Recenzja książki: Poradź mi, doktorze. Atlas zdrowia

Recenzuje: Damian Kopeć

Zrozumieć, zapobiegać, skutecznie leczyć

Swobodny dostęp do informacji – dzięki Internetowi – jest faktem. Owszem, informacji często niepewnej, trudnej do zweryfikowania czy wyszukania w segregujących ją według niejasnych kryteriów serwisach. Nie inaczej jest z wiedzą dotyczącą chorób, ich objawów i leczenia. Istnieje wiele źródeł informacji, mniej czy bardziej specjalistycznych, są grupy ludzi, których łączy poszukiwanie remedium na określone dolegliwości i którzy wymieniają się własnymi doświadczeniami. Książki jednak pozostają nadal jedną z najważniejszych, najlepiej zweryfikowanych form zdobywania usystematyzowanej wiedzy w zakresie problemów zdrowotnych. Wiadomo, kto wydał książkę, kto napisał, czy i kto zaopiniował.

Poradnik Poradź mi, Doktorze. Wszystko o zdrowiu jest źródłem konkretnej, choć podstawowej wiedzy na różne tematy dotyczące wybranych chorób. Jego celem jest przede wszystkim edukacja prozdrowotna. Nie ma on zastąpić lekarza, lecz pomóc pacjentowi/choremu zrozumieć problem, jego przyczynę, widoczne i niewidoczne wprost skutki. Książka została przygotowana w oparciu o rozmowy ze specjalistami z różnych dziedzin. Każdy dwustronicowy podrozdział, poświęcony jakiemuś zagadnieniu, „firmuje“ konkretny lekarz-specjalista. To opracowanie włoskie i owi lekarze to Włosi, pracownicy naukowi czy ze znanych ośrodków.

Zdaniem autorów książki, współczesna medycyna coraz bardziej opiera się (a przynajmniej powinna) na współpracy lekarza z pacjentem. Świadomy pacjent dla dobrego lekarza to nie utrudnienie, a partner. W skuteczną, efektywną ochronę zdrowia musi angażować się całe społeczeństwo, a nie tylko eksperci. To bowiem zwykli, świadomi zagrożeń ludzie najlepiej mogą wpływać na stan własnego zdrowia, najszybciej wykrywać zmiany w organizmie, samopoczuciu. Najlepiej wiedzą, co się zmieniło, jak żyją, jakie mają nawyki. To oni mogą poprawiać jakość swojego życia i zdrowia poprzez właściwe dbanie o nie. Najważniejsza bowiem jest tak naprawdę prewencja. Wieki temu – wbrew pozorom – dość dobrze to rozumiano, dziś nowoczesna medycyna dochodzi do podobnych wniosków. Chodzi też o to, by pacjent potrafił sprawnie rozpoznawać niepokojące symptomy, by jak najszybciej mogła wkroczyć rozwinięta medycyna. Szybka reakcja to bowiem nie tylko szybka, efektywna pomoc (nie mówiąc o przypadkach uratowania zdrowia lub życia), ale również znaczące obniżenie czasu i kosztów ewentualnego leczenia. Autorzy poradnika Poradź mi, Doktorze chcą pomóc laikom w uświadomieniu sobie różnych zagrożeń zdrowotnych, tych najczęstszych, najbardziej popularnych. Opinie ekspertów z konkretnych dziedzin mają zwracać uwagę na to, co ważne, niepokojące, warte uwagi. Mają również prosto wyjaśniać mechanizmy powstawania schorzeń, a pośrednio – sposoby ich unikania.

Poradnik podzielony jest na grupy tematów. Jest ich siedem, w tym takie jak układ sercowo-naczyniowy czy układ ruchu. W każdej grupie omówionych zostaje kilkanaście problemów zdrowotnych, na przykład zator płucny, celiakia, obturacyjna choroba płuc, kamica nerkowa. Nie jest to dokładne omówienie samej dolegliwości, raczej skoncentrowanie się na zagadnieniu z nią związanym. Oto przykładowe tytuły podrozdziałów: czy słońce pomaga przy łuszczycy? Jak się bronić przed alergią na kurz domowy? Jak się leczy zapalenie spojówek? Tekst jest zrozumiały, wyjaśnienia – proste. Pomocą są ilustracje i schematy. Każdemu problemowi poświęcone zostają dwie sąsiadujące strony książki. Duży format i małe litery sprawiają, że mieści się na nich wystarczająca ilość informacji do wstępnego rozeznania w temacie. Indeks z tyłu książki umożliwia szybkie odszukanie informacji o interesującym nas schorzeniu.

Poradź mi, Doktorze. Wszystko o zdrowiu to praktyczny poradnik, ułatwiający zrozumienie mechanizmów powstawania schorzeń, zapobiegania im, leczenia. Pomaga rozpoznać symptomy, zwrócić uwagę na niepokojące sygnały ostrzegawcze, przekazywane nam przez własny organizm. Pomaga bardziej świadomie rozmawiać o problemie z lekarzem. To dobrze opracowany, bardzo przydatny poradnik, skierowany do przeciętnego człowieka. Omawia 130 najczęstszych problemów zdrowotnych, które trapią współczesne społeczeństwa krajów rozwiniętych.

Kup książkę Poradź mi, doktorze. Atlas zdrowia

Zobacz opinie o książce Poradź mi, doktorze. Atlas zdrowia