Recenzja książki: Naturalne dekoracje na Boże Narodzenie

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Boże Narodzenie to czas wyjątkowy - przede wszystkim dla chrześcijan, którzy głęboko przeżywają tajemnicę narodzenia Zbawiciela, ale także dla osób z Kościołem bardzo luźno lub wcale nie związanych. Czas poprzedzający Święta Bożego Narodzenia – Adwent – ma przygotować wszystkich wierzących do godnego i pełnego przyjęcia Bożej dzieciny. Jednak poza duchowymi przygotowaniami głowę zaprzątają nam także zdecydowanie bardziej przyziemne sprawy. Sprzątanie domów, gotowanie, a w ostatnich latach coraz bardziej modne i popularne dekorowanie swoich mieszkań. I tu z pomocą przychodzi wydana nakładem Wydawnictwa Jedność inspirująca publikacja Naturalne dekoracje na Boże Narodzenie.

Tytuł książki dość niefortunnie wskazuje, jakoby dekoracje dotyczyły zaledwie kilku świątecznych dni. Na szczęście pomysłów zaprezentowanych w publikacji jest zdecydowanie więcej i podzielone zostały one na trzy okresy – dekoracje adwentowe, dekoracje bożonarodzeniowe i dekoracje zimowe. Mając tak szeroki wybór, bez chwili namysłu powinniśmy zakasać rękawy i zabrać się do pracy nad niebanalnymi i oryginalnymi dekoracjami.

Pozostając jeszcze przy tytule, w książce w przeważającej mierze autorzy zapraszają do korzystania z naturalnych elementów i materiałów, które znajdziemy w domu lub jego okolicy. Kora, mech, szyszki, patyki, gałązki, sosnowe igły, orzechy – to tylko kilka z materiałów, jakie proponują autorzy książki. Oczywiście w celu przygotowania dekoracji potrzebować będziemy także narzędzi – wiertarki, wykrawarki, pędzli, nożyczek oraz materiałów, w które zaopatrzymy się w sklepach papierniczych – kleju, folii, kartek papieru, filcu, tektury, drucików, nici czy wełny. W celu wykończenia kilku ozdób możemy wybrać się też do sklepu „wszystko po 5 złotych” w celu nabycia małych plastikowych gwiazdek czy niewielkich bombek.

Autorzy Naturalnych dekoracji na Boże Narodzenie proponują czytelnikowi przygotowanie dosyć prostych, ale bardzo efektownych i – co najważniejsze – gustownych ozdób. W sumie propozycji znalazło się w książce trzydzieści. A wśród nich: duże drewniane anioły, choinka z metalowymi gałęziami, zadziwiające pomysłowością wieńce dekorujące drzwi czy przepiękne zawieszki z pokarmem dla ptaków, które z pewnością wzbudzą zachwyt domowników i gości.

Opis przygotowania dekoracji jest jasny i czytelny. W jego sąsiedztwie znalazła się także lista niezbędnych elementów i narzędzi pomocniczych. W przypadku niektórych dekoracji autorzy z tyłu książki zamieścili szablony, dzięki którym bez trudu odrysujemy kontury poszczególnych elementów. Jedynym ograniczeniem w przygotowaniu dekoracji są nasze chęci i determinacja. Wszystko inne pójdzie jak z płatka.

W publikacji poza opisami przygotowania dekoracji nie mogło zabraknąć fotografii. Zdjęcia są duże, w pełnym kolorze i ze szczegółami ukazują każdą opisywaną dekorację. Nawet, jeśli coś w tekście będzie dla czytelnika niejasne, fotografia z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości. Oprócz samej dekoracji na zdjęciach znalazł się także sposób zawieszenia elementów czy też ustawienia ich na meblach w sąsiedztwie innych zimowych ozdób. Może to również stanowić świetną inspirację do udekorowania własnego mieszkania czy domu na święta.

Naturalne dekoracje na Boże Narodzenie to książka dla wszystkich, którzy uwielbiają zabawę w do it yourself, którzy nie godzą się na tandetne, plastikowe ozdoby, dostępne w każdym supermarkecie i pragną, by ich dom pełen był niebanalnych, własnoręcznie wykonanych ozdób. Oczywiście sporym ułatwieniem będą dla czytelnika zdolności manualne, jednak i bez nich, ale z pomocą całej rodziny przygotowywanie dekoracji stanie się świetnym sposobem na wspólne spędzenie przedświątecznego czasu.

Kup książkę Naturalne dekoracje na Boże Narodzenie

Zobacz opinie o książce Naturalne dekoracje na Boże Narodzenie
Naturalne dekoracje na Boże Narodzenie
G. Auenhammer, M. Dawidowski, A. Diepolder, A. Kipp
Naturalne dekoracje. Pomysły do samodzielnego wykonania
G. Auenhammer, M. Dawidowski, A. Diepolder, A. Kipp0
Okładka ksiązki - Naturalne dekoracje. Pomysły do samodzielnego wykonania

Kora brzozowa, gałązki i szyszki, chrust i witki wierzbowe, polana drewna i stare deski – z takich znalezisk, które przyniesiemy ze spaceru albo...