Poeci dla dzieci. Kałużyści i inne wiersze

Wydawnictwo: IBIS
Data wydania: 2017-11-28
Kategoria: Poezja
ISBN: 9788365952325
Liczba stron: 96

Ocena: 6 (1 głosów)

Recenzja: Poeci dla dzieci. Kałużyści i inne wiersze

Recenzuje: Damian Kopeć

Dziecięce marzenia

Z wierszami Danuty Wawiłow zetknąłem się lata temu, kiedy córka była jeszcze dzieckiem. To nie były utwory przesadnie wyrafinowane, skierowane zarówno do małego, jak i starszego odbiorcy, jak chociażby poezja Brzechwy. To raczej wiersze dla najmłodszych dzieci, ciepłe, zwariowane, zabawne. Gdy wziąłem do ręki zbiór Kałużyści i inne wiersze, ożyły wspomnienia minionych lat. Ożyła atmosfera towarzysząca tamtym dniom i wierszom, które czytaliśmy dziecku, tak niezwykle intensywnie chłonącemu otaczający je świat.

Kałużyści i inne wiersze są bardzo sympatycznym przeglądem twórczości Danuty Wawiłow. Świetnie oddają charakter jej twórczości dla dzieci. Wiersze zostały niejako wkomponowane w ilustracje - świetnie zresztą dobrane. W rysunkach dominują ciepłe, pastelowe barwy, prostota kreski, stylizowanej miejscami na dzieło dziecięcej ręki. Nie irytują infantylnością, dostosowane są do nastroju wiersza. Kiedy to możliwe, skrzą się niewymuszonym humorem, innym razem podkreślają melancholię, zadumę, poważniejszy charakter poetyckich strof. Same wiersze z kolei mówią o świecie dziecka. O świecie rzeczywistym i - w owym wieku niewinności - szczególnie mocno związanym z nim świecie wyobraźni. Danuta Wawiłow pisała - przynajmniej początkowo - przede wszystkim dla swoich dzieci. Świetnie wyczuwała wrażliwość małego człowieka i potrafiła przykuć jego uwagę słowami, melodią wiersza, nastrojem, treścią. Wszystko to jest dobrze widoczne w Kałużystach i innych wierszach.

To poezja dla dzieci, która nie tylko bawi, ale też uczy. Dziecko w zgrabnie rymowanych wersach rozpoznaje nowe słowa. Uczy się współczesnego, ładnego języka. Patrząc na ilustracje, uczy się harmonii barw. Uczy się obserwowania świata i śmiałego wyrażania myśli, zwłaszcza tych pełnych dziecięcej, nieograniczonej fantazji. Zbiór jest ładnie, solidnie wydany i może być świetnym prezentem dla małego dziecka, które po raz pierwszy styka się z poezją.

Tagi: Poeci dla dzieci. Kałużyści i inne wiersze, Poeci dla dzieci. Kałużyści i inne wiersze recenzja, Poeci dla dzieci. Kałużyści i inne wiersze książka, Danuta Wawiłow Poeci dla dzieci. Kałużyści i inne wiersze, Danuta Wawiłow recenzja, Danuta Wawiłow książka, Danuta Wawiłow

Kup książkę Poeci dla dzieci. Kałużyści i inne wiersze

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Poeci dla dzieci. Kałużyści i inne wiersze
Inne książki autora
Cd rozśmieszanki rozmyślanki usypianki
Danuta Wawiłow0
Okładka ksiązki - Cd rozśmieszanki rozmyślanki usypianki

Rozśmieszanki, Rozmyślanki, Usypianki to najpiękniejsze wiersze Danuty Wawiłow, które wspaniale zinterpretowali Jerzy i Maciej Stuhr oraz Edyta Jungowska...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy