Recenzja książki: Nowe gry i zabawy ćwiczące odwagę

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Zabawy ćwiczące odwagę stanowią ważny element wychowania i przystosowania do życia w społeczeństwie. Nieśmiałość bywa poważnym problemem. Wynika z braku poczucia bezpieczeństwa i obawy przed krytyką czy brakiem akceptacji ze strony innych. Dzieci muszą czuć, że są wyjątkowe, zdolne, mądre, wspaniałe. To im pomaga w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi, tworzeniu przyjaźni i lepszym kontakcie z rówieśnikami i dorosłymi. Jak jednak tego dokonać? Podpowiedzi znajdziemy w książce Nowe gry i zabawy ćwiczące odwagę. Ale nie tylko odwagę. Zabawy pokazane w poradniku uczą wyrażania swoich emocji i odczytywania emocji innych ludzi. Poza tym pomagają pokonywać lęk, wskazują, jak sobie radzić w sytuacjach stresujących, co może dziecku pomóc. Dzieci wcielają się w różne postaci – najczęściej są to znani z kultury popularnej superbohaterowie. Dzieci zastanawiają się, jak oni sami zachowaliby się w danej sytuacji i starają się naśladować swych idoli poprzez odpowiednie gesty, słowa, zachowania. Wcielenie się w kogoś innego, swoista forma aktorstwa, może pomóc w zapanowaniu nad własnymi lękami i zdystansowaniu się wobec nich.

Odwaga, którą mają w sobie wykształcić dzieci, jest czymś, co można wyćwiczyć w grupowych zabawach, w szukaniu pomocy u innych i w udzielaniu jej. Zabawy pokazują, jak wypracować w sobie odruch niesienia pomocy, co może się przydać w sytuacjach kryzysowych. Pamiętać należy, że lęk jest zdrową reakcją, pozwala nam uniknąć niebezpieczeństwa. Trzeba jednak nad nim panować, by to on nie zapanował nad nami. Można tego dokonać poprzez zabawę, przez powtarzanie pewnych czynności.

Poradnik uczy, jak wspierać dzieci w odkrywaniu ich mocnych stron, jak rozwijać umiejętności społeczne, zdolność empatii, a także jak mówić nie, gdy coś dziecku nie odpowiada. Dzięki podróżom w świat fantazji dzieci mogą oswajać swoje lęki i poszukiwać wzorców, które pomogą im radzić sobie w trudnych sytuacjach w realnym świecie. Warto spróbować się pobawić, wkomponowując poszczególne zabawy w codzienne życie, by stało się ono dla dziecka ciekawsze i rozwijające. To niezwykle ważne, by dziecko umiało zachować się w grupie, współpracować z innymi i wyrażać własne zdanie. To także wyzwanie dla rodziców, przygotowujących swoje dzieci do przebywania w szkole.

Każda z propozycji opatrzona jest listą potrzebnych rekwizytów, wskazana też została liczba dzieci, która jest konieczna, by zabawa się udała. Ale tak naprawdę wszystko zależy od samych dzieci. Z pewnością książka może pomóc, by zabawy były ciekawsze.

Tagi: Nowe gry i zabawy ćwiczące odwagę, Nowe gry i zabawy ćwiczące odwagę recenzja, Nowe gry i zabawy ćwiczące odwagę książka, Brigitte Wilmes-Mielenhausen Nowe gry i zabawy ćwiczące odwagę, Brigitte Wilmes-Mielenhausen recenzja, Brigitte Wilmes-Mielenhausen książka, Brigitte Wilmes-Mielenhausen

Kup książkę Nowe gry i zabawy ćwiczące odwagę

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Nowe gry i zabawy ćwiczące odwagę
Książka
Nowe gry i zabawy ćwiczące odwagę
Brigitte Wilmes-Mielenhausen