Recenzja książki: Pani Cisza

Recenzuje: Sławomir Krempa

Pani Cisza Arkadego Saulskiego to osadzona w świecie bardzo przypominającym dawną Japonię powieść fantastyczna, wypełniona świetnie opisanymi walkami, niezwykłymi przygodami i sporą dozą magii.

Fukuro, wielki przywódca klanu Nagata, wie, że jego czas zbliża się ku końcowi. Niestety, nie może odejść w spokoju, wiedząc, że jego syna dręczy nieuleczalna choroba i nie będzie nikogo, kto zastąpi starca u władzy. Na domiar złego ziemie Nagata nękają ataki podstępnego Klanu Węża. Gdy nadarza się okazja do ostatecznej rozprawy z bandytami, Kitsune, samuraj wiernie służący rodowi Nagata, wyrusza wraz z wojskami, by zagwarantować okolicznym mieszkańcom spokój i ochronę. Nie wie jednak, że wojna, która się rozpocznie, to dopiero pierwsze z niebezpieczeństw, z którymi przyjdzie im się zmierzyć. I to nie największe spośród nich.

Arkady Saulski w drugim tomie cyklu Zapiski stali ponownie przenosi czytelników do świata mocno przypominającego dawną Japonię. W fabułę powieści wplata tematy, postaci, epizody historyczne, a także elementy japońskiej mitologii. Znawcy Kraju Kwitnącej Wiśni odnajdą tu wiele „smaczków” – aluzji, odniesień, nawiązań. Sporo faktów wykorzystywanych przez Saulskiego zaskoczyć może nawet osoby zainteresowane kulturą Japonii, autor imponuje głęboką wiedzą, a równocześnie nie przytłacza czytelnika – pozwala mu na poznanie opisywanego świata, nie nużąc nadmiarem encyklopedycznej wiedzy i nie zaburzając biegu fabuły.

Na tym jednak nie koniec. „Japońskość” opowieści Saulskiego współtworzą nie tylko dekoracje czy sceneria. Powieść przesycona jest też duchem tego kraju – charakterystycznym podejściem jego mieszkańców do kwestii moralności, honoru i lojalności, do powierzonych im obowiązków. Atmosferę współtworzy delikatna stylizacja językowa, która nie utrudnia odbioru, a równocześnie podkreśla, że nie jest to opowieść – chociażby – współczesna.

W powieści powraca Kentaro – „Duch” – bohater pierwszego tomu cyklu, powieści Czerwony Lotos. Mężczyzna, który niegdyś nie uniósł ciężaru spoczywającej na nim odpowiedzialności. Zawiódł – i choć zdążył już odpokutować, nadal obwinia sam siebie i skrzętnie ukrywa swą tożsamość. W Pani Ciszy otrzyma szansę, by ponownie dowieść swej wartości. A przy okazji zmierzy się z naprawdę godnymi przeciwnikami. Z przeciwnikami, których potęgi dotąd nie poznał.

Stawka jest więc wysoka, przeciwnik – godny, akcja powieści toczy się szybko, napięcie budowane jest sprawnie, nić intrygi oplata zaś bohaterów i czytelników, nie pozwalając oderwać się od lektury aż do finału. Podobnie jak w tomie pierwszym wrażenie robią opisy pojedynków na miecze, ale też sceny wielkich bitew czy strategia dawnych japońskich samurajów.

W Pani Ciszy autor podejmuje wątki rozpoczęte w Czerwonym Lotosie, z powodzeniem jednak można tę książkę czytać jako powieść niezależną. Otwiera ona także zupełnie nowe ścieżki, którymi – być może – podążać będą bohaterowie w kolejnym tomie cyklu. Znać, że historia Kentaro nadal się nie skończyła. Czy podejmie walkę o swoje szczęście? I – co ważniejsze – czy uda mu się ją wygrać? Aby się o tym przekonać, będziemy musieli sięgnąć po Bitwę Nieśmiertelnych – ostatnim tom Zapisków stali.

Tagi: Fantastyka

Kup książkę Pani Cisza

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pani Cisza
Książka
Pani Cisza
Arkady Saulski
Inne książki autora
Czerwony lotos
Arkady Saulski 0
Okładka ksiązki - Czerwony lotos

"Mawiano, że starsze Duchy porywają dzieci, by prać im umysły i szkolić na bezwzględnych wojowników. Twierdzono, że ich dusze zastępuje się demonami...

Krew kamienia
Arkady Saulski 0
Okładka ksiązki - Krew kamienia

Koniec wielkiej wojny nie oznacza końca rozlewu krwi. Gdy cichnie bitewny zgiełk dawni towarzysze broni stają się nowymi wrogami, a zemsta sensem istnienia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Bez opamiętania
Paulina Wysocka-Morawiec
Bez opamiętania
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy