Recenzja książki: Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi

Recenzuje: Anna Globisz

Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi stanowi przewrotną opowieść o smoku i jego dziewczynce. Oto Panna Drake po śmierci swojej ludzkiej przyjaciółki myśli, że przez jakiś czas będzie miała spokój. Niestety, Kudłata przekazała wiedzę o smoczycy małej dziewczynce – Winnie. Ta zaś, sądząc, że należy ona do niej tak samo jak chomik czy świnka morska do innego dziecka, zachowuje się, jakby posiadała jedynie nieco bardziej niż inni osobliwe zwierzątko domowe. Prawdziwie nieporozumienie - szczególnie, kiedy to zrzędliwa Panna Drake od lat wychowuje sobie ludzi, nigdy zaś odwrotnie.

Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi to opowieść o tym, jak wyjątkowo marudna smoczyca i nad wyraz gadatliwa i bezczelna dziewczynka próbują dojść do porozumienia w dość nietypowy sposób – Panna Drake starając się wychować Winnie, Winnie zaś chcąc podporządkować sobie Pannę Drake. W międzyczasie jednak staje się rzecz o wiele poważniejsza: dziewczynka nieopatrznie uwalnia na ulice San Francisco niebezpieczne szkicelungi, mogące spowodować chaos, jakiego świat nie widział. By zapobiec tragedii, bohaterki muszą współpracować. Panna Drake ma wiedzę i doświadczenie, dziewczynka zaś - determinację. Razem mogą stworzyć niebezpieczną drużynę.

Książka składa się z piętnastu rozdziałów, z których każdy opatrzony jest cytatem pochodzącym z poradnika dla smoków dotyczącego wychowania ludzi. Między wierszami, między kolejnymi próbami „dotarcia się" dziewczynki i smoczycy, czytelnik pozna proste, choć uniwersalne prawdy: o mocy przyjaźni, wyrozumiałości, bezinteresowności, odpowiedzialności za siebie, swoje czyny i za inne istoty, wreszcie - o wybaczeniu i wyjściu poza własną strefę komfortu.

Publikacja ta mocą fantastyki i przygody pełni funkcję dydaktyczną – wychowuje do relacji, poświęcenia, kształtuje pozytywne postawy, a przy tym bawi i daje rozrywkę – to idealna propozycja dla młodszych czytelników. Ujrzenie innego oblicza smoków, znanych dotąd przede wszystkim z bestiaruszy albo z opowieści o potworach, z całą pewnością stanowić będzie cenną lekcję - tak kulturową, jak życiową. Każdy z nas wszak czasem jest człowiekiem, a czasem - potworem.

Polecam podrzucenie tej książki uczniom wyższych klas szkół podstawowych.

Kup książkę Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi

Zobacz opinie o książce Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi
Poradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał
Laurence Yep, Joanne Ryder0
Okładka ksiązki - Poradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał

Najwyższa pora, by fani „Jak wytresować smoka” dowiedzieli się, jak smok może wychować swojego człowieka!Jeśli nie jesteś gotowy zapewnić pupilowi...