Recenzja książki: Powrót do Krainy Czarów

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

O Alicji w Krainie Czarów słyszeli chyba wszyscy. Ta książka, wydana po raz pierwszy w 1865 roku, do dnia dzisiejszego doczekała się kilkudziesięciu ekranizacji, adaptacji teatralnych, stała się również inspiracją dla pisarzy, malarzy, muzyków i twórców gier komputerowych. Postać Alicji, ale przede wszystkim absurdalnego świata wykreowanego przez Charlesa Lutwidge’a Dodgsona (który Alicję w Krainie Czarów wydał pod pseudonimem Lewis Carroll) porusza do dzisiaj i sprawia, że jest on wciąż żywy i obecny w życiu współczesnych ludzi. Powrót do Krainy Czarów to antologia opowiadań zagranicznych autorów książek dla dzieci, którzy – inspirując się kreatywnością Lewisa Carrolla – spróbowali opowiedzieć własne historie, rozgrywające się stworzonym przez niego niesamowitym, magicznym świecie.

Jedenastu autorów, jedenaście opowiadań, jedenaście różnych interpretacji Krainy Czarów. Na kartach książki Powrót do Krainy Czarów czytelnicy spotkają się z ulubionymi bohaterami książek Lewisa Carrolla. Nie mogło wśród nich, oczywiście, zabraknąć Alicji. Nie zapomniano też o Królowej Kier, Księżnej czy Gąsienicy. Pojawili się, oczywiście, Szalony Kapelusznik, Suseł i Biały Królik. Co jednak wyróżnia te historie na tle pierwowzoru? To, że autorzy pokusili się o dopowiedzenie dalszych losów wybranych przez siebie bohaterów (np. Gąsienicy czy Waleta Kier) albo stworzyli alternatywne historie kultowych postaci (np. opowieść o rozsądnym Kapeluszniku). W zbiorze nie zabrakło też skrytej pod warstwą baśniowości, bardzo dzisiaj aktualnej opowieści dotyczącej troski o nasze środowisko i planetę.

Każde opowiadanie jest inne. Każde nawiązuje do innej postaci. Każde też rozgrywa się w innym momencie „oryginalnej” historii lub też stanowi jej kontynuację. Trudno zatem nudzić się, wertując ten zbiór opowiadań. Autorzy bowiem nieraz zaskoczą czytelnika swoimi pomysłami i pokładami kreatywności. To, co daje się zauważyć w każdej historii, to przede wszystkim absurd, liczne nawiązania, dowcip i zabawa słowem, tak przecież charakterystyczne dla Alicji w Krainie Czarów i kontynuacji tej historii – Po drugiej stronie lustra. Autorzy świetnie wczuli się w atmosferę i magię Krainy Czarów, co daje się odczuć podczas lektury każdej z opowieści.

Niewątpliwą zaletą Powrotu do Krainy Czarów jest fakt, że opublikowane w zbiorze opowiadania można czytać w dowolnej kolejności i częściej wracać do tych ulubionych. Tych, które stworzyli ulubieni autorzy. Tych, opowiadających o ulubionych postaciach. Lub po prostu tych, które dowcipem, pomysłem czy niebanalnym podejściem do tematu skradły serce czytelnika.

Powrót do Krainy Czarów to książka, która przede wszystkim przypadnie do gustu miłośnikom książek o przygodach Alicji. A tym, którzy o Alicji słyszeli, ale jeszcze o niej nie czytali, antologia przybliży atmosferę oryginalnej opowieści i być może stanie się inspiracją do tego, by nadrobić zaległości.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Powrót do Krainy Czarów

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Powrót do Krainy Czarów
Książka
Inne książki autora
Audrey Hepburn. Kochać i być kochaną
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Audrey Hepburn. Kochać i być kochaną

Książka prezentuje niebanalne życie zawodowe i prywatne jednej z największych gwiazd światowego kina. To opowieść o dorastaniu w ciągłym strachu, niespełnionym...

Legendy polskie dla maluchów
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Legendy polskie dla maluchów

Książka zawiera najpiękniejsze legendy polskie: O smoku wawelskim, Bazyliszek, Wars i Sawa oraz Toruńskie pierniki....

Reklamy