Recenzja książki: Pozłacana rybka

Recenzuje: mrowka

Książka Barbary Kosmowskiej „Pozłacana rybka” to powieść dla młodzieży, nagrodzona w konkursie literackim imienia Astrid Lindgren – decyzją jury zajęła autorka pierwsze miejsce. I trudno się dziwić, śledząc losy bohaterów i sposób ich przedstawienia.

 

Alicja była Bardzo Rozpieszczoną Jedynaczką. Któregoś dnia niczym grom z jasnego nieba spadła na nią wiadomość o rozwodzie rodziców. Jedyne schronienie daje dziewczynie domek babci na wsi – tylko tam Alicja może naprawdę odpocząć. Mądra babcia umie rozproszyć wszelkie smutki i doradzić w życiowych zmartwieniach. Na wsi pojawia się też przystojny i utalentowany Robert… Nic dziwnego, że Alicja nie chce wracać z wakacji. Jej ojciec tymczasem znalazł sobie nową partnerkę, ma z nią dziecko, Fryderyka, którego dziewczyna obarcza winą za rozpad rodziny. W powieści Barbary Kosmowskiej skupiają się liczne nieszczęścia i przykrości. Alicja najpierw musi pogodzić się z rozwodem rodziców, potem – z istnieniem Miss Lata, czyli wybranki ojca. Chce poznać sposób na dogadanie się z zapracowaną i jakby nieobecną matką, potem walczy o swoją przyjaźń, mierzy się z rywalką do serca ukochanego, z rodzinną tragedią, z codziennymi dramatami. Uczy się rozmów oswajających śmierć i poruszających niełatwe dla najmłodszych tematy.

 

Dotyka Kosmowska też kwestii narkotyków – jeden dalekoplanowy bohater zginął po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z używkami, na pewnej imprezie przyjaciółka Alicji tylko przez szczęśliwy zbieg okoliczności i pomoc kolegów nie popełniła życiowego błędu. Koleżanka ze szkoły bohaterki cierpi na anoreksję. Jest zatem powieść tej autorki zbiorem trudnych motywów, coraz częściej przebijających się do literatury dla najmłodszych – ale przedstawione zostały nie w tendencyjny sposób. Nie oznacza to w wykonaniu Kosmowskiej tendencji martyrologicznych. Równowagę dla melancholii stanowią bowiem momenty szczęścia: Alicja spotyka swoją miłość, jest więc zakochana i zadowolona z życia, wolontariuszka z nienazwanego hospicjum uczy ją, jak radzić sobie z zagadnieniem umierania najmłodszych, czym przynosi dziewczynie otuchę. Na prawdziwych przyjaciół zawsze można liczyć. Rodzice po rozwodzie zachowują się przyjaźnie w stosunku do siebie, dorośli wyjaśniają dzieciom przyczyny swojego zachowania.

 

Wiele jest też w „Pozłacanej rybce” elementów krzepiących. Od czytelników zależy, na którą część – optymistyczną czy smutną – będą zwracać większą uwagę. Bez wątpienia o „Pozłacanej rybce” nie da się zapomnieć po odłożeniu na półkę: ta powieść jest niezwykle głęboka, wzruszająca, a przy tym wolna od taniego sentymentalizmu. Kosmowska uruchamia w niej mnóstwo poważnych tematów. Rozmawia z młodzieżą o sprawach ostatecznych, o tragediach i zachowaniach dorosłych, tłumaczy, a nie usprawiedliwia. Przyjmuje przy tym autorka dwa sposoby opowiadania: obok tradycyjnej trzecioosobowej narracji relacjonującej przygody bohaterów, stosuje Kosmowska styl zwierzenia, „listy do samej siebie” pisane przez Alicję: to dzięki nim czytelnicy poznać mogą najgłębsze tajniki duszy bohaterki.

 

Warto zwrócić też uwagę na styl mówienia o trudnych sprawach: nie jest Kosmowska dosadna i do bólu szczera, wykorzystuje metafory i omówienia, przedstawia przyczyny i skutki, bez dosłowności. Wszystkie wydarzenia prezentuje z punktu widzenia nastolatków, co sprawia, że łatwiej jej znaleźć płaszczyznę porozumienia z odbiorcami. Wielokrotnie nagradzana autorka udowodniła i tym razem, że nieobce są jej troski współczesnej młodzieży: potrafi je dostrzec, opisać, i – co najważniejsze – podpowiedzieć rozwiązanie.

Tagi: Pozłacana rybka, Pozłacana rybka recenzja, Pozłacana rybka książka, Barbara Kosmowska Pozłacana rybka, Barbara Kosmowska recenzja, Barbara Kosmowska książka, Barbara Kosmowska

Kup książkę Pozłacana rybka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pozłacana rybka
Książka
Pozłacana rybka
Barbara Kosmowska
Inne książki autora
Buba sezon ogórkowy
Barbara Kosmowska0
Okładka ksiązki - Buba sezon ogórkowy

„Mijał tydzień, odkąd drogi Buby i Miłosza całkiem się rozeszły. Wprawdzie kilka razy próbowała jakoś się zbliżyć do Miłoszowej ścieżki. Ale...

W górę rzeki
Barbara Kosmowska0
Okładka ksiązki - W górę rzeki

Wydawało się, że najlepsze lata mają już dawno za sobą... Ale czy na pewno? Choć minęło już sześć lat od śmierci jej męża, Lena wciąż żyje przeszłością...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
My Secret Youtube Life
Charlotte Seager
My Secret Youtube Life
Cecylio, obudź się!
Dorota Wójcik
Cecylio, obudź się!
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Wariat na wolności. Autobiografia
Wojciech Eichelberger;
Wariat na wolności. Autobiografia
Pokaż wszystkie recenzje