Recenzja książki: Pochwała radości

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Nie ma chyba nikogo, kto nie chciałby być szczęśliwy. Każdego dnia człowiek szuka wokół siebie przejawów radości, otacza się ludźmi uśmiechniętymi, dąży do zadowolenia oraz pragnie samych pomyślnych chwil. Co robić, by uniknąć smutku, żalu i zniechęcenia? W jaki sposób zyskać spełnienie oczekiwań? By człowiekowi XXI wieku żyło się łatwiej, prościej i bardziej radośnie, z pomocą przychodzi Gaston Courtois ze swym zbiorem głębokich refleksji. Publikacja Wydawnictwa PROMIC to zapis jego wykładu, który – chociaż został wygłoszony w 1930 roku – do dnia dzisiejszego nic nie stracił na aktualności.

W niewielkiej książeczce Pochwała radości. Aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna znalazło się bardzo wiele treści. Całość została podzielona na trzy zasadnicze części. Obok przemyśleń wyjaśniających, dlaczego powinniśmy stale zachowywać radość w duszy, znalazły się praktyczne wskazówki ułatwiające podtrzymanie tej – jakże trudnej do osiągnięcia – wewnętrznej radości. Zwieńczeniem a zarazem potwierdzeniem prawdziwości dotychczas przedstawionych treści są osobiste rady żyjącego w IV wieku świętego Bazylego, oparte na wezwaniu świętego Pawła Apostoła z 1Listu do Tesaloniczan (1Tes 5,16-18).

Rozdziały są krótkie, zawierają jednak głębokie przesłanie. Odwołują się do Bożej miłości oraz wzajemnych relacji międzyludzkich. Wyjaśniają, dlaczego tak ważne jest odnoszenie się do drugiego człowieka z radosnym nastawieniem. Wskazują drogę do ludzkich serc. Pokazują, w czym tkwi sekret szczęścia. Po krótkim zasygnalizowaniu, jak do problemu radości podchodzi jansenizm, autor skupia się na stanowisku chrześcijańskim: radość jest nie tylko cnotą, ale również  cechą świętości, znakiem wdzięczności, owocem miłości oraz kultem oddawanym Bogu. Pozwala człowiekowi odnaleźć się w różnych dziedzinach życia oraz skutecznie walczyć z przeciwnościami. Radość, rozumiana jako dar, zobowiązuje do dzielenia się nią z innymi, co otwiera drogę wprost do serca współczesnego człowieka. Rady autora są praktyczne. Wzbogacone zostały o wypowiedzi świętych, pisarzy chrześcijańskich, filozofów, hierarchów kościelnych, osób konsekrowanych i świeckich.

Książeczka została opublikowana nakładem Wydawnictwa PROMIC. Napisana językiem ciekawym i przystępnym, bez wątpienia ucieszy adresatów. Format jest niewielki (11x18cm). Całość została wzbogacona o dwadzieścia dwie ilustracje, na których znalazły się pejzaże kanadyjskiego malarza Toma Thomsona. Dzięki refleksjom Gastona Courtoisa czytelnik uczyni mijające chwile pełnymi radości. Wnioski z lektury książki Pochwała radości. Aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna powinny na stałe zagościć w sercu każdego z czytelników.

Tagi: duchowość

Kup książkę Pochwała radości

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pochwała radości
Książka
Pochwała radości
Gaston Courtois
Inne książki autora
Gdy Pan mówi do serca
Gaston Courtois0
Okładka ksiązki - Gdy Pan mówi do serca

21 rozdziałów, z których każdy zawiera po kilka lub kilkanaście wyodrębnionych paragrafów utrzymanych w stylu jakby bezpośrednich słów Pana Jezusa, które...

Pochwała milczenia
Gaston Courtois0
Okładka ksiązki - Pochwała milczenia

Milczenie, które ułatwia skupienie i wejście w siebie, otwarcie się na Boże natchnienia i słowa nauczycieli prawdy. Milczenie mające wpływ na nasze...

Zobacz wszystkie książki tego autora