Recenzja książki: Odkrywanie mindfulness. Szczerze o medytacji uważności

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Dobrze, gdy praktyka łączy się z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki, a efekty potwierdzają badania kliniczne. Treść książki Odkrywanie mindfulness, integrując wiedzę z praktyką, pokazuje wartości płynące z medytacji, nie tylko odzierając ją z form i działań proponowanych przez pseudoekspertów, ale przede wszystkim uzasadniając znaczenie uważności w kontekście redukcji stresu.

Korzystając z własnych doświadczeń medytacyjnych oraz wspomnień dotyczących praktykowania mindfulness (ścieżka świecka, bez jakichkolwiek elementów religijnych), autorki prezentują przekonania dotyczące istoty medytacji (wiedza, relaks, koncentracja, niemyślenie, blokada sygnałów z zewnątrz, introwertyzm, samoterapia, uduchowienie), oczekiwania związane z jej efektami (skuteczność, efektywność, szczęście, spokój, pozytywność, postęp) oraz złudzenia odnoszące się do okoliczności (brak czasu, trudności, parytet płci, ekskluzywność, nastrój, wolność). Zaprezentowane treści są szczegółowe – po to, by w panującej współcześnie wszechobecności mindfulness czytelnik mógł poznać i zrozumieć, co w praktykowaniu mindfulness jest ważne, na co należy zwrócić szczególną uwagę i na czym się oprzeć.

Książka Odkrywanie mindfulness, opowiadając Szczerze o medytacji uważności, opiera się na wiedzy i doświadczeniu dwóch ekspertek – Katarzyny Kędzierskiej oraz Małgorzaty Jakubczak (na każde z zagadnień obie się wypowiadają). Autorki, reprezentujące różne pokolenia (dowód na to, że mindfulness może być praktykowane w każdym wieku), posiadają certyfikat nauczyciela MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction), a to oznacza, że bez obawy czytelnik może skorzystać z ich rad, jeżeli tylko chce zredukować swój stres (a przecież nie brakuje go nikomu), poprawić koncentrację oraz osiągnąć wzrost produktywności i kreatywności. Treść obfituje w sprawdzone pomysły, uzasadnienia, zasady, ćwiczenia, wyczerpujące odpowiedzi na pytania. Jest w lekturze mnóstwo cytatów inspirujących, w tekście zwartym wyodrębniono warte uwagi spostrzeżenia. Nie ma przypisów ani bibliografii, co jednak absolutnie nie umniejsza wartości lektury.

Publikacja Wydawnictwa Znak jest praktycznym przewodnikiem dla każdego, kto rozumie, jak ważne jest zatrzymanie się w biegu przez życie oraz osiągnięcie wewnętrznego spokoju; dla każdego, kto pragnie stanąć twarzą w twarz z samym sobą i swoimi problemami, zadbać o siebie, otworzyć się na nowe doświadczenia, przyjść z pomocą własnemu umysłowi, wreszcie – nauczyć się podejmować świadome decyzje.

Tagi: Poradniki praktyczne

Kup książkę Odkrywanie mindfulness. Szczerze o medytacji uważności

Zobacz opinie o książce Odkrywanie mindfulness. Szczerze o medytacji uważności
Odkrywanie mindfulness. Szczerze o medytacji uważności
Małgorzata Jakubczak Katarzyna Kędzierska