Recenzja książki: Poznaj Mszę Świętą

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Eucharystia – źródło i szczyt życia Kościoła – jest spotkaniem z Bogiem miłującym człowieka. Ponieważ uczestnictwo w Mszy Świętej ma ogromne znaczenie duchowe, warto zatroszczyć się o to, by dziecko zrozumiało sens tego spotkania i dobrowolnie chciało w nim uczestniczyć. Książka Poznaj Mszę Świętą sprosta oczekiwaniom wszystkich tych, którzy troszczą się o religijne wychowanie dzieci.

Dzięki zastosowanym w książeczce pomysłom jest ona całkowicie przystępna w odbiorze, co sprawia, że poznane treści zostaną przez małego czytelnika właściwie zrozumiane i zapamiętane. Spełnia rolę zachęcającą do uczestnictwa w Eucharystii, co – jak wiadomo – przez dziecko rzadko bywa przyjęte z entuzjazmem (stres z tym związany towarzyszy i rodzicom). Zaproponowane przez Régisa Denela zadania z powodzeniem można uznać za kreatywne (dziecko znajduje rozwiązania, dochodząc dzięki temu do prawidłowych wniosków) i aktywizujące (dziecko samo chętnie sięga po kolejne zadania, aż do przewrócenia ostatniej kartki).

Ze względu na to, że różnorodność nie nudzi, podczas lektury zaangażowane zostają różne sfery umysłu: ćwiczenie pamięci, rozwijanie wyobraźni oraz pobudzenie myślenia. Pomocne w tym okazują się krzyżówki, łamigłówki, kolorowanki, wykreślanki, rebusy, labirynty, quizy, testy luk, szyfrogramy i niedokończone projekty. Zadaniem dziecka jest porządkowanie, kolorowanie, uzupełnianie, szukanie, odkodowywanie, rekonstruowanie, dopasowywanie, wykreślanie, podążanie za strzałkami, wyszukiwanie słów, odnajdywanie różnic, a także ułożenie modlitwy. Na treść składa się analiza czterech stałych części Mszy Świętej, z uwzględnieniem prawidłowego przebiegu (Obrzędy wstępne, Liturgia słowa, Liturgia Eucharystyczna, Obrzędy zakończenia) wraz z omówieniem zagadnień z nimi związanych: elementy architektoniczne kościoła, szaty liturgiczne, kolory roku liturgicznego, symbole ewangelistów oraz sprzęty liturgiczne. W wielu miejscach zamieszczone zostały fragmenty biblijne zaczerpnięte ze Starego- i Nowego Testamentu (wraz z siglami). Wszystko to sprawia, że osoba Jezusa Chrystusa i to, że podczas Eucharystii jest On blisko uczestniczących, wzbudza w dziecku chęć lepszego poznania Go.

Publikacja Wydawnictwa Promic jest wartościowa, o czym – obok pouczającej (uzupełniającej wiedzę i pogłębiającej wiarę) treści – świadczy atrakcyjny sposób przekazu (kreatywne i aktywizujące zadania, wspaniała szata graficzna, odporna na zniszczenie laminowana okładka, sztywne kartki). Na końcu zamieszczono prawidłowe rozwiązania. Książeczka Poznaj Mszę Świętą ucieszy katechetów, rodziców, przede wszystkim jednak – dzieci.

Tagi: Msza Święta

Kup książkę Poznaj Mszę Świętą

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Poznaj Mszę Świętą
Książka
Recenzje miesiąca
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Dlaczego mnie zabiłaś?
Andrzej Marek Grabowski
Dlaczego mnie zabiłaś?
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Gorath. Uderz pierwszy
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy