Recenzja książki: Po prostu Mama

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

O tym, co to znaczy być mamą, kobieta przekonuje się, gdy na świecie pojawia się jej dziecko. Obok wielkiej radości i nie dającego się zmierzyć szczęścia pojawiają się też pytania i pierwsze troski. O to, jak teraz będzie wyglądało życie rodziny. Jak rodzice poradzą sobie z opieką i wychowaniem. I o to, jaka przyszłość czeka ukochane dziecko. Życie, codzienne dylematy i troski matek opisuje Renata Piątkowska w kierowanym do młodych czytelników zbiorze opowiadań Po prostu Mama.

Mama kocha swoje dzieci ponad wszystko. Mama troszczy się o nie bardziej niż o samą siebie. Mama gotowa jest dzielić z dzieckiem wszystkie przykrości i trudności, jakich maluch doświadcza. Mama wspiera maluchy w przedsięwzięciach i próbach, wierzy, że ich praca i determinacja pozwolą im w przyszłości osiągnąć sukces. Mama nigdy nie pozwoli, by ktoś obrażał i krzywdził jej dzieci. Mama gotowa jest oddać życie, by uratować swoje maleństwo.

Cechy mam można mnożyć i mnożyć, a zapytawszy przedszkolaków o to, jakie są ich mamy, otrzymalibyśmy garść fantastycznych, ale i wzruszających odpowiedzi. Renata Piątkowska w książce Po prostu Mama prezentuje siedem opowiadań o siedmiu różnych mamach, których akcja rozgrywa się w różnych czasach i miejscach na świecie. Przeczytamy zatem o samotnych mamach i o mamach opiekujących się ciężko chorymi dziećmi. W książce znalazło się też opowiadanie o mamie, która gotowa jest pójść nocą w góry, by odnaleźć zagubionego synka, ale też o mamie, która wspiera stremowaną przed występem córkę. Historie napisane są prostym, bardzo przystępnym językiem, dzięki czemu mali odbiorcy bez trudu zrozumieją ich przekaz. Opowiadania nie są też długie, z pewnością więc nie znużą maluchów.

Opowiadania Renaty Piątkowskiej to krótkie, ale bardzo wzruszające historie, które zapadną głęboko zwłaszcza w serca mam. Choć bowiem Po prostu Mama to publikacja kierowana do dzieci w wieku przedszkolnym (6+), jednak stać się ona może ulubioną książką do wspólnej lektury mam i maluchów. Uczy empatii, pokazuje siłę macierzyńskiej miłości, której nic nie jest w stanie zniszczyć. Dotyka jedynego w swoim rodzaju fenomenu – siły, jaką odnajdują w sobie matki, by zadbać o bezpieczeństwo i komfort dzieci.

W książce Renaty Piątkowskiej znalazły się przepiękne rysunki znakomitej ilustratorki, Joanny Rusinek. Ilustracje są kolorowe i szczegółowe, zajmują sporo miejsca w publikacji i – co najważniejsze – doskonale ukazują towarzyszące bohaterom uczucia. Wzruszenie, strach, obawę, ale też radość i dumę malujące się na twarzach opisanych w książce mam.

Po prostu Mama to książka, która może stać się fantastycznym prezentem z okazji urodzin czy Dnia Matki – zwłaszcza od najmłodszych dzieci. Wspólna lektura z maluchami pozwoli dobrze spędzić popołudnie lub wieczór, a być może zachęci też do rozmowy na trudniejsze tematy. A z upływem czasu, gdy dzieci już dorosną, będzie przywoływać wspomnienia i zabierze mamy we wzruszającą podróż do minionych już lat.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Po prostu Mama

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Po prostu Mama
Książka
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Inne książki autora
Twardy orzech do zgryzienia
Renata Piątkowska0
Okładka ksiązki - Twardy orzech do zgryzienia

Pogodne, pełne humoru i pouczające opowiadania o sytuacjach, które mogą przydarzyć się każdemu dziecku, a łączy je jedno: trzeba się zmierzyć się z problemem...

Nie ma nudnych dni. Audiobook
Renata Piątkowska0
Okładka ksiązki - Nie ma nudnych dni. Audiobook

Mogłoby się wydawać, że życie ucznia trzeciej klasy poza porą wakacji nie jest specjalnie ekscytujące. A tymczasem Maćkowi każdy dzień przynosi nowe przygody...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje