Recenzja książki: Oj, Hela!

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Okres dzieciństwa to czas radości, beztroski i zabawy, kiedy nie dziwi nawet kolorowy koń ze skrzydłami oraz bukietem kwiatów w miejscu grzywy i ogona. Barbara Stenka przekonuje, że chociaż tytułowa Hela z książeczki Oj, Hela! okres wczesnego dzieciństwa ma już za sobą, warto poświęcić jej nieco uwagi. Dlaczego? – czas na lekturę.

Pod każdym względem wyjątkowa Hela jest uczennicą trzeciej klasy szkoły podstawowej. Kiedyś grała na flecie sopranowym, ale tata musiał brać leki uspokajające i się skończyło granie. Teraz gra na flecie altowym. Przyjaźni się z Magdą i buntuje za namową Patrycji. Tkwią w niej talenty, ukryte niczym perły w morskiej muszli. Ma też łysawego pieska Parówkasa, a także kuzyna Ryszardka, który jest delikatny i wrażliwy jak płatek śniegu miotany huraganem życia: to za jego sprawą Hela doznała złamania obojczyka podczas pasowania na rycerza… kiełbasą salami. Inne zabawne sytuacje przedstawiają codzienność Heli nadzwyczaj malowniczo, chociażby noc pełna przygód podczas koncertu wyjazdowego, zdarzenie w salonie fryzjerskim EmiliaStar, poszukiwanie prezentu imieninowego dla dziadka czy buntownicze malowanie paznokci u stóp i osobliwy makijaż (efekt przypomina połączenie kota z pandą).

Oj, Hela! to lektura ucząca kreatywności, przekonująca o znaczeniu właściwych zachowań, przekazująca życiowe rady. Opowiada o odwadze w codziennych działaniach, o przyjaźni oraz wzajemnej pomocy. Dzięki wyjaśnionym w przystępny sposób trudnym zwrotom czytelnik zapamięta na przykład, że eskapizm to ucieczka od problemów, natomiast życiowe mądrości pozwolą mu zrozumieć, dlaczego człowieka wrażliwego łatwiej zranić. Tekst wzbogacają czarno-białe ilustracje autorstwa Moniki Pollak. Twarda okładka przedłuża trwałość książeczki.

Należąca do serii To lubię zabawna publikacja Wydawnictwa Literatura przeznaczona jest dla dzieci powyżej dziewiątego roku życia, którym rodzinne i szkolne zmagania Heli przypominają ich własną codzienność. Warto Helę poznać i się z nią zaprzyjaźnić.

Tagi:

Kup książkę Oj, Hela!

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Oj, Hela!
Książka
Oj, Hela!
Barbara Stenka
Inne książki autora
Oj hela! +cd
Barbara Stenka0
Okładka ksiązki - Oj hela! +cd

Hej, hej! Mam na imię Hela i jestem najfajniejszą dziewczynką w naszym domu! Mieszkam z mamą i tatą, i Parówkasem. To mój pies; Andrzej mówi, że wygląda...

Zostań sama w domu
Barbara Stenka0
Okładka ksiązki - Zostań sama w domu

Książka wyróżniona w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. ,,Nie zgadzam się na dorastanie. Czuję...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy