Recenzja książki: Porozmawiajmy o sztuce, tygrysie

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

W jaki sposób opowiadać dzieciom o sztuce, by wzbudzić ich zainteresowanie? Wyzwanie to podjęła Katarzyna Rygiel, publikując we współpracy z fenomenalną ilustratorką Magdaleną Kozieł-Nowak znakomitą i ponadczasową opowieść Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie.

recenzja Porozmawiajmy o sztuce, tygrysie

Leon, bohater książki Katarzyny Rygiel, to ośmiolatek wychowujący się w rodzinie, która ze sztuką ma do czynienia każdego dnia. Tata jest bowiem malarzem, mama pracuje w muzeum, a młodsza siostra interesuje się baletem. Leon z ogromnym zaangażowaniem przegląda albumy o sztuce, aż pewnego dnia orientuje się, że wpadł – dosłownie! – do jednego z obrazów. Jego przygoda rozpoczyna się w obrazie Henri'ego Rousseau Zaskoczony!, a towarzyszem i przewodnikiem Leona staje się Tygrys, który przedstawiony jest na tym dziele sztuki. Wielki kot tłumaczy chłopcu zasady, jakie rządzą światem malarstwa i rysunku. Wyjaśnia perspektywę, opowiada o kolorach, wrażeniach i emocjach. Mówi, czym jest światłocień i jak ważne jest patrzenie oraz widzenie, czyli najbardziej istotne narzędzia w pracy każdego malarza. Tygrys zabiera również chłopca w podróż do świata surrealizmu i abstrakcjonizmu. Pokazuje, jak ewoluowała sztuka, jak zmieniały się podejmowane przez artystów tematy, jak szukali oni pomysłów i inspiracji oraz jakie dzięki temu uzyskiwali efekty. Podczas podróży Leon spotyka też Vincenta van Gogha i Diego Velazqueza, ma również okazję porozmawiać z tymi wybitnymi artystami.

Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie to książka, która mocno wyróżnia się na tle innych publikacji o sztuce, kierowanych do młodych czytelników. Owszem, Katarzyna Rygiel stosuje fachowe słownictwo i nazewnictwo, bo przecież nie sposób opowiadać o sztuce, nie wspominając o perspektywie, światłocieniu czy ekspresji. Jednak należy podkreślić, że sposób, w jaki autorka tłumaczy kolejne pojęcia i przybliża poszczególne tematy, jest bardzo przystępny. Podczas lektury książki czytelnik nabiera też ochoty, by sięgnąć po ołówki, kredki, farby i pędzle, a potem z pomocą porad autorki zacząć tworzyć własne dzieła sztuki.

Warto podkreślić, że w książce Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie znalazły się reprodukcje wszystkich obrazów, w których znalazł się Leon. Pozwala to na zapoznanie się z opisywanym dziełem sztuki, obcowanie z nim, odnajdywanie fragmentów i elementów, o których jest mowa w danym rozdziale. Autorka dołożyła też starań, by opisać znane, ale nie najbardziej oczywiste dzieła sztuki. Zatem w rozdziale o światłocieniu znajdziemy Panny dworskie Diego Velazqueza, a nie Mona Lisę Leonarda da Vinci. Z kolei pośród dzieł van Gogha wybór padł na Taras kawiarni w nocy, a nie na Gwiaździstą noc. Przy surrealistach spotykamy się z Rene Magrittem i jego Zamkiem w Pirenejach, a nie z Salvadorem Dali i jego Trwałością pamięci.

Oprawa graficzna i edytorska książki zachwyci każdego czytelnika. Ilustratorka, Magdalena Kozieł-Nowak, inspirując się wspominanymi przez Katarzynę Rygiel dziełami sztuki, odtwarza na stronach książki elementy tych obrazów, wyłuskuje ich fragmenty i tworzy ich własne interpretacje. Dzięki temu, wertując rozdziały, już od ich pierwszych stron wchodzimy w świat opisywanego dzieła. Warto też dodać, że format książki jest większy niż tradycyjny, strony są grubsze, a oprawa – twarda.

Lektura książki Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie stanowi niezapomnianą podróż w świat wielkich dzieł sztuki oraz ich twórców. Pokazuje najmłodszym, jak fascynujący jest to świat, pełen zagadek, ciekawostek, czasem – niedomówień. Zachęca również dzieci do tego, by sięgnąć po przybory do rysowania i malowania, a potem zacząć odkrywać swoje zdolności, albo po prostu wyrażać emocje i uczucia. Kto wie, co z takich prób wyniknie?

Książka Katarzyny Rygiel Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie powinna znaleźć się w kanonie lektur szkolnych. Tak kompleksowa, a przy tym jasno i przystępnie przekazana wiedza dotycząca zarówno sztuki, jak i historii, zaowocuje w przyszłości u każdego dziecka, które sięgnie po książkę Katarzyny Rygiel.

Kup książkę Porozmawiajmy o sztuce, tygrysie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Porozmawiajmy o sztuce, tygrysie
Książka
Inne książki autora
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel0
Okładka ksiązki - Jeden dzień

Ula i Felek mają za sobą już dwie podróże w czasie. Ona z niechęcią patrzy na zegary, bo wolałaby nie trafić więcej do przeszłości. On skrycie marzy, że...

Strażnik Klejnotu
Katarzyna Rygiel0
Okładka ksiązki - Strażnik Klejnotu

Ula i Felek to współcześni nastolatkowie, których naprawdę wiele różni. Ona bez trudu nawiązuje przyjaźnie, on z kolei uchodzi za dziwaka, bo lubi się...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung
Odpowiedź Hiobowi
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy