Recenzja książki: Niedoskonali

Recenzuje: Patryk Obarski

Ucieczka nie jest najlepszym sposobem rozwiązywania problemów, czasem jednak zdystansowanie się od nich może pomóc nam na nowo odnaleźć sens swojego życia. Tak jest w przypadku bohaterów najnowszej powieści Jolanty Kosowskiej – Niedoskonali.

W książce przenosimy się do Lizbony, gdzie ukojenie od słońca i skwaru odnajdujemy w cieniu starych zabudowań Alfamy. To właśnie w odrapanej kamienicy oraz lokalnej, przeciętnej restauracyjce zawiązuje się nietypowa relacja pomiędzy Majką, polską emigrantką, Davidem, agentem nieruchomości, Camilą, uliczną śpiewaczką oraz Brunonem – pochmurnym właścicielem knajpy.

Każdy z bohaterów ma za sobą zupełnie inne doświadczenia, każdego z nich w inny sposób dotknął los. Wspólnota między nimi może pomóc w przepracowaniu traum i odnalezieniu szczęścia. Jednak czy będą na to gotowi?

Najnowsza książka Jolanty Kosowskiej to niezwykła powieść obyczajowa, która pokazuje prawdziwą siłę przyjaźni i miłości. To także opowieść o życiowych zawirowaniach i zmianach, do których często potrzeba sporej odwagi.

Za sprawą Niedoskonałych Jolanta Kosowska po raz kolejny zabiera czytelników w literacką podróż po Portugalii. Mieliśmy okazję trafić do tego kraju już za sprawą Pocztówek z Portugalii; bohaterowie najnowszej powieści spacerują natomiast uliczkami jednej z najstarszych dzielnic Lizbony. Obraz miasta w powieści Kosowskiej okazuje się niezwykle plastyczny. Chociaż Niedoskonali nie są przewodnikiem po zakamarkach Alfamy, czytelnik z łatwością może wyobrazić sobie przestrzenie, w których znajdują się Majka, Camila, David oraz Brunon.

W Niedoskonałych mamy do czynienia jednak nie tylko z krajobrazami miejskimi. Bohaterowie powieści trafiają także nad wybrzeże i do małych, prowincjonalnych miasteczek. Te przestrzenie są istotne, bo nie tylko oddziałują na zmysły czytelników, ale również często w pewien sposób odpowiadają stanowi ducha bohaterów.

Życie rzadko przypomina bajkę, o czym w swoich powieściach często przypomina Jolanta Kosowska. Przeszłość bohaterów nowej książki autorki także jest bolesna i pełna przykrych wspomnień. Bohaterowie książki są – jak wskazuje tytuł – niedoskonali. Jolanta Kosowska pokazuje, że nawet przeprowadzając się na inny kontynent, nie da się uciec od problemów. Trzeba się z nimi zmierzyć, bo dopiero rozliczenie z przeszłością sprawia, że możemy otworzyć się na to, co czeka na nas w przyszłości.

Niedoskonali to sprawnie napisana historia, w której zaprezentowane zostają losy czworga bohaterów. To opowieść trochę pokrzepiająca, a trochę melancholijna – jak dźwięki fado w alfamskich kawiarniach.

Kup książkę Niedoskonali

Zobacz opinie o książce Niedoskonali
Niedoskonali
Jolanta Kosowska
W labiryncie obłędu
Jolanta Kosowska0
Okładka ksiązki - W labiryncie obłędu

Wojciech Krzewiński jest wziętym psychoterapeutą. Stosuje niekonwencjonalne metody terapii, które przysparzają mu zarówno zachwyconych pacjentów, jak i...

Trzy razy miłość
Jolanta Kosowska0
Okładka ksiązki - Trzy razy miłość

Nie wierzysz w miłość? Przeczytaj tę książkę! Ona – spokojna, rozważna studentka medycyny, ceniąca sobie swoje poukładane życie. On – rozpieszczony...

Calma to sposób życia. Tego po prostu trzeba się nauczyć

W pewnym sensie każdy z nas jest aktorem. Gra przed innymi, czasem przed samym sobą.