Recenzja książki: Niemiecki czołgista na froncie wschodnim. Dziennik dowódcy

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Walki na froncie wschodnim zaliczone zostały do największych konfrontacji militarnych w historii (doszło podczas nich do najcięższych i najważniejszych bitew II wojny światowej). Treść książki Niemiecki czołgista na froncie wschodnim. Dziennik dowódcy (kolejnej z serii Sekrety historii) odsłania tajniki bojowych działań niemieckich sił zbrojnych III Rzeszy na opisywanych terenach.

Oddany do rąk czytelnika historyczny dokument przedstawia punkt widzenia dowódcy czołgu w stopniu porucznika, który – wystawiony na bezpośrednie niebezpieczeństwo, mierzący się z brutalną żołnierską rzeczywistością – spisał to, co widział i czego doświadczył na pierwszej linii frontu. Pięć zasadniczych części publikacji umiejscawia opisywane wydarzenia w przestrzeni czasowej (od kwietnia 1938r. do grudnia 1943r.). Przedmowa i Wstęp rysują sylwetkę dowódcy Fridricha Sandera (z głęboko zakorzenioną rasistowską ideologią) z 11. Pułku Pancernego Wehrmachtu, jego żołnierskie doświadczenia oraz historię czołgu Panzer 35 (t), który – chociaż przestarzały i awaryjny – nazywany był „Škodą Super Sport”. Tworzone podczas walk zapiski opatrzone datami (dzień, miesiąc, rok) oraz godzinami, nazwami miast bądź obwodów (przy niektórych datach) pozwalają czytelnikowi przenieść się do czasu i miejsca opisywanych wydarzeń: codzienne życie rekrutów, ćwiczenia, służba wojskowa (przed agresją Niemiec na ZSRR), kilometry przemierzane pod osłoną nocy, ciągłe stany gotowości, maskowanie pozycji, wymiana ognia z przeciwnikiem, pokonywanie zapór przeciwczołgowych, pierwsi (i kolejni) polegli, ostrzały, ataki i kontrataki, brawurowe natarcia, operacje specjalne, akty odwagi, świst kul nad głowami, pułapki, straty, łamanie oporu, pociągane spusty, trwoga oraz nadzieja, wszystko to, opierając się na świadectwie naocznego świadka – czołgisty Friedricha Sandera, składa się na kolejne etapy ciężkich walk prowadzonych na froncie wschodnim.

Treść przetłumaczonej przez Ignacego Kurowskiego historycznej publikacji Wydawnictwa RM jest drobiazgowa, co pokazują dokładne daty i godziny, nazwiska, pełne nazwy oraz skróty, stopnie wojskowe, funkcje, struktury organizacyjne, formacje pancerne, liczby, dane topograficzne, a także szczegóły dotyczące uzbrojenia oraz działań bojowych. Są w lekturze informacje dotyczące niemieckiej strategii i taktyki (na ówczesne czasy powinny pozostać tajemnicą), raporty z frontu i z głębi terytorium wroga, meldunki bojowe, rozkazy, nieprzychylne komentarze dotyczące kwestii politycznych, obrazowe opisy przebiegu walk oraz zbrodni dokonywanych przez niemiecką armię na jeńcach radzieckich i cywilach. Są przenikliwe obserwacje, ciekawe spostrzeżenia, osobiste przeżycia. Zapisane kursywą niemieckie nazwy przetłumaczono w przypisach na język polski, zaś w przypadku niemieckiej pisowni niektórych zwrotów rosyjskich, ukraińskich i polskich zastosowano polską transkrypcję. Odbiór treści ułatwiają mapki: Szlak bojowy 6. Dywizji Pancernej i Operacja „Zimowy Sztorm” oraz tabelka Stopnie wojskowe w Wehrmachcie. Wszystkie przekazane informacje są w pełni udokumentowane (zachowało się jedenaście dzienników Friedricha Sandera, z dwunastego – pojedyncze kartki).

Książka Niemiecki czołgista na froncie wschodnim. Dziennik dowódcy, odkrywając tajniki walk niemieckich sił zbrojnych III Rzeszy na opisywanych terenach, odsłania kolejny sekret historii.

Kup książkę Niemiecki czołgista na froncie wschodnim. Dziennik dowódcy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Niemiecki czołgista na froncie wschodnim. Dziennik dowódcy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy