Recenzja książki: Oddech duszy. Modlitwy Jana Pawła II

Recenzuje: Danuta Szelejewska

W codziennym dążeniu do wieczności człowiek napotyka wiele przeszkód, boryka się z trudnościami, pokonuje przeciwności oraz walczy z pokusami. Na tej niełatwej drodze ziemskiego pielgrzymowania potrzebuje oderwania się od zgiełku codzienności, wyciszenia, zamyślenia i rozmowy z Bogiem. Modlitewnik „Oddech duszy. Modlitwy Jana Pawła II” jest przeznaczony dla wszystkich, bowiem każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Ta niewielka książeczka pełna jest treści, mających na celu dotarcie do najgłębszych pokładów ludzkiego serca.

Nie da się zaprzeczyć, że w najtrudniejszych chwilach ziemskiego życia człowiek zwraca się do Boga w relacji osobistej. Ojciec Święty podkreśla konieczność modlitwy szczerej, codziennej i systematycznej, dzięki której łatwiej jest sprostać życiowym wyzwaniom. W „Oddechu duszy” znalazły się modlitwy na każdą okazję, do zastosowania w różnych miejscach i okolicznościach. Dotyczą one zarówno życia, jak i śmierci. Modlący się ma możliwość objąć nimi ludzi różnych grup i stanów, młodych i starych, osoby świeckie i konsekrowane, zdrowych i chorych, żywych i umarłych, każdego człowieka z osobna, ale i całe narody. Jan Paweł II pamięta o całym Kościele. Jego modlitwy dotyczą nie tylko chrześcijan, ale wszystkich wyznawców religii abrahamowych.

Ponieważ „każda chwila ludzkiego czasu pozostaje pod znakiem odkupienia Chrystusa”, wierzący dziękuje Bogu i oddaje Mu cześć poprzez świętowanie uroczystości kościelnych. Modlitewnik zawiera modlitwy związane z poszczególnymi okresami roku liturgicznego

Kolejny rozdział poświęcony jest życiu sakramentalnemu. Na pierwszym planie omówiona została Eucharystia, stanowiąca centrum życia chrześcijańskiego. Dokładną treść następujących po sobie części Mszy Świętej wzbogacono o modlitwy bezpośrednio związane z przyjęciem Ciała Chrystusa w Komunii Świętej.

Być chrześcijaninem oznacza być uczniem Bożego Syna zawsze i wszędzie. Dotyczy to nie tylko radości zmartwychwstania, ale także bólu męki i niesienia krzyża. „Oddech duszy” zbliża czytelnika do Chrystusa cierpiącego. Czyni to poprzez rozważanie poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej oraz jednoczenie się z Matką Bolesną w Gorzkich Żalach.

W modlitewniku zamieszczono również wiele innych, płynących z głębi serca słów, będących przejawem wiary, nadziei, miłości i pobożności. Wśród nich znalazły się: Nowenna do Ducha Świętego, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Litania Loretańska, Różaniec oraz Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Całość uzupełniają tradycyjne pieśni religijne, podzielone na okresy liturgiczne, a także "mały katechizm", przypominający podstawowe prawdy życia chrześcijańskiego.

Niech modlitwy Sługi Bożego Jana Pawła II zbliżą nas do Jezusa Chrystusa. Niech staną się naszym przewodnikiem w drodze do Niego. Niech pomogą wytrwać przy Nim na zawsze.

Kup książkę Oddech duszy. Modlitwy Jana Pawła II

Zobacz opinie o książce Oddech duszy. Modlitwy Jana Pawła II
Jan Paweł II w Polsce. Fragmenty homilii i przemówień
Jan Paweł Ii0
Okładka ksiązki - Jan Paweł II w Polsce. Fragmenty homilii i przemówień

Summa wszystkich ośmiu pielgrzymek Ojca Świętego do Polski. Od pierwszej, historycznej homilii z czerwca 1979 roku, kiedy to na pl. Zwycięstwa padły słynne...

Musicie być mocni mocą wiary!
Jan Paweł II0
Okładka ksiązki - Musicie być mocni mocą wiary!

30 lat temu, w dniach 2-10 czerwca 1979r, gościliśmy w naszym kraju po raz pierwszy Nastepcę św. Piotra - Papieża Jana Pawła II, naszego rodaka Wiedział...