Recenzja książki: Niedzielnik B

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Dla chrześcijanina niedziela jest dniem szczególnej bliskości Boga. Pogłębienie osobistej relacji z Tym, który oddał swe życie z miłości do każdego z nas, dokonuje się podczas Mszy Świętej. By spotkanie z Chrystusem miłującym człowieka było pełne i autentyczne, z pomocą wszystkim uczestniczącym w Ofierze Eucharystycznej przychodzą duszpasterze. Właśnie do nich została skierowana publikacja Wydawnictwa W drodze, zawierająca materiały liturgiczne do wykorzystania podczas Mszy Świętej.

Niedzielnik B. Komentarze do czytań to pierwsza z czterech części cyklu, który systematycznie będzie uzupełniany o dalsze tomy. Uwzględniono w nim oficjalny podział na kolejno następujące niezmienne okresy: Adwent, Boże Narodzenie, Wielki Post, Wielkanoc oraz okres zwykły. Nie zapomniano również o uroczystościach. Każdy z nich zawiera schematycznie ułożoną (i przekazaną w sposób jasny, prosty, przejrzysty) treść liturgii słowa: liczba porządkowa niedzieli, tytuł, zaczerpnięte z Lekcjonarza mszalnego czytania wraz z siglami (na zielonym tle) oraz tekst homilii (na białym tle). Zawarte w homiliach autorskie rozważania ojca Adama Szustaka zostały oparte o konkretne czytania, przypadające na daną niedzielę lub uroczystość roku B, co pozwala zaakcentować wynikającą z Ewangelii myśl przewodnią. Obok wnikliwej analizy tekstów biblijnych, dużo miejsca zajmują w publikacji interesujące odniesienia do codziennego życia. Użyteczny dodatek stanowi zamieszczony na końcu publikacji Kalendarz liturgiczny 2021-2030 (od drugiej Niedzieli po Narodzeniu Pańskim do Niedzieli świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa).

Książka Niedzielnik B. Komentarze do czytań to lektura specjalistyczna. Skierowana została do kapłanów i przeznaczona do bezpośredniego wykorzystania podczas Mszy świętej. Nie posiada zbędnych zdobień ani nieprzydatnych dodatków, natomiast wstążeczka pełniąca rolę zakładki umożliwia szybkie odnalezienie tekstu, bez konieczności długotrwałego szukania. Przejrzysty układ kompozycyjny stron dostosowuje tekst do oczekiwań osób starszych. Twarda okładka i format książki większy od przeciętnego to dodatkowe atuty Niedzielnika.

Zawarte w publikacji proste, konkretne i zrozumiałe treści (przekazane przystępnym językiem) pozwalają nie tylko wzbogacić przeżywanie świątecznego dnia, ale również wskazują wszystkim chrześcijanom najgłębszy sens wyboru Boga miłującego człowieka. Bo to przecież od nas samych zależy, czy podjęta decyzja zaowocuje wiecznym szczęściem, które jest nieprzemijające i nie kończy się wraz z czasem.

Tagi:

Kup książkę Niedzielnik B

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Niedzielnik B
Książka
Niedzielnik B
Adam Szustak OP
Inne książki autora
Góra obietnic
Adam Szustak OP 0
Okładka ksiązki - Góra obietnic

Nazwałem tę książkę "Górą obietnic", ponieważ w tym wyrażeniu kryje się dla mnie bardzo istotna perspektywa odczytania Dziesięciu przykazań. Zwykliśmy...

Oto człowiek. Droga krzyżowa z Jerozolimy
Adam Szustak OP 0
Okładka ksiązki - Oto człowiek. Droga krzyżowa z Jerozolimy

Najczęściej szukamy wielkich olśnień, odkrywczych znaczeń tekstów Ewangelii, jakichś wywracających życie przemian, a tu celem jest to, by po prostu...

Zobacz wszystkie książki tego autora