Recenzja książki: O królewnie Żabce i tajemniczym pierścieniu

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Najlepszym sposobem wspierania rozwoju dziecięcej osobowości jest bajka, przy której wyobraźnia, wzbogacona o nowe doznania, kształci myślenie abstrakcyjne i rozwija kreatywność. O Królewnie Żabce i tajemniczym pierścieniu to podróż do świata dzieciństwa, bezbłędnie kojarzonego z beztroską, pięknem i miłością. Sięgając po książeczkę Joanny Papuzińskiej, czytelnik z pewnością nie będzie zawiedziony.

Gdy ziemię ścisnął przymrozek, zielona żabka usiadła na ganku, błagalnie wytrzeszczając piękne ślepia. Bartek wpuścił ją do domu, owinął ciepłym serdakiem i pozwolił zostać na noc. Gdzie się podziała? Rankiem z niewielkim tobołkiem Bartek wyruszył na poszukiwanie szczęścia. A ono uśmiechało się do niego od samego początku: najpierw w postaci burego kotka oraz rudego pieska. No i miał jeszcze Bartek w kieszeni błyskający srebrem prześliczny pierścień – koronę Królewny Żabki. Na podążaniu przez pola, lasy, rzeczki i mostki upłynęło mu cale popołudnie. A wieczorem, gdy zmierzch snuł się już po ziemi, Bartek z pieskiem i kotkiem, opowiadając swoją historię, w chatce siwiuteńkiej babuleńki siedzieli.

Łatwo można się domyśleć, że żabka to królewna cudnej urody, która przez złego czarownika została porwana i zaklęta w żabią postać. Tak miała trwać do chwili, w której zgodziłaby się zostać żoną maga. W jaki sposób Bartek wykorzysta niezwykłą moc pierścienia? Czy uda mu się wyrwać królewnę z rąk przebiegłego czarnoksiężnika? Co będzie silniejsze, co zwycięży: wzmożona siłą pierścienia dobroć Bartka czy złe czary zbrodniczego czarodzieja? No i co się wydarzy, gdy łzy królewny dotkną tajemniczego pierścienia? Pytań podczas lektury zrodzi się jeszcze więcej, a odpowiedzi będą zaskakujące.

Zaprezentowaną przez Joannę Papuzińską bajkę cechuje ogromna wartość edukacyjna: uwrażliwiając na dobro i zło, pokazuje, jak powinno wyglądać postępowanie w różnych sytuacjach, uświadamia konieczność pokonywania zagrożeń, przeszkód i życiowych przeciwności, uczy dokonywania dobrych wyborów oraz podejmowania właściwych decyzji. Umożliwia również poznawanie siebie samego. Wreszcie – oswaja z nieuchronnymi sytuacjami, z jakimi styka się każdy człowiek.

Należąca do serii Bajczary publikacja Wydawnictwa Literatura została pięknie zilustrowana. Proste, ale zarazem wymowne rysunki autorstwa Aleksandry Krzanowskiej tworzą nierozerwalną całość z tekstem: dodając całości uroku, przenoszą dziecko w świat wyobraźni. Zrozumiały sposób przekazu, a tym samym czytelny morał, choć akcja toczy się przed wiekami, za górami i lasami, bez wątpienia zostanie trafnie odczytany przez dzieci (powyżej trzeciego roku życia) wzrastające w czasach współczesnych. Dzięki temu wartości ważne dla minionych pokoleń na nowo nabierają znaczenia.

Tagi: bóg

Kup książkę O królewnie Żabce i tajemniczym pierścieniu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce O królewnie Żabce i tajemniczym pierścieniu
Inne książki autora
Rokiś. A gdzie ja się, biedniuteńki, podzieję
Joanna Papuzińska0
Okładka ksiązki - Rokiś. A gdzie ja się, biedniuteńki, podzieję

Pewnego wieczora Tata przyniósł do domu w teczce jakieś dziwne stworzenie: czarne, chude, kosmate, rogate i ogoniaste, do tego obsypane brązowym próchnem...

Śpiące wierszyki
Joanna Papuzińska0
Okładka ksiązki - Śpiące wierszyki

Zbiór ciepłych, prawdziwie babcinych kołysanek Joanny Papuzińskiej - poetki, bajkopisarki i niestrudzonej popularyzatorki literatury dla dzieci, laureatki...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Szkielet
Janusz Mika
Szkielet
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Ocalało pięciu
Holly Jackson
Ocalało pięciu
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Sekrety Białej. Leśniczówka
Agnieszka Panasiuk
Sekrety Białej.  Leśniczówka
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy