Recenzja książki: Po prostu Mama

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

O tym, co to znaczy być mamą, kobieta przekonuje się, gdy na świecie pojawia się jej dziecko. Obok wielkiej radości i nie dającego się zmierzyć szczęścia pojawiają się też pytania i pierwsze troski. O to, jak teraz będzie wyglądało życie rodziny. Jak rodzice poradzą sobie z opieką i wychowaniem. I o to, jaka przyszłość czeka ukochane dziecko. Życie, codzienne dylematy i troski matek opisuje Renata Piątkowska w kierowanym do młodych czytelników zbiorze opowiadań Po prostu Mama.

Mama kocha swoje dzieci ponad wszystko. Mama troszczy się o nie bardziej niż o samą siebie. Mama gotowa jest dzielić z dzieckiem wszystkie przykrości i trudności, jakich maluch doświadcza. Mama wspiera maluchy w przedsięwzięciach i próbach, wierzy, że ich praca i determinacja pozwolą im w przyszłości osiągnąć sukces. Mama nigdy nie pozwoli, by ktoś obrażał i krzywdził jej dzieci. Mama gotowa jest oddać życie, by uratować swoje maleństwo.

Cechy mam można mnożyć i mnożyć, a zapytawszy przedszkolaków o to, jakie są ich mamy, otrzymalibyśmy garść fantastycznych, ale i wzruszających odpowiedzi. Renata Piątkowska w książce Po prostu Mama prezentuje siedem opowiadań o siedmiu różnych mamach, których akcja rozgrywa się w różnych czasach i miejscach na świecie. Przeczytamy zatem o samotnych mamach i o mamach opiekujących się ciężko chorymi dziećmi. W książce znalazło się też opowiadanie o mamie, która gotowa jest pójść nocą w góry, by odnaleźć zagubionego synka, ale też o mamie, która wspiera stremowaną przed występem córkę. Historie napisane są prostym, bardzo przystępnym językiem, dzięki czemu mali odbiorcy bez trudu zrozumieją ich przekaz. Opowiadania nie są też długie, z pewnością więc nie znużą maluchów.

Opowiadania Renaty Piątkowskiej to krótkie, ale bardzo wzruszające historie, które zapadną głęboko zwłaszcza w serca mam. Choć bowiem Po prostu Mama to publikacja kierowana do dzieci w wieku przedszkolnym (6+), jednak stać się ona może ulubioną książką do wspólnej lektury mam i maluchów. Uczy empatii, pokazuje siłę macierzyńskiej miłości, której nic nie jest w stanie zniszczyć. Dotyka jedynego w swoim rodzaju fenomenu – siły, jaką odnajdują w sobie matki, by zadbać o bezpieczeństwo i komfort dzieci.

W książce Renaty Piątkowskiej znalazły się przepiękne rysunki znakomitej ilustratorki, Joanny Rusinek. Ilustracje są kolorowe i szczegółowe, zajmują sporo miejsca w publikacji i – co najważniejsze – doskonale ukazują towarzyszące bohaterom uczucia. Wzruszenie, strach, obawę, ale też radość i dumę malujące się na twarzach opisanych w książce mam.

Po prostu Mama to książka, która może stać się fantastycznym prezentem z okazji urodzin czy Dnia Matki – zwłaszcza od najmłodszych dzieci. Wspólna lektura z maluchami pozwoli dobrze spędzić popołudnie lub wieczór, a być może zachęci też do rozmowy na trudniejsze tematy. A z upływem czasu, gdy dzieci już dorosną, będzie przywoływać wspomnienia i zabierze mamy we wzruszającą podróż do minionych już lat.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Po prostu Mama

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Po prostu Mama
Książka
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Inne książki autora
Lemoniadowy ząb
Renata Piątkowska0
Okładka ksiązki - Lemoniadowy ząb

Przychodzi taka chwila w życiu młodego człowieka, że zaczyna mu się ruszać przedni ząb, a potem wypada – jak to mleczny ząb. Niektórym jednak...

Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza
Renata Piątkowska0
Okładka ksiązki - Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza

Dzieci od zawsze uwielbiają zagadki. Niestraszny im dreszczyk emocji i ciarki na plecach. Takich właśnie wrażeń dostarcza czytelnikom Biuro detektywistyczne...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje