Recenzja książki: Pochłaniacz

Recenzuje: alison2

Katarzyna Bonda to pisarka doskonale znana wszystkim miłośnikom kryminałów. Na swoim koncie posiada już kilka znakomitych pozycji, nic więc dziwnego, że o Pochłaniaczu zrobiło się głośno na długo przed premierą. Powieść robi wrażenie już na pierwszy rzut oka. Blisko 700 stron i intrygująca okładka sprawiają, że obok tego kryminału trudno przejść obojętnie. Czy treść wywiera równie wielkie wrażenie?

 

Główną bohaterką powieści jest profilerka, Sasza Załuska. Po siedmiu latach pracy w Instytucie Psychologii Śledczej w Huddersfield kobieta pragnie zacząć życie od nowa, tym razem już w ojczyźnie. Po przyjeździe do Polski do Saszy zgłasza się niejaki Paweł Bławicki, właściciel znanego sopockiego klubu. Mężczyzna obawia się, że jego wspólnik - była gwiazda estrady, której raz w życiu udało się wylansować prawdziwy przebój, planuje go zabić. Bławicki pragnie, aby Załuska dostarczyła mu dowody potwierdzające jego hipotezę poprzez stworzenie profilu osoby, która pragnie zabić mężczyznę. Kobieta początkowo przystaje na propozycję, jednak wydarzenia kolejnych dni sprawiają, że odaje się sprawie bez reszty. To, co wydawało się typową różnicą zdań pomiędzy skłóconymi wspólnikami, okazuje się zawiłą sprawą, której początków należy doszukiwać się wiele lat wcześniej. Wiele wskazuje na to, że dawny przebój może zawierać bardzo istotną dla sprawy wskazówkę. Czy profilerce uda się właściwie ją rozszyfrować?

 

Pochłaniacz to powieść napisana naprawdę sprawnie. Kryminalna intryga została dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Pisarka nie szczędzi czytelnikom smakowitych detali, ukazuje sprawę z różnych perspektyw, dozując kolejne wskazówki tak umiejętnie, by zwodzić odbiorcę. Zaplecze pracy policji czy obowiązki samego profilera zostały ukazane bardzo szczegółowo, Bonda więc po raz kolejny potwierdza, że doskonale zna się na rzeczy, a research przeprowadziła bardzo starannie. Każdy miłośnik kryminałów z pewnością doceni szereg szalenie interesujących informacji na temat praktycznego wykorzystania osmologii w procesie identyfikowania sprawcy zbrodni.

 

Kolejna mocna strona powieści to bohaterowie, przede wszystkim sama Sasza Załuska. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że profilerka to kolejna postać wpisująca się w jakże dobrze znany schemat – policjant po przejściach, rozdrapujący stare rany i walczący (z różnym skutkiem) z uzależnieniem od alkoholu. Na szczęście stworzona przez Bondę postać ma do zaoferowania o wiele więcej. To, co mogłoby sprawić, że uznamy ją za kolejną sztampową bohaterkę kryminału, stanowi tutaj zaledwie rysę na całościowym obrazie postaci, która pozwala postrzegać Załuską jako człowieka z kwi i kości a nie kolejnego "superbohatera". Warto również wspomnieć o niezwykłej atmosferze Pochłaniacza, za sprawą której czytelnik bardzo szybko wchodzi w świat powieści.

 

Na okładce książki pojawiły się słowa Zbigniewa Miłoszewskiego, który nawołuje, by zapamiętać nazwisko Katarzyny Bondy, gdyż właśnie stała się ona królową polskiego kryminału. Prawda jest taka, że Katarzyna Bonda Pochłaniaczem jedynie potwierdziła, że zasługuje na to miano. Pochłaniacz to kryminał najwyższej klasy, w przypadku którego wszelkie pochwały są jak najbardziej uzasadnione. 

Tagi: Pochłaniacz, Pochłaniacz recenzja, Pochłaniacz książka, Katarzyna Bonda Pochłaniacz, Katarzyna Bonda recenzja, Katarzyna Bonda książka, Katarzyna Bonda

Kup książkę Pochłaniacz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pochłaniacz
Książka
Pochłaniacz
Katarzyna Bonda
Inne książki autora
Florystka. Audiobook
Katarzyna Bonda0
Okładka ksiązki - Florystka. Audiobook

Hubert Meyer popełnił błąd w profilu i porzucił pracę w policji. Stary przyjaciel prosi go o pomoc w przesłuchaniu młodej kobiety, w związku z zaginięciem...

Florystka
Katarzyna Bonda0
Okładka ksiązki - Florystka

Kolejna powieść o policyjnym profilerze, bohaterze wcześniejszych powieści Bondy - "Sprawa Niny Frank" i "Tylko martwi nie kłamią". Hubert Meyer popełnił...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Pokaż wszystkie recenzje