Recenzja książki: Nie jest za późno

Recenzuje: Patryk Obarski

Pierwsza miłość może być tą najważniejszą w całym życiu. Przekonują się o tym bohaterowie nowej powieści Agnieszki Olejnik. Nie jest za późno to interesująca powieść, ukazująca konieczność podejmowania trudnych wyborów przez młodych ludzi.

Zakochanie przychodzi w najmniej odpowiednim momencie. Anika nie ma czasu na miłość, bo właśnie przygotowuje się do matury. Zresztą, nie ma nawet pewności, czy to, co czuje, to naprawdę jest miłość – bo czy można zakochać się w kimś, kogo widziało się tylko raz w życiu – i to jeszcze w czasie meczu siatkówki?

Wkrótce dochodzi do spotkania Brunona i Aniki. Oboje zdają sobie sprawę z tego, że pochodzą z dwóch zupełnie różnych światów. Ich relacja, delikatna i oparta na wzajemnym zaufaniu, zostaje jednak zniszczona za sprawą jednego wydarzenia. Po latach Bruno i Anika ponownie się spotkają, jednak czy będą potrafili sobie nawzajem wybaczyć?

Nowa książka Agnieszki Olejnik Nie jest za późno to interesująca opowieść, która – choć opowiada o losach młodych ludzi – wcale nie jest klasyczną historią dla młodzieży, a powieścią obyczajową z nurtu new adult. Popularna pisarka pokazuje, że podjęte w młodości decyzje mogą mieć swoje skutki w przyszłości.

Może trochę się wstydziłam, że pierwsza miłość spadła na mnie jak grom z jasnego nieba – i że zakochałam się tak nielogicznie, absurdalnie wręcz: w chłopaku, z którym nigdy nawet nie rozmawiałam, którego twarzy nie mogłam sobie przypomnieć.

- cytaty z książek Agnieszki Olejnik

Książka Agnieszki Olejnik zaczyna się od powrotu bohaterki do rodzinnego miasta. Początek Nie jest za późno dobrze wskazuje na charakter tej opowieści, bowiem historia Aniki i Brunona opowiedziana jest z perspektywy czasu. Bohaterowie-narratorzy nie mają już wpływu na swoją przeszłość, mogą jedynie o niej opowiedzieć i wyciągnąć z niej lekcje na przyszłość.

Popełnianie błędów jest naturalne i każdy z nas ma prawo do błędnej decyzji. Bohaterowie powieści Agnieszki Olejnik pokazują jednak, że później należy wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. Jednocześnie już sam tytuł książki – Nie jest za późno – niesie pewną nadzieję. Popełniamy błędy, ale nigdy nie jest za późno, by je naprawić.

Historia Aniki i Brunona nie jest przesłodzona, lecz nie przypomina też telewizyjnego melodramatu. Agnieszka Olejnik kreśli ciekawą i wiarygodną opowieść, a jednocześnie niepostrzeżenie emocjonalnie angażuje czytelniczki i czytelników.

Nie jest za późno to książka sprawnie napisana. Przede wszystkim warto zauważyć wieloosobową narrację. Agnieszka Olejnik daje szansę na przedstawienie swojej wersji wydarzeń zarówno Anice, jak i Brunonowi. W ten sposób czytelnik otrzymuje znacznie szerszą perspektywę na przedstawiane wydarzenia. Taki wybór perspektywy korzystnie wpływa także na samą prezentację bohaterów, których czytelnik ma okazję lepiej poznać.

Książka Agnieszki Olejnik to opowieść o tym, że miłości nie należy się wstydzić. To także historia, która pokazuje, że chociaż straconego czasu nie da się nadrobić, to od nas zależy, jak wykorzystamy nasz czas w przyszłości. I czy ofiarujemy go osobie, którą naprawdę kochamy.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Nie jest za późno

Zobacz opinie o książce Nie jest za późno
Nie jest za późno
Agnieszka Olejnik
Zakochany Święty Mikołaj
Agnieszka Olejnik0
Okładka ksiązki - Zakochany Święty Mikołaj

Siedem pięknych historii o miłości! Czy zastanawialiście się kiedyś, kto kryje się pod kostiumem Świętego Mikołaja? Kim są osoby, które w czasie Świąt...

Cuda i cudeńka
Agnieszka Olejnik0
Okładka ksiązki - Cuda i cudeńka

W małym, sennym miasteczku tylko na pozór niewiele się dzieje. Malownicza kamienica z mansardą, której szczyt zdobią dwa zamyślone anioły zwane Serafinami...

Im więcej myślałam o tym, że życie nie szczędziło Brunonowi cierpień, tym bardziej chciałam stać się dla niego kimś, kto odczaruje jego los.

Jeśli kochasz, nie wstydź się tego. Staw czoło całemu światu. Ogłoś to światu.