim schronisku dla zwierząt. Bo przecież (…) na tym pieskim świecie to się bardzo liczy, by iść na sześciu łapach i na jednej smyczy.

Kup książkę Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie

Zobacz opinie o książce Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie
Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza
Renata Piątkowska0
Okładka ksiązki - Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza

Dzieci od zawsze uwielbiają zagadki. Niestraszny im dreszczyk emocji i ciarki na plecach. Takich właśnie wrażeń dostarcza czytelnikom Biuro detektywistyczne...

A może będzie właśnie tak
Renata Piątkowska0
Okładka ksiązki - A może będzie właśnie tak

Dzieci często marzą o tym, co będą robić kiedy dorosną. Niejeden chłopiec chciałby zostać strażakiem, a niejedna dziewczyna gwiazdą filmową. Niektórym...