Recenzja książki: Północ w Everwood

Recenzuje: ktomzynska

– Balet jest w twoich kościach; płynie w twojej krwi. Dla tancerza jest esencją jego tożsamości, rozłożonej na jej najpier­wotniejsze, najbardziej fundamentalne części. Nie można się tej esencji pozbyć, tak jak nie da się pozbyć duszy. Poczuj to. Poczuj ten wspaniały ból płynący z najczystszej formy miłości, bo tym właśnie jest taniec klasyczny.

Cudownie było sięgnąć po Północ w Everwood i na chwilę przypomnieć sobie dzieciństwo, gdy uwielbiałam święta i czekałam na nie z ogromną niecierpliwością. Do czasów, gdy oglądałam bądź czytałam Dziadka do orzechów

Północ w Everwood to baśniowa opowieść dla dorosłych, która – choć mówi o przyjaźni, miłości oraz odwadze – to jednak kryje również mroczniejszą stronę. Autorka bardzo zgrabnie łączy wiele tematów, a przy tym stworzyła świetną fabułę. Powieść czyta się niezwykle dobrze. Wszystko dlatego, że M. A. Kuzniar ma bardzo lekki i przyjemny styl pisania. Dialogi nie wypadają sztucznie, wszystko w powieści najzwyczajniej do siebie pasuje.

Akcja toczy się szybko. Całość podzielona jest na dwie części, które – choć się od siebie różnią – to jednak dobrze się uzupełniają. Pomimo mroku, który pojawia się na stronach książki, dominuje baśniowa, mroźna atmosfera, która idealnie wpasowuje się w obecną porę roku.

Sama kraina, którą stworzyła Kuzniar, robi bardzo duże wrażenie. Jej opisy są brdzo plastyczne. I można by było pomyśleć, że skoro to powieść magicznia, to pewnie okaże się dość cukierkowa. Jednak nic z tych rzeczy. Przez delikatną warstwę słodyczy przebija się słabość, okrucieństwo i brutalność. Dzięki temu powieść nabiera realizmu i czytelnik przekonuje się, że opisane w niej zjawiska mają odzwierciedlenie w prawdziwym życiu.

Realizmu nadają także bardzo wiarygodnie zarysowane postaci. Główna bohaterka została dopracowana w najmniejszym szczególe, ale autorka nie pominęła także postaci drugoplanowych. Każda z nich ma inny charakter, wszyscy kryją w duszach dobro lub zło – jak to bywa również w prawdziwym życiu.

Północ w Everwood to książka, która zaskakuje. Mówi o skomplikowanych relacjach rodzinnych, walce o marzenia i trudnych decyzjach. To książka przenosząca czytelników do magicznej krainy, do zupełnie innego świata, dzięki czemu można zapomnieć o własnych problemach.

Północ w Everwood zapada w pamięć i serce. Polecam!

Tagi: fantasy

Kup książkę Północ w Everwood