Recenzja książki: Pory roku krok po kroku. Wiosna

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Gdy dana seria wydawnicza przypadnie czytelnikowi do gustu, z niecierpliwością wypatruje on kolejnych jej tomów. Z dużym prawdopodobieństwem może się tak zdarzyć w przypadku cyklu Pory roku krok po kroku Katarzyny Moryc. Wraz z nastaniem kolejnych pór roku w księgarniach pojawiają się odpowiadające im tomy: zaczęło się od Jesieni, dalej była Zima, aż wreszcie przyszła pora na Wiosnę. Trzecia część serii utrzymana jest w tej samej konwencji, co poprzedzające ją tomy. Jest równie – a może i nawet bardziej! – kolorowa, pełna ciekawostek i zadań do samodzielnego rozwiązania.

Publikacja Pory roku krok po kroku. Wiosna składa się z sześciu rozdziałów, w których czytelnicy poznają wiele interesujących informacji o wiośnie w różnych miejscach – w lesie, na łące, w sadzie czy też w parku. Autorka bardzo drobiazgowo śledzi oznaki wiosny, wskazuje i nazywa kwitnące krzewy i drzewa, wplata w opowieść ciekawostki dotyczące nietypowych zwyczajów zwierząt czy zjawisk towarzyszących wiośnie.

Kiedy otworzymy dany rozdział, będziemy mieli okazję przeczytać krótki, rytmiczny i rymowany wierszyk, opisujący oglądaną przez nas właśnie przestrzeń i jej zwierzęcych oraz roślinnych mieszkańców. Po otwarciu skrzydełek książki naszym oczom ukaże się dalsza część wierszyka. Jednak każda zamieszczona tam zwrotka rozszerzona została o komentarz i kilka ciekawostek związanych z podjętym tematem. Warto również zwrócić uwagę na to, że przy zamkniętych skrzydełkach na kartach książeczki rozgrywa się inna scenka aniżeli po ich otwarciu.

Każdemu rozdziałowi towarzyszy zestaw ćwiczeń i zadań do samodzielnego wykonania. Jest to na przykład rysunkowe sudoku, labirynty, krzyżówki czy też rebusy. Autorka w tej części książki zamieściła także kreatywny kącik, gdzie prezentuje pomysły na wykonanie nietypowych obrazków czy wycinanek.

Publikacja Pory roku krok po kroku. Wiosna – tak, jak tomy wcześniejsze – również została zilustrowana przez Małgorzatę Detner. Nasycona zieleń oraz kolorowe pąki kwiatów idealnie oddają wiosenny nastrój, jego świeżość i niepowtarzalność. Ilustracje znakomicie przedstawiają faunę i florę, charakterystyczną dla tej pory roku, zatem warto książkę zabierać ze sobą na wiosenne spacery, by bez błędów nazywać mijane krzewy, drzewa i kwiaty, a może nawet zwierzęta.

Książka Katarzyny Moryc niesie sporą dawkę wiedzy, ale zaprezentowaną w pomysłowy i nie kojarzący się z nudą sposób. Informacje zamieszczone w publikacji z pewnością niejednokrotnie zaskoczą także dorosłego czytelnika. Połączenie nauki, zabawy i kreatywnej pracy sprawia, że książka zachwyci młodych odbiorców: starsze przedszkolaki i dzieci uczęszczające do młodszych klas szkoły podstawowej. I nie ma znaczenia, od którego tomu zaczniemy przygodę z porami roku. Maluchy pokochają całą serię bez reszty.

Tagi: dla dzieci wiosna

Kup książkę Pory roku krok po kroku. Wiosna

Zobacz opinie o książce Pory roku krok po kroku. Wiosna
Pory roku krok po kroku. Jesień
Katarzyna Moryc0
Okładka ksiązki - Pory roku krok po kroku. Jesień

Jak wygląda sad jesienią? Co to jest nawłoć? Które drzewo jesienią traci igły? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w książkach...

Pory roku krok po kroku. Zima
Katarzyna Moryc0
Okładka ksiązki - Pory roku krok po kroku. Zima

To JEDYNA taka książka o ZIMIE – wszystkie jej strony możesz ROZŁOŻYĆ. Niech nie zmyli Cię format książki – po rozłożeniu stron OBRAZ jest...