reklama

Recenzja książki: Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Wiele osób za rzecz bardziej niż pewną uznaje istnienie życia pozaziemskiego. Filmy i publikacje science fiction od wielu lat zabierają nas w odległe rejony kosmosu na spotkania z mniej lub bardziej przychylnymi Ziemianom kosmitami. Agnieszka Suchowierska korzysta z tego motywu i bohaterami książki Płezent. Carkiem niekotrzebna rzecz, kierowanej do najmłodszych czytelników, czyni trójkę przesympatycznych ufoludków.

recenzja Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz

Bojtek, Edelinka i Frankiszek to rodzeństwo Tiemian. Niebieskie stworki mieszkają na Tiemi i porozumiewają się językiem zbliżonym do polskiego, ale z drobnymi wyjątkami. Tak jak w ich imionach, czytelnik w używanych przez rodzeństwo słowach zauważy zmienione literki. W tekście zaznaczone są one pogrubieniem i niebieskim kolorem, co pozwala wychwycić zmianę i znaleźć polski odpowiednik danego słowa. Dlatego też ważną informacją okazuje się wzmianka na czwartej stronie okładki książki – publikacja napisana jest w języku Tiemian.

Młodzi Tiemianie otrzymują tajemniczą przesyłkę z Ziemi. Gdy rozdzierają opakowanie, ich oczom ukazuje się przedmiot, którego przeznaczenia zupełnie nie rozumieją. Nie wiedzą, co dostali, ani do czego ta carkiem niekotrzebna rzecz służy. Trzon fabuły opiera się zatem na zgadywaniu, co z płezentem można zrobić? Pomysły Tiemian są zabawne i niecodzienne. Ale czy uda się w końcu rozwikłać zagadkę przeznaczenia przesyłki?

Płezent. Carkiem niekotrzebna rzecz to dowcipna i dynamiczna historia, która mocno zaangażuje najmłodszych odbiorców. Odgadywanie przekręconych słów z pewnością zaktywizuje maluchy i sprawi, że z ogromnym skupieniem wyczekiwać będą kolejnych słownych niespodzianek.

Książka Agnieszki Suchowierskiej została starannie zilustrowana przez Adę Litarowicz. Rysunki są kolorowe, zajmują sporo miejsca – bo nawet całe strony w publikacji. Przedstawiają sytuacje rozgrywające się na kartach książki, emocje bohaterów lub przedmioty, którymi posługują się poszczególne postaci.

Płezent czyta się z zainteresowaniem tym większym, że zagadka tajemniczej przesyłki zostaje rozwiązana dopiero na samym końcu książki. Do tego zabawa słowem i niecodzienny, stworzony na potrzeby publikacji język Tiemian sprawiają, że książka mocno wyróżnia się na tle innych, kierowanych do najmłodszych odbiorców publikacji.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Książka
Inne książki autora
O Białymstoku i o białym stoku
Agnieszka Suchowierska0
Okładka ksiązki - O Białymstoku i o białym stoku

Nie jest łatwo z poczuciem humoru i niezbędną wiedzą przekazać najmłodszym historyczne podania i legendy, szczególnie te traktujące o początkach państw...

Ada Judytka i zaginiony tałes
Agnieszka Suchowierska0
Okładka ksiązki - Ada Judytka i zaginiony tałes

Ada Judytka właśnie skończyła dziesięć lat i mieszka z rodzicami w Białymstoku. Szykują się do święta Rosz Haszana i z tej okazji Ada wypytuje swoich przyjaciół...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Elektromagnetyzm i jego tajemnice
S. Kaid-Salah Ferrón
Elektromagnetyzm i jego tajemnice
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Nić przeznaczenia
Anna Sakowicz
Nić przeznaczenia
Mąciciel
Paweł Beręsewicz
Mąciciel
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Podróż w niechciane
Danuta Chlupová
Podróż w niechciane
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy