reklama

Recenzja książki: Pani Cisza

Recenzuje: Sławomir Krempa

Pani Cisza Arkadego Saulskiego to osadzona w świecie bardzo przypominającym dawną Japonię powieść fantastyczna, wypełniona świetnie opisanymi walkami, niezwykłymi przygodami i sporą dozą magii.

Fukuro, wielki przywódca klanu Nagata, wie, że jego czas zbliża się ku końcowi. Niestety, nie może odejść w spokoju, wiedząc, że jego syna dręczy nieuleczalna choroba i nie będzie nikogo, kto zastąpi starca u władzy. Na domiar złego ziemie Nagata nękają ataki podstępnego Klanu Węża. Gdy nadarza się okazja do ostatecznej rozprawy z bandytami, Kitsune, samuraj wiernie służący rodowi Nagata, wyrusza wraz z wojskami, by zagwarantować okolicznym mieszkańcom spokój i ochronę. Nie wie jednak, że wojna, która się rozpocznie, to dopiero pierwsze z niebezpieczeństw, z którymi przyjdzie im się zmierzyć. I to nie największe spośród nich.

Arkady Saulski w drugim tomie cyklu Zapiski stali ponownie przenosi czytelników do świata mocno przypominającego dawną Japonię. W fabułę powieści wplata tematy, postaci, epizody historyczne, a także elementy japońskiej mitologii. Znawcy Kraju Kwitnącej Wiśni odnajdą tu wiele „smaczków” – aluzji, odniesień, nawiązań. Sporo faktów wykorzystywanych przez Saulskiego zaskoczyć może nawet osoby zainteresowane kulturą Japonii, autor imponuje głęboką wiedzą, a równocześnie nie przytłacza czytelnika – pozwala mu na poznanie opisywanego świata, nie nużąc nadmiarem encyklopedycznej wiedzy i nie zaburzając biegu fabuły.

Na tym jednak nie koniec. „Japońskość” opowieści Saulskiego współtworzą nie tylko dekoracje czy sceneria. Powieść przesycona jest też duchem tego kraju – charakterystycznym podejściem jego mieszkańców do kwestii moralności, honoru i lojalności, do powierzonych im obowiązków. Atmosferę współtworzy delikatna stylizacja językowa, która nie utrudnia odbioru, a równocześnie podkreśla, że nie jest to opowieść – chociażby – współczesna.

W powieści powraca Kentaro – „Duch” – bohater pierwszego tomu cyklu, powieści Czerwony Lotos. Mężczyzna, który niegdyś nie uniósł ciężaru spoczywającej na nim odpowiedzialności. Zawiódł – i choć zdążył już odpokutować, nadal obwinia sam siebie i skrzętnie ukrywa swą tożsamość. W Pani Ciszy otrzyma szansę, by ponownie dowieść swej wartości. A przy okazji zmierzy się z naprawdę godnymi przeciwnikami. Z przeciwnikami, których potęgi dotąd nie poznał.

Stawka jest więc wysoka, przeciwnik – godny, akcja powieści toczy się szybko, napięcie budowane jest sprawnie, nić intrygi oplata zaś bohaterów i czytelników, nie pozwalając oderwać się od lektury aż do finału. Podobnie jak w tomie pierwszym wrażenie robią opisy pojedynków na miecze, ale też sceny wielkich bitew czy strategia dawnych japońskich samurajów.

W Pani Ciszy autor podejmuje wątki rozpoczęte w Czerwonym Lotosie, z powodzeniem jednak można tę książkę czytać jako powieść niezależną. Otwiera ona także zupełnie nowe ścieżki, którymi – być może – podążać będą bohaterowie w kolejnym tomie cyklu. Znać, że historia Kentaro nadal się nie skończyła. Czy podejmie walkę o swoje szczęście? I – co ważniejsze – czy uda mu się ją wygrać? Aby się o tym przekonać, będziemy musieli sięgnąć po Bitwę Nieśmiertelnych – ostatnim tom Zapisków stali.

Tagi: Fantastyka

Kup książkę Pani Cisza

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pani Cisza
Książka
Pani Cisza
Arkady Saulski
Inne książki autora
Serce Lodu
Arkady Saulski 0
Okładka ksiązki - Serce Lodu

Zdarzyło się niewyobrażalne: na dalekim południu starożytnego, Świętego Kontynentu dzikie plemiona pierwszy raz w historii zjednoczyły się, by...

Kroniki Czerwonej Kompanii 2: Wilk
Arkady Saulski 0
Okładka ksiązki - Kroniki Czerwonej Kompanii 2: Wilk

En esta guerra no hay fronteras – w tej wojnie nie ma granic. Jako jedyny ocalały świadek wydarzeń na Marsie Kera Puławska ukrywa się na Ziemi,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy