Recenzja książki: Panie przodem. O co walczą kobiety i mężczyźni we współczesnej Polsce

Recenzuje: Danuta Szelejewska

W polskiej rodzinie przez wieki role płci były jasno określone: podczas, gdy mężczyzna dominował, rolę kobiety sprowadzano do pełnienia funkcji gospodyni oraz wychowawczyni młodego pokolenia. Zachodzące na przestrzeni wieków przemiany zapoczątkowały zanikanie patriarchatu na korzyść partnerstwa. Książka Panie przodem rozwieje wątpliwości wszystkich, którzy chcą wiedzieć, O co walczą kobiety i mężczyźni we współczesnej Polsce.

Na opublikowanie rozmów z Wojciechem Harpulą oraz Marią Mazurek zgodziło się pięć kobiet i pięciu mężczyzn. Każdemu z rozmówców poświęcony został osobny rozdział. Zastosowana forma wywiadu umożliwia czytelnikowi całościowy ogląd zagadnień dotyczących funkcjonowania kobiet oraz mężczyzn (obecnie: nowoczesna kobieta, nowoczesny mężczyzna) w życiu rodzinnym i społecznym. Wyjaśnieniu zjawiska redefinicji ról służą pytania stawiane interlokutorom, wśród których znalazły się panie: Anna Kowalczyk (dziennikarka, pisarka, aktywistka, feministka), Małgorzata Karwatowska (językoznawczyni), Magdalena Musiał-Karg (politolożka), Ewa Woydyłło-Osiatyńska (psycholożka, terapeutka uzależnień) i Zuzanna Radzik (teolożka) oraz panowie: Bogdan de Barbaro (psychiatra, psychoterapeuta), Michał Gulczyński (polityk), Luis Alarcon Arias (psycholog kliniczny, psychoterapeuta), Andrzej Depko (seksuolog, neurolog) i Jacek Masłowski (filozof) – pełnione przez rozmówców różne role społeczne umożliwiają spojrzenie na omawiane zagadnienia z różnych punktów widzenia.

W zadawanych przez autorów pytaniach (wytłuszczona czcionka), notowanych przez nich odpowiedziach oraz przytaczanych przykładach uwidaczniają się szybko zachodzące przemiany ról płciowych, które dotyczą relacji rodzinnych, partnerskich, towarzyskich i zawodowych, a także zadań pełnionych przez każdą ze stron. Pojawiają się w lekturze wzorce kulturowe oraz związana z nimi „wojna” pomiędzy podejściem konserwatywnym a liberalnym. Omówione jest miejsce kobiet na rynku pracy i uwidaczniający się coraz bardziej ich awans edukacyjny. Nie brakuje spostrzeżeń dotyczących konfliktu politycznego między płciami, kryzysu relacji, stopniowo kształtującego się poczucia wartości, zachowań przemocowych, seksualnej recesji oraz katolickiego spojrzenia na kobiecość i męskość.

Omówione na łamach poradnika Panie przodem zagadnienie przemian ról płciowych, obok indywidualnych refleksji rozmówców, zawiera punkt widzenia nauk przyrodniczych i społecznych, wyniki badań analitycznych, dane statystyczne oraz konstruktywne wnioski. Zaprezentowana treść wyjaśnia, uczy, motywuje, wartościuje, pobudza do refleksji, zachęca do działań. Wczytując się w treść, czytelnik ma okazję nie tylko poznać punkt widzenia rozmówców, ich mądre myśli oraz sposoby realizacji celów, ale przede wszystkim zrozumieć, O co walczą kobiety i mężczyźni we współczesnej Polsce.

Jest więc publikacja Wydawnictwa Znak warta uwagi.

Tagi: wywiad reportaż Literatura faktu

Kup książkę Panie przodem. O co walczą kobiety i mężczyźni we współczesnej Polsce

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Panie przodem. O co walczą kobiety i mężczyźni we współczesnej Polsce
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy