Recenzja książki: Podróżniczek. O małym ptaszku, który rozprawił się z wielkimi kłamstwami

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Znane powiedzenie zgoda buduje, niezgoda rujnuje znalazło swoje odzwierciedlenie w Podróżniczku, wzruszającej historii O małym ptaszku, który rozprawił się z wielkimi kłamstwami. W jaki sposób kłamstwo może zniszczyć zgodę? Czas sięgnąć po lekturę.

recenzja Podróżniczek. O małym ptaszku, który rozprawił się z wielkimi kłamstwami

W malutkim zakątku świata bujna roślinność przybierała wszystkie odcienie zieleni. Szumiące Drzewa szumiały dzięki podrywanym przez wiatr skrzydełkom milionów motyli, a krystaliczna woda z Szalonych Wodospadów spadała ze skalnych półek wprost do Rozradowanych Strumyków. Rajskie Pawie Oczko zamieszkiwał ptasi ród Krasek o wielobarwnych piórkach. Sielanka w Pawim Oczku trwałaby pewnie aż do dnia dzisiejszego, gdyby nie podstęp złego sępa Sępnika, którego groźne oczy chciwie spozierały na świat. A jego ogromne czarne skrzydła – te to dopiero zwiastują kłopoty! I choć przez pierwsze dwa miesiące w masce pozornej dobroci Sępnik żył w zgodzie z Kraskami, to gdy już poznał ich zwyczaje oraz sekrety, ogłosił się panem i władcą (barwne Pawie Oczko pogrążało się w coraz większym smutku, aż w końcu zniknęło z mapy świata). No i jeszcze te ptaki z południa, o których krążyły złe pogłoski… Co robić? Na dodatek Podróżniczek z rudo-niebieskim brzuszkiem, łamiąc zakaz rodziców, każdego ranka opuszczał gniazdo, odwiedzając starą i mądrą sowę Edwinga.

Opowiedziana przez Annę Śliwińską wzruszająca historia O małym ptaszku, który rozprawił się z wielkimi kłamstwami zainteresuje dzieci przedszkolne, na które – dzięki lekturze – czeka mnóstwo wrażeń. Zauroczy je piękno zdobiących Pawie Oczko Szumiących Drzew, Szalonych Wodospadów, Rozradowanych Strumyków, Księżycowych Pól i Południowego Lasu, a także Polany Motyli, Orlego Klifu, górskich szczytów oraz skalnych półek, mieniących się w promieniach złotego słońca (obrazowe opisy miejsc sprawiają, że czytelnik czuje się, jakby osobiście je odwiedzał, chłonąc przy okazji ich niezwykły urok). Dzięki odwiedzinom w Jaskini Płaczu sięgający po lekturę przedszkolak zrozumie, dlaczego kłamstwo złego sępa Sępnika w dwóch wielkich ptasich rodach wywołało nienawiść i kłótnię (jak wielkie musiało być zaskoczenie Sępnika, gdy do jego gniazda na skalnej półce wtargnął ptasi ród). W treść sprawnie zostały wplecione wiadomości przyrodnicze oraz życiowe rady. Mądry tekst w połączeniu z wymownymi ilustracjami autorstwa Małgorzaty Masłowieckiej pobudzają do refleksji, dodając tym samym ogromnego znaczenia sile przyjaźni, wartości odwagi i poświęcenia, a także mocy tęsknoty, wierności oraz życzliwości. Zamieszczone na końcu Słówko od autorki to interesujący Słowniczek dla ciekawskich (znalazły się w nim encyklopedyczne wiadomości dotyczące ptaków: podróżniczka, kraski liliowopierśnej, pomurnika, sępa i sowy).

Opublikowana nakładem Wydawnictwa Lemoniada książka Podróżniczek jest lekturą wartościową. I choć łatwo można przewidzieć, że złe czasy sępa Sępnika miną bezpowrotnie, a Pawie Oczko na nowo zalśni błękitem Szumiących Wodospadów, warto po nią sięgnąć i przekonać się, że kłamstwo nie ma sensu, a kłótnie bywają tragiczne w skutkach. Krótko mówiąc: zgoda buduje, niezgoda rujnuje.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Podróżniczek. O małym ptaszku, który rozprawił się z wielkimi kłamstwami

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Podróżniczek. O małym ptaszku, który rozprawił się z wielkimi kłamstwami
Inne książki autora
Język polski. Analiza i interpretacja tekstów literackich.
Anna Śliwińska0
Okładka ksiązki - Język polski. Analiza i interpretacja tekstów literackich.

Książka jest poradnikiem pracy z tekstem literackim, ze szczególnym uwzględnieniem poezji. Znajdują się w niej:- analizy i interpretacje fragmentów tekstów...

Sekrety i kłamstwa
Anna Śliwińska0
Okładka ksiązki - Sekrety i kłamstwa

Książki wchodzące w skład serii Klasyka Kina są przeznaczone dla szerokiego grona czytelników: miłośników i koneserów filmu polskiego i europejskiego,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Uznanie
W. & W. Gregory
Uznanie
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy